Inženýr lidských duší na Vinohradech
Silně ho pocítí zvláště ten, pro koho je Škvoreckého dílo drahé a zasahuje ho u srdce až do stavu blízkého ztotožnění. Připomene si možná zážitek, který zprostředkovával Škvorecký jako málokterý spisovatel.
Velký návrat hněvu
Udeřila hodina zloby. Ne že by se lidé nezlobili odjakživa. Vždyť takto znějí první slova západní literatury: „O hněvu Achilleově, tak zhoubném, nám zpívej, ó Múzo,“ čteme ve válečnickém eposu Ilias. Zloba, závist, zášť nemají pominout. Zloba je projevem božské síly, cestou hrdinů, nejen v homérském eposu, platí to pro četné proudy antické kultury.
Členské země EU se dohodly na cenových stropech na ropné produkty z Ruska
Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z Ruska. Informovalo o tom švédské předsednictví EU. U nafty bude podle diplomatů cenový strop činit 100 dolarů za barel a u topných olejů 45 dolarů za barel, uvedla agentura Reuters. Opatření by mělo vstoupit v platnost v neděli.
Chystá se zvýšení daně z nemovitosti
(DeníkN, HN) V rozhovoru s Deníkem N to připustil MF Zbyněk Stanjura (ODS). Majetkové daně jsou v ČR dlouhodobě velmi nízké, Stanjura ale navýšení podmiňuje část. přesměrováním výnosů z nich do stát. rozpočtu. Chce také zachovat celk. daňovou zátěž na souč. úrovni. Jak výrazně by taxa měla vzrůst, Stanjura neuvedl. Jeho rezort nyní vyhodnocuje, co by příp. zvýšení daně přineslo. "(...) Umím si představit, že se (daň) zvýší i na dvojnásobek," řekl šéf sněmov. rozpočt. výboru Josef Bernard (STAN). Růst nemovitostní daně doporučil i NERV.
-
05:13Kdo kolik vydělává na jídle? Vláda si na to posvítí
-
05:12E.ON sníží ceny energií pod vládní strop
-
05:11Úroky při starém
-
05:08Češi sahají do úspor. Každý 3. žije na hraně
-
05:06Pavel jednal se šéfem policie i NKÚ
-
05:02Lidé se vrátili do vlaků
-
05:00Babišův tým se rozpadá. Krysy opouštějí loď?
-
04:54Růst Zásilkovny zpomalil
Marketingový mýtus o souboji dobra se zlem
Tento rozhovor zřejmě nepotřebuje dlouhý úvod. Je pro každého, koho v posledních letech obecně a během právě skončených prezidentských voleb zvlášť napadlo, jestli už se nestává cílem nějakých mediálních masáží. Profesoru Janu Jirákovi za čtyřicet let pedagogické práce prošla rukami značná část dnešních českých novinářů.
Babiš využívá strach, který tu už je
Druhé kolo prezidentské kampaně začalo velmi ostře. Andrej Babiš se rozhodl tu svou postavit na naznačování, že jeho oponent Petr Pavel zatáhne Česko do ozbrojeného konfliktu. Vyvolalo to pozdvižení. Prezident nemá pravomoc vyhlásit sám od sebe válku, ani kdyby chtěl, což Petr Pavel nechce. Zároveň se v temných zákoutích internetu začala šířit zpráva, že se chystá vyhlášení mobilizace, pokud Pavel bude zvolen. To vedlo k osočování Babiše, že šíří dezinformace a nahrává Rusku. Nakolik šíření pochybných zpráv ovlivňuje politickou debatu, popsal Vojtěch Bahenský, analytik Asociace pro mezinárodní otázky, expert na tzv. hybridní hrozby.
Trailer není lež, je to chvástání
Do kin vstupuje snímek podivuhodný stejně jako jeho název á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN. Pojednává o jedné z největších sebevražd v lidských dějinách, při níž umřelo devět set lidí, přitom se vymyká všemu, co u nás lze vidět, protože funguje nejen lineárně, ale i horizontálně – je jako postavený dům. Jeho režisér Jan Bušta, který mě právě zamkl ve střižně na Žižkově, kde mě nechal samotného s vystavenými filmovými plakáty s originálními podpisy Quentina Tarantina, neboť rozesmátý odešel kamsi do noční Prahy koupit čokoládové tyčinky, aby se nám lépe povídalo, je přitom náš nejoceňovanější tvůrce trailerů.
Potíže (ne)nasycených vyprávění
Současná filmová a televizní produkce je zahlcena fantasy, neboť s rozvojem digitálních triků lze jednoduše pořídit prostředí úchvatných přírodních scenerií, bájné fauny i realisticky vizualizovat podobu smyšlených bytostí a kouzel mágů různé úrovně a pověsti. A tak není problém pravidelně hovět touze diváků po příbězích s čarovnými zápletkami, tedy po žánru, jenž v naší éře bývá jako pohrobek či následník mýtu vzýván coby nejoblíbenější. Snadnost dosažitelnosti však znamená, že kdysi pracně pořizované příběhy aktuálně trpí nadprodukcí a zaměnitelným vizuálem.
Salon
- Téma: Váží v duelu Babiš–Pavel ještě jejich a naše předlistopadová minulost?
- Téma: Debata ke stému výročí úmrtí spisovatele Jaroslava Haška
- Téma: Debata o „přelomu epochy“
- Téma: Lidé si radši řeknou vládě o kompenzace než šéfovi o vyšší plat
- Téma: Přiměje novela autorského zákona Google k platbám za obsah nebo k omezování komfortu pro uživatele?
-
Michael Kocáb
-
Petr Blažek
-
David Vávra
-
Mikuláš Kroupa
Konec antikomunismu v Čechách?
Lidé, kteří Andreji Babišovi víc než soužití s dotačním světem EU vyčítali komunistickou minulost, v poslední době kritizují každý hlas upozorňující i na dosud málo známou předlistopadovou minulost jeho soupeře Petra Pavla. Asi největší nálož v posledních dnech obdržel Michael Kocáb po svém vystoupení na Českém rozhlase. Už delší dobu Pavlovu minulost tematizuje historik Petr Blažek. Naopak herec David Vávra ve prospěch generála oživil formát Alles Gute a nedávno s Milanem Šteindlerem natočil předvolební skeč na jeho podporu. Sestavu Salonu Echa uzavírá ředitel nevládní organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.
-
Eero Balk
-
Benoît Meunier
-
Gerald Turner
Hašek byl jako rocková hvězda, a taky tak vyhořel
V úterý 3. ledna uplynulo sto let od smrti spisovatele, jenž stvořil údajně nejslavnější knihu české literatury, knihu, kterou zná celý svět a prý si ji pojí s českým humorem a viděním světa. Knihu o osudech jednoho dobrého vojáka za světové války, hrdiny, který se dokonce snad zařadil k základním literárním archetypům – třeba po bok dona Quijota. V Salonu Echa se sešli tři zahraniční bohemisté a překladatelé Švejka do své mateřštiny: Fin Eero Balk, jenž svůj převod vydal v roce 1991, Francouz Benoît Meunier, který svůj uveřejnil v roce 2018, a Angličan Gerald Turner, jenž na tom svém zrovna pracuje.
-
Petra Hůlová
-
Iva Procházková
-
Stanislav Komárek
-
Ondřej Neff
-
Petr Stančík
Po covidu jsme smrt exportovali na Východ
Ne že bychom museli dávat Němcům ve všem za pravdu, ale tady si jimi pomůžeme. Společnost pro německý jazyk pravidelně vyhlašuje slovo roku a tím slovem pro rok 2022 se stala typicky německá složenina Zeitenwende. Tedy „přelom epochy“. Není to jistě nic překvapivého, často se po nějaké události říká, že znamenala přelom: listopad 1989, 11. září 2001, hospodářská krize 2008… Všechno už tu bylo a – všechno se nějak stabilizovalo. Ale není to, čím svět prochází nyní, po covidu a po ruském útoku na Ukrajinu, přece jenom jiné? Nejsme nyní opravdu na rozhraní časů?
-
Marek Mora
-
Mojmír Hampl
-
Jakub Seidler
Vyhnout se za každou cenu recesi? Proč?
Máme za sebou rok největšího pádu životní úrovně a zdražování v historii České republiky. Jak ven z této pasti? A co čekat od roku příštího? V Salonu Týdeníku Echo hledají odpovědi viceguvernér České národní banky Marek Mora, jeho předchůdce ve funkci a současný šéf Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl a hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Debata se uskutečnila 13. prosince ve čtyři hodiny odpoledne. Ještě před embargem na vyjádření členů bankovní rady před měnovým zasedáním.
-
Petra Smolíková
-
Václav Mach
-
Hana Marvanová
-
Libor Matoušek
-
Daniel Kaiser
O Davidech a Goliášovi na českém internetu
Minulý týden prošla Senátem bez úprav novela autorského zákona, načež ji obratem podepsal prezident. Kromě takových změn, jako je odpuštění autorských poplatků živnostníkovi, který má v obchodě puštěné rádio, obsahuje jednu změnu třaskavou a vysoce spornou. Jde o způsob, jak velké (novela říká: dominantní) platformy typu Google přimět platit českým vydavatelstvím, jejichž zprávy přebírají a ve svých vyhledávačích zobrazují. Před rokem Google začal v programu News Showcase, česky Výběr zpráv, platit za obsah vybraným médiím.