Buďme na sebe hrdí, máme na co
Před dvěma dny tu kolega Daniel Kaiser psal o tom, že současná povodňová situace prodlužuje období, které začalo za covidu a trvá dosud, totiž období, kdy žijeme ve zvláštním, neobyčejném, vlastně výjimečném nebo polovýjimečném stavu, což má za následek, že se – vystresovaní z přemíry špatných zpráv méně, nebo dokonce málo ptáme na to, jak politici spravují věci, které mají spravovat, jako jsou třeba výše inflace nebo daní.
Dohrát to do konce
Následující slova už jsou trochu nadužívaná a mohou ztrácet na významu. Pokračuje trend započatý v covidové éře, kdy jsme si zvykli žít na dluh, mít stamiliardové deficity a do toho mluvit o konsolidaci. Jenže ono to tak prostě je. Vraťme se na tomto místě ještě jednou k návrhu státního rozpočtu na rok 2025, tedy rok volební. Bude to závěrečná vizitka současné koalice, ať už příští volby dopadnou jakkoli.
Ženy přijdou o výhodu dřívějšího důchodu. Nehledě na děti
Spolu s očekávaným novým výpočtem důchodového věku přijde ještě jedna velká změna. A to nehledě na penzijní reformu. Už od ročníku narození 1962 přijdou první ženy, které vychovávaly děti, o výhodu dřívějšího odchodu do důchodu. První na řadě budou ženy, které vychovaly jen jedno dítě. Vzhledem k výrazně rapidnějšímu tempu růstu oproti mužům je však brzy „doženou“ i ostatní ženy. Do důchodu tak budou ve stejném věku moci odejít jak muži, tak třeba ženy, které vychovávaly pět či více dětí.
Začala ostrá fáze prodeje Fortuny
(HN) Invest. skup. Penta Investments Marka Dospivy a jeho společníků tento týden odstartovala ostrou fázi prodeje jedné ze svých klíč. firem, sázkové a herní spol. Fortuna Entertainment Group. Prostř. invest. banky JPMorgan nyní oslovila vybrané zájemce. Ve hře je rekordní obchod za desítky mld. Kč. Podle HN je nyní nejpravděpodob. prodej celé firmy, ač scénář s část. prodejem na stole také zůstává. O zájemcích se zatím jen spekuluje. Nejvíce se nyní mluví o francouz. loterij. obrovi FDJ či o hazard značkách spojených s Karlem Komárkem .
-
13. 9. 2024Trh s konopím se vyplatí. Miliardy pro stát
-
13. 9. 2024Škoda systém dealerského prodeje nepřekope
-
13. 9. 2024Dochází štěrk, kámen a písek
-
13. 9. 2024Naffta míří ke 30 Kč za litr
-
13. 9. 2024Přijíždí Aston Martin
-
13. 9. 2024Klimatizace – stát se dohodne s Arrivou
-
13. 9. 2024COLT CZ – vyšší výnosy, nižší zisky
-
13. 9. 2024ČEZ chce tisíce nových odborníků
My z východu už jsme to všechno jednou zažili
Ze zglajchšaltované CDU donedávna vyčnívala postava Arnolda Vaatze. Politický vězeň Honeckerova režimu, posléze zemský ministr životního prostředí a nakonec místopředseda poslanecké frakce strany v Bundestagu, je téměř dokonalý protějšek jiné východoněmecké kariéry v téže straně, Angely Merkelové.
Polsko v kafkovském mezidobí
Je to již téměř jedenáct měsíců od parlamentních voleb v Polsku. Konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) odešla do opozice a vlády se ujala koalice vedená liberální Občanskou platformou Donalda Tuska. O současné politické situaci hovoříme s Maciejem Szymanowským, bývalým novinářem a diplomatem a donedávna ředitelem Institutu maďarsko-polské spolupráce Wacława Felczaka.
Dávno jsem viděl, kam to se Zelenými spěje
Šlechtic usídlený v krásném renesančním zámku mezi Mnichovem a Alpami, muž v kožených kalhotách s padacím mostem, který Příbram vyslovuje Pšíbram – a přesto také, jak zdůrazňuje, syn „českého nacionalisty“. Rozhovor s princem Erichem Lobkowiczem byl dvojsečný. Mluvili jsme jak o politice, která ve střední Evropě právě vede k viditelnému úpadku ekonomiky, tak o historii Lobkowiczů a šlechty vůbec jak v Čechách, tak ve střední Evropě. I čtenář, který se před šlechticem neplazí v prachu, může být zvědavý, jak příslušník bývalé elity vidí příslušníky elity nastupující.
Rozlámaná realita
Mám pro vás dobrou a špatnou zprávu. Chcete jako první třeba tu špatnou? Tak tedy v neděli 8. září skončila ve vídeňské Albertině úchvatná retrospektiva Gregoryho Crewdsona. A teď ty dobré zprávy. V německém Kunstmuseum Bonn bude tatáž výstava k vidění příští rok (od 9. 10. 2025) a do té doby si lze kvalitně ukrátit čas s touto knihou. Ta totiž nabízí mnohem víc než pouhý sborník zmenšených fotografií, dokonce si troufám tvrdit, že lepší publikaci o fotografii si letos asi nepořídíte.
Salon
- Téma: Máme mít státem garantované právo na ukončení života?
- Téma: Debata o souvislostech mezi zatčením Pavla Durova a snahami svázat internet
- Téma: Debata o Ukrajincích u Kursku
- Téma: Debata o slovenských kulturních vyhazovech a revanši jako formě politiky
- Téma: O tom, jak moc se změnilo naše vnímání hudby
-
Tomáš Hříbek
-
Jan Polák
-
Ondřej Kopecký
-
Milan Hamerský
-
Ondřej Šmigol
Protože už nechci žít
V návaznosti na nedávnou sebevraždu herce Karla Heřmánka a vlastně i na smrt Alaina Delona budeme mluvit o stále nevyřešeném tématu, našem právu na eutanazii. Ta je povolená jen v hrstce států světa, kromě Nizozemska například v Belgii, Lucembursku, Kolumbii či Kanadě. Více zemí včetně Rakouska, Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou. Téma pro Salon Echa.
-
Otakar Foltýn
-
Daniel Steigerwald
-
Daniel Vávra
-
Dalibor Balšínek
-
Daniel Kaiser
Koho zavřeme příště?
Bouři vzbudilo o předminulém víkendu zatčení Pavla Durova na letišti u Paříže. Durov je zakladatelem a výlučným majitelem velké sociální sítě Telegram, která přerostla území bývalého Sovětského svazu a dnes se pyšní 900 miliony uživatelů po celém světě. Francouzská policie Durova viní z toho, že na Telegramu umožňuje kriminální činnost, jako jsou obchod s drogami nebo dětská pornografie. Mnoho lidí, například Elon Musk, naopak zásah proti Durovovi považuje za bezprecedentní útok na svobodu projevu. Téma pro Salon Echa.
-
Pavel Macko
-
Richard Stojar
-
Jan Kofroň
Ruské červené linie jsou v našich hlavách
Již tři týdny operují ukrajinské síly v Kurské oblasti. Jde o první invazi na ruské území od druhé světové války. O tom, co to znamená pro vývoj války na Ukrajině, debatují slovenský generál ve výslužbě Pavel Macko, bezpečnostní analytik z Univerzity obrany Richard Stojar a Jan Kofroň z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Jana Machalická
-
Deana Jakubisková-Horváthová
-
Jaroslav Daniška
-
Jiří David
-
Pavel Kalina
Pravda je jako včelí žihadlo. Bývá uprostřed
Někde to i uprostřed horkého léta mají rádi ještě více horké. Zdá se, že třeba na Slovensku… Odkud přicházely minulý týden zprávy o tom, jak je společnost na nohou, na náměstích se protestuje, píší se petice, solidarizují se čeští umělci. Svobodná kultura je totiž v ohrožení. Příčinou či záminkou je odvolání ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličky a ředitelky Slovenské národní galerie Alexandry Kusé. Odvolala je ministryně kultury Martina Šimkovičová. Jde o to, že ty dva „vyhazovy“ znamenají něco jiného než jen dva vyhazovy.
-
Michal Prokop
-
David Gaydečka
-
Andy Čermák
-
David Havas
Smrt hudby v digitálním věku
Jsme na hudebním festivalu Krásný ztráty v malebných Všeticích a hodláme vášnivě diskutovat. Co dnes umělci musejí dělat, aby se jim vůbec vyplatilo vydávat desky? Jsou kapely živy už jen z koncertů? Možná se dočkáme i odpovědí na palčivé otázky, zda nejsme my, posluchači, jen obětí algoritmů, které nám říkají, co máme poslouchat a zda je hudební kritika definitivně mrtvá. Pozvání do speciálního letního Salonu Echa přijali: zpěvák a skladatel Michal Prokop, hudební promotér David Gaydečka a stále ještě mladí muzikanti Andy Čermák (Andy Cermak, Sunflower Caravan) a David Havas (Eden in Leden).