Komentář Bohumila Doležala

Budování policejního státu

19
březen
2018
To, co se nyní před našimi užaslými zraky odehrává, je jeden nenápadný, ale zároveň velmi významný krok nové legislativy i exekutivy v podstatě cílevědomém úsilí o zavedení policejního státu - ilustrační foto Shutterstock
Tažení Čechů za referendem a důvod, proč skončí špatně

Protože nejste Švýcaři

Byl by v tom čert, kdyby Češi v tomto volebním období nedostali možnost rozhodovat o svém státu v referendech. Ve sněmovně se sešly už tři návrhy, jak lidové hlasování umožnit. K prosincovému materiálu Tomia Okamury z SPD přibyly počátkem března ještě iniciativy sociálních demokratů a komunistů. Okamurovci a komunisté si přitom vzali za vzor Švýcarskou konfederaci.

Šéf CEFC je vyšetřován, odejde z čela firmy

(ihned.cz, Echo24) Šanghaj potvrdila, že šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona a odejde z akcionářské struktury a vedení firmy. Hradní kancléř Vratislav Mynář a jeho tým to zjistili min. týden při návštěvě Číny, sdělil Hrad. CEFC má dle Hradu nadále zájem pokračovat na projektech, jež se týkají Česka. Mateřská CEFC China je i nadále považuje jednu ze svých priorit a přikládá jim velkou důležitost. Zástupci evrop. pobočky CEFC oznámili, že skupina stahuje žádost o navýšení podílu ve skup. J&T Finance Group z 10 na 50 %. Spol. bude se svými partnery jednat o dalším pokr. tohoto projektu v nové situaci vstupu minorit. akcionáře do CEFC Europe. Dle Týden.cz jde o čínským státem vlastněnou CITIC Group (156. největší spol. světa). Ta by měla v CEFC získat téměř 1/2 podíl.

 • 17:13
  Developer RC Europe koupil býv. pekárnu Penam
 • 16:39
  Babiš zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS
 • 15:42
  ČR Sáliha Muslima do Turecka nevydá
 • 15:11
  Stříbro schválilo polygon pro auta bez řidiče
 • 14:35
  Strategické části ČEZu musí zůstat státu
 • 14:20
  Česká zbrojovka uvádí na trh pušku CZ TSR
 • 14:01
  Ťok chce ušetřit 750 mil. Kč na provozu mýta
 • 12:25
  Kytary.cz expandují do Británie
 

Masaryk na koni, Kubelík nikde

Letošní sté výročí obnovení české státnosti se nabízí jako vhodná příležitost k rekapitulování klikaté cesty, již naše společnost prošla od Masaryka s Kramářem až po Zemana s Babišem. Dají se důležité události politické, kulturní, vědecké, sportovní a jiné, často kuriózní, poutavě vyložit také dětem? Ano, je to možné, dokonce nutné. Takových pokusů se asi objeví víc.

Helena Koenigsmarková

Koenigsmarková, kde máte ty poklady?!

Helena Koenigsmarková je od roku 1990 ředitelkou pražského Uměleckoprůmyslového musea a z oken své kanceláře má úžasný výhled na starý židovský hřbitov, za jehož zdí se novorenesanční budova zvedá. Je to po loni dokončené rekonstrukci jedno z nejkrásnějších muzeí v zemi, pozdrav z konce 19. století, spojený se současným designem. Historie oné instituce je plná osudů, příběhů a rozporuplných událostí. Je to muzeum pokladů dobrovolných i vynucených, zapomenutých i objevených.

Hosté
 • Martin Vait
 • Karel Häring
 • Ondřej Šťastný

Jak se Sparta snažila být světová...

Měla to být fotbalová story, jejíž význam by nebyl jenom sportovní. AC Sparta Praha, tradiční český fotbalový klub, instituce, se otevřela světu, vydala se cestou internacionalizace, angažovala italského trenéra Andreu Stramaccioniho, který přivedl množství zahraničních hráčů. Měl klubu vtisknout novou, světovou tvář a přinést s sebou i jinou kulturu. První výsledky téhle revoluce jsou ale velice tristní.

Hosté
 • Jiří Pernes
 • Vít Smetana
 • Pavel Kohout

Rok 1948 a Masaryk: početí, porod a sebevražda demokratů

Ve středu 10. března 1948, něco po páté hodině ranní, dva topiči z Černínského paláce, vracející se z půdy, kde stahovali z budovy státní vlajku, objevili na dlažbě druhého nádvoří bezvládné tělo ministra Jana Masaryka. Byla to smrt, která otřásla zemí, ve které se před čtrnácti dny dostali k moci komunisté. Otřásla, ale na faktu nastupující diktatury nic nezměnila. Do Salonu Týdeníku Echo, konaného na téma únor 1948 a Jan Masaryk, přišli sešli historici Jiří Pernes a Vít Smetana, oba z Ústavu pro soudobé dějiny, a spisovatel Pavel Kohout, jemuž bylo v roce 1948 devatenáct let.

Hosté
 • Milan Znoj
 • Vladimír Špidla
 • Petr Pavlík
 • Michaela Hadravová

ČSSD hledá důvod, proč nalehnout na meč

Zvolit nové vedení a najít cestu po volební porážce bylo úkolem sjezdu ČSSD. V jeho první části předminulou neděli byl bez velkých konfliktů zvolen předseda Jan Hamáček s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou, přitom dostali mandát k jednání o vládě s hnutím ANO. Našla sociální demokracie správný směr pro sebe a pro Českou republiku? Salon Týdeníku Echo hledal odpověď společně s místopředsedkyní levicového spolku Idealisté.cz Michaelou Hadravovou, bývalým premiérem Vladimírem Špidlou, novým předsedou pražské organizace ČSSD Petrem Pavlíkem a politologem Karlovy univerzity Milanem Znojem.

Je romský holocaust bílým místem české historie?

Lidovci navrhují, aby Poslanecká sněmovna na své příští schůzi odvolala svého místopředsedu Tomia Okamuru. Ten v krátkém rozhovoru s redaktorkou DVTV na volební party prezidenta Miloše Zemana 27. ledna na její otázku k táboru v Letech u Písku za druhé světové války prohlásil, že řada jeho židovských přátel se diví, „proč v České republice stavíme na stejnou úroveň tábor v Letech a vyhlazovací tábor v Osvětimi“.

Hosté
 • Ivan Tesař
 • Tomáš Němeček
 • Adam Drda

Těžké chvíle pro veřejnoprávní média teprve přijdou

O tom, jestli otevřený konflikt ve veřejnoprávním rádiu byl první vlaštovkou důraznějšího utužování poměrů nejenom v médiích, a možném dalším vývoji Týdeník Echo hovoří s právníkem a někdejším novinářem Tomášem Němečkem, publicistou a spolupracovníkem ČRo Adamem Drdou a bývalým členem Rady Českého rozhlasu Ivanem Tesařem.