O šťastlivci, který byl sedm let v mrazáku
Protože se „nadbytečná“ embrya (která nebyla přenesena do dělohy, záložníci, embrya do foroty) dají při dvou stech stupních pod nulou skladovat bůhvíjak dlouho, rodí se dnes děti i desítky let od svého početí
Osobnosti proti ANO
Favorit letošních krajských voleb, hnutí ANO, měl velkolepý rozjezd horké fáze volební kampaně. Na poli nedaleko vinařské obce Havraníky u Znojma vyrostlo pódium, na němž stáli celostátní i krajští lídři Babišova spolku. Stylizace za přítomnosti televizních kamer byla téměř bukolická: muži měli na sobě bílé rozhalené košile, ženy modré šaty, z pódia obřadně sestupovaly zavěšeny do svých kolegů. Všichni vypadali jako spořádaní venkovští katolíci, směřující slavnostně na mši za vítězství „našich zbraní.“
Povodňová vlna v noci dorazila na Olomoucko a Přerovsko, zaplavena je část Litovle
Povodňová vlna v noci na dnešek dorazila z Jeseníků do střední části Olomouckého kraje, kde se postupně zvyšují hladiny vodních toků. Na řadě míst platí třetí stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. V Litovli na Olomoucku voda zaplavila část města. V Přerově nad ránem kulminovala řeka Bečva, z koryta se do ulic města nevylila a její hladina by už měla klesat.
Zájem o hypotéky výrazně stoupl
(ČT, ČRo, Pr) Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v srpnu hypoteční úvěry za 32 mld. Kč, což je proti červenci nárůst o 1/3 a nejvíc od ledna 2022. Mezir. růst zrychlil na 130 %. Úrok. sazby úvěrů klesly na 4,98 % z 5,07 % v červenci. Pod 5 % jsou po víc než 2 letech, uvádí statistiky ČBA Hypomonitor. Objem skutečně nově poskytnut. hypoték bez refinancování v srpnu stoupl o 31 % na 25,7 mld. Kč. Počet nově poskytnut. hypoték dosáhl 6498, meziměs. +25 %. Prům. hypotéka v srpnu pokračovala v růstu, a to z 3,77 na 3,95 mil. Kč.
-
05:56Neodmítání nemocných dětí ve škole
-
05:55Jak si Češi (ne)spoří na penzi
-
05:54Přetahovaná o Vistu pokračuje
-
05:53Škoda dokončila nejdelší tramvaj světa
-
05:52Příjezd na ruzyňské letiště se rozšíří
-
05:51Krmit školáky zdravěji
-
05:50Povinné ručení platné až po uhrazení
-
05:49Pavel o soupeření demokracií a autokracií
My z východu už jsme to všechno jednou zažili
Ze zglajchšaltované CDU donedávna vyčnívala postava Arnolda Vaatze. Politický vězeň Honeckerova režimu, posléze zemský ministr životního prostředí a nakonec místopředseda poslanecké frakce strany v Bundestagu, je téměř dokonalý protějšek jiné východoněmecké kariéry v téže straně, Angely Merkelové.
Polsko v kafkovském mezidobí
Je to již téměř jedenáct měsíců od parlamentních voleb v Polsku. Konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) odešla do opozice a vlády se ujala koalice vedená liberální Občanskou platformou Donalda Tuska. O současné politické situaci hovoříme s Maciejem Szymanowským, bývalým novinářem a diplomatem a donedávna ředitelem Institutu maďarsko-polské spolupráce Wacława Felczaka.
Dávno jsem viděl, kam to se Zelenými spěje
Šlechtic usídlený v krásném renesančním zámku mezi Mnichovem a Alpami, muž v kožených kalhotách s padacím mostem, který Příbram vyslovuje Pšíbram – a přesto také, jak zdůrazňuje, syn „českého nacionalisty“. Rozhovor s princem Erichem Lobkowiczem byl dvojsečný. Mluvili jsme jak o politice, která ve střední Evropě právě vede k viditelnému úpadku ekonomiky, tak o historii Lobkowiczů a šlechty vůbec jak v Čechách, tak ve střední Evropě. I čtenář, který se před šlechticem neplazí v prachu, může být zvědavý, jak příslušník bývalé elity vidí příslušníky elity nastupující.
Milý pane Josefe!
Čtrnáct dní po smrti Václava Havla přišla z Kanady zpráva, že 3. ledna 2012 tam ve věku 87 let zemřel Josef Škvorecký. Dva tak rychle po sobě následující odchody jako by symbolizovaly konec té éry české kultury, v níž těm dvěma patřila klíčová role. Každému samozřejmě jiná, ale v něčem se přece jenom překrývající a v lecčem i velmi blízká. Byli to možná dva poslední velcí aktéři literatury jako společenského jevu par excellence, spisovatelství jako svého druhu národního poslání, národní záchrany.
Salon
- Téma: Máme mít státem garantované právo na ukončení života?
- Téma: Debata o souvislostech mezi zatčením Pavla Durova a snahami svázat internet
- Téma: Debata o Ukrajincích u Kursku
- Téma: Debata o slovenských kulturních vyhazovech a revanši jako formě politiky
- Téma: O tom, jak moc se změnilo naše vnímání hudby
-
Tomáš Hříbek
-
Jan Polák
-
Ondřej Kopecký
-
Milan Hamerský
-
Ondřej Šmigol
Protože už nechci žít
V návaznosti na nedávnou sebevraždu herce Karla Heřmánka a vlastně i na smrt Alaina Delona budeme mluvit o stále nevyřešeném tématu, našem právu na eutanazii. Ta je povolená jen v hrstce států světa, kromě Nizozemska například v Belgii, Lucembursku, Kolumbii či Kanadě. Více zemí včetně Rakouska, Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou. Téma pro Salon Echa.
-
Otakar Foltýn
-
Daniel Steigerwald
-
Daniel Vávra
-
Dalibor Balšínek
-
Daniel Kaiser
Koho zavřeme příště?
Bouři vzbudilo o předminulém víkendu zatčení Pavla Durova na letišti u Paříže. Durov je zakladatelem a výlučným majitelem velké sociální sítě Telegram, která přerostla území bývalého Sovětského svazu a dnes se pyšní 900 miliony uživatelů po celém světě. Francouzská policie Durova viní z toho, že na Telegramu umožňuje kriminální činnost, jako jsou obchod s drogami nebo dětská pornografie. Mnoho lidí, například Elon Musk, naopak zásah proti Durovovi považuje za bezprecedentní útok na svobodu projevu. Téma pro Salon Echa.
-
Pavel Macko
-
Richard Stojar
-
Jan Kofroň
Ruské červené linie jsou v našich hlavách
Již tři týdny operují ukrajinské síly v Kurské oblasti. Jde o první invazi na ruské území od druhé světové války. O tom, co to znamená pro vývoj války na Ukrajině, debatují slovenský generál ve výslužbě Pavel Macko, bezpečnostní analytik z Univerzity obrany Richard Stojar a Jan Kofroň z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Jana Machalická
-
Deana Jakubisková-Horváthová
-
Jaroslav Daniška
-
Jiří David
-
Pavel Kalina
Pravda je jako včelí žihadlo. Bývá uprostřed
Někde to i uprostřed horkého léta mají rádi ještě více horké. Zdá se, že třeba na Slovensku… Odkud přicházely minulý týden zprávy o tom, jak je společnost na nohou, na náměstích se protestuje, píší se petice, solidarizují se čeští umělci. Svobodná kultura je totiž v ohrožení. Příčinou či záminkou je odvolání ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličky a ředitelky Slovenské národní galerie Alexandry Kusé. Odvolala je ministryně kultury Martina Šimkovičová. Jde o to, že ty dva „vyhazovy“ znamenají něco jiného než jen dva vyhazovy.
-
Michal Prokop
-
David Gaydečka
-
Andy Čermák
-
David Havas
Smrt hudby v digitálním věku
Jsme na hudebním festivalu Krásný ztráty v malebných Všeticích a hodláme vášnivě diskutovat. Co dnes umělci musejí dělat, aby se jim vůbec vyplatilo vydávat desky? Jsou kapely živy už jen z koncertů? Možná se dočkáme i odpovědí na palčivé otázky, zda nejsme my, posluchači, jen obětí algoritmů, které nám říkají, co máme poslouchat a zda je hudební kritika definitivně mrtvá. Pozvání do speciálního letního Salonu Echa přijali: zpěvák a skladatel Michal Prokop, hudební promotér David Gaydečka a stále ještě mladí muzikanti Andy Čermák (Andy Cermak, Sunflower Caravan) a David Havas (Eden in Leden).