Tag: daně

Články k tagu

Klíčový termín pro živnostníky se blíží. OSVČ musí už brzy odevzdat přehledy, hrozí jim i vysoké pokuty

Tisíce živnostníků čeká v příštích dnech další důležitá povinnost. Po odevzdání daňového přiznání se blíží termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích zdravotním pojišťovnám a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Pro většinu podnikatelů, kteří podávali daňové přiznání elektronicky, připadá poslední termín na úterý 2. června. Přehledy musí podat prakticky všechny osoby samostatně výdělečně činné, a to bez ohledu na výši dosažených příjmů.

Snížení odvodů malých podnikatelů: O kolik peněz se hraje a kdy se jim mají vrátit

Živnostníci by se měli po letech rapidního růstu odvodů dočkat jejich snížení. Stát by jim za letošní rok měl dokonce vrátit část už uhrazených záloh. Sněmovna přehlasovala senátní veto navrhované změny nejen hlasy vládnoucí koalice, ale paradoxně i opoziční ODS. Ta přitom stála v čele vlády, která nevídaně rychlý růst spustila. Schválení návrhu zároveň ale znamená, že by odvody nadále zůstaly na výrazně vyšší úrovni, než by letos byly bez jakéhokoliv zásahu konsolidačního balíčku bývalé vlády.

„Situace s Íránem není normální.“ Při delší krizi je ve hře i snížení daní u paliv

Situace spojená s konfliktem v Íránu není normální a trh si s ní sám neporadí. Pro Echo24 to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že pokud by krize pokračovala, nabízí se nad rámec současné kontroly cen pohonných hmot také zásah do DPH, odklad splatnosti či prominutí daní a dále nástroje v sociální oblasti. Ministryně také řekla, že nástroje jsou připravené, neboť existuje zkušenost z covidového období.

Babiš chce výhodnější odpisy i nižší firemní daň. Schillerová: Musíme se s tím popasovat

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce v souladu s programovým prohlášením vlády jednak zavést výhodnější odpisy, ale také snížit daň z příjmu právnických osob. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro Echo24 řekla, že vláda musí dodržovat své programové prohlášení a tak se musí s oběma závazky popasovat. I zvýhodnění odpisů podle ní ale znamená zásah do příjmové stránky státního rozpočtu. Konkrétní nastavení obou změn bude podle ní záviset na tom, jak pošlape ekonomika.

Stát přes windfall tax vytáhl z domácností miliardy. Místo bank platili občané, zlobí se Schillerová

Stát v uplynulých letech skrze takzvanou windfall daň z dílny bývalé vlády Petra Fialy (ODS) vytáhl z peněženek domácností více než pět miliard korun. Informoval o tom server Neovlivní s tím, že k tomu došlo kvůli tomu, že mimořádná daň dopadla i společnost ČEPS, která zajišťuje na území České republiky provoz elektroenergetické přenosové soustavy a tím pádem se navýšila cena elektřiny. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro Echo24 označila informaci za „něco neuvěřitelného.

PŘEHLEDNĚ: Přetahovaná o živnostníky pokračuje. Jak rostly odvody OSVČ v posledních letech

Senát minulý týden odmítl návrh na snížení sociálních odvodů pro živnostníky zpět na loňskou úroveň. Novela, kterou prosazuje vládní koalice ANO, SPD a Motoristů, měla zrušit letošní navýšení minimálního vyměřovacího základu a snížit minimální zálohy na sociální pojištění z letošních 5720 korun na 5005 korun měsíčně. Jádrem sporu je rapidní růst odvodů v posledních letech, který zavedl konsolidační balíček minulé vlády.

V případě delšího trvání konfliktu v Íránu Schillerová připouští další zásahy do daní

V případě delšího trvání blokády Hormuzského průlivu bychom museli bychom přidat opatření fiskálního charakteru, tedy zahrnout k současným úlevám i další daně. Uvedla to ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím, že například v Polsku promíjejí DPH a tím pádem mají nejlevnější naftu z celého regionu. Dodala, že tento moment ještě nenastal, ale kabinet Andreje Babiše (ANO) je na něj v případě potřeby připraven. Vláda také podle ní nechtěla stropovat velkoobchodní marže, aby v Česku nebyl nedostatek pohonných hmot.

Na daňové přiznání zbývá pár dní. V čem lidé dělají nejčastější chyby

Sezóna daňových přiznání vrcholí. Hlavně podnikatelé, živnostníci, ale i někteří zaměstnanci musí podat elektronicky přiznání do 4. května, pokud nevyužívají služby daňového poradce. Řada poplatníků přitom rok co rok opakuje stejné přešlapy, které mohou vést k doměření daně, pokutám nebo zbytečným komplikacím s finančním úřadem. Na co si dát pozor a jaké letošní rok přináší novinky? Poplatníci často zapomínají na drobné příjmy z nájmu, z kapitálového majetku nebo vedlejší podnikatelské aktivity

Merzova Unie navrhuje velkou daňovou reformu. Ulevila by střední třídě, nejbohatší by připláceli

Navýšení nezdanitelného minima nejméně o 1000 eur, zrušení solidárního příspěvku a posun hranice pro nejvyšší standardní daňovou sazbu na vyšší příjmy. Naopak takzvaná daň pro bohaté by se měla jednak procentuálně zvýšit a také by měla být vybírána z menší částky než dosud. To jsou jen některé z klíčových bodů návrhu rozsáhlé daňové reformy, který představili ekonomičtí experti z vládní CDU/CSU kancléře Friedricha Merze Yannick Bury (CDU) a Florian Dorn (CSU).

EU plánuje snížit nebo úplně zrušit daň z elektřiny. Naopak chce rozšířit OZE, píše Bloomberg

Evropská unie plánuje, že sníží zdanění elektřiny. Členské státy by mohly daň pro energeticky náročná odvětví i zcela zrušit. Brusel chce zároveň urychlit rozšíření technologií obnovitelných zdrojů energie. Podle agentury Bloomberg to vyplývá z dokumentu, který chce 22. dubna představit Evropská komise (EK). Plán AccelerateEU (Zrychlit EU) má evropské spotřebitele ochránit před prudkým růstem cen ropy a plynu, který vyvolala válka na Blízkém východě, i před budoucími energetickými šoky.

Pozor v Německu. Postupim zavádí novou daň z kelímků, Berlín se chce inspirovat

Berlín a jeho okolí chtějí tvrdě zatočit proti narůstajícímu množství odpadků ve městě. Řadu návštěvníků města tak může již brzy překvapit nová daň za jednorázové obaly. V případě, že si budou chtít lidé vzít s sebou jednorázovou láhev či kelímek, připlatí si v Postupimi sousedící s Berlínem 50 centů, v případě příborů s sebou pak 20 centů. Podobnou daň pak zvažují i v samotném Berlíně. V něm zároveň výrazně přitvrdili proti odpadkům a v případě, že návštěvníci kelímek na ulici zahodí, hrozí jim nově pokuta až 250 eur.

Pomalejší růst může v rozpočtu udělat díru až 35 miliard. Novela nutná už před létem?

Ministerstvo financí v nové dubnové makroekonomické predikci odhaduje pro rok 2026 růst HDP o 2,1 %. V důsledku dopadů ozbrojeného konfliktu na Blízkém východě snížilo odhad růstu o 0,4 procentního bodu oproti lednové predikci. Z SPD zaznívá, že by tento vývoj mohl znamenat „díru“ v rozpočtu až ve výši 35 miliard. S ohledem na pravděpodobné vyšší výdaje se poslanec Jan Hrnčíř (SPD) domnívá, že ještě před létem bude nutná novela letošního rozpočtu, který má schválený deficit ve výši 310 miliard.

Finanční správa testuje novou aplikaci. Daňové přiznání za vás vyplní AI

Finanční správa představila beta verzi pomůcky pro vyplňování daňového přiznání pomocí umělé inteligence (AI). Aplikace slouží pro vytvoření přiznání pro lidi, kteří mají pouze příjmy ze zaměstnání, využít ji lze pro letošní elektronické podání přiznání, pro které je termín odevzdání 4. května. Pokud se pomůcka osvědčí, bude ji Finanční správa rozšiřovat i pro využití při dalších příjmech.

Nejen výhodnější odpisy, ale i nižší daně, slibuje firmám Babiš. Efekt by se vzájemně snižoval

Vláda může firmám jak zrychlit odpisy, tak snížit daně. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích s tím, že vláda má na všechna svá opatření ještě tři roky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) dříve řekl, že sám by raději šel cestou odpisů, podobnou variantu naznačovala i šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO). Podle oslovených ekonomů jsou odpisy správnou cestou, kombinace obou nástrojů by byla kontraproduktivní a navíc by neúměrně zatížila státní rozpočet.

„Windfall tax byla prohra minulé vlády.“ Babišův kabinet její obdobu kvůli Íránu prý nechystá

Windfall tax byla brutální prohrou minulé vlády Petra Fialy (ODS) a nynější kabinet Andreje Babiše (ANO) obdobu mimořádné daně kvůli válce v Íránu neplánuje. Pro Echo24 to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Připomněl, že největší část daně z mimořádných zisků zaplatila polostátní společnost ČEZ. Havlíček uvedl, že pokud konflikt neskončí v rámci jednotek týdnů, čeká Evropu energetická krize číslo 2. Windfall tax, tedy daň z neočekávaných zisků, byla zavedena v roce 2023.

Pět zemí EU požaduje zavedení mimořádné daně pro energetické firmy, píše Reuters

Pět zemí Evropské unie požaduje zavedení mimořádné daně ze zisků energetických společností. Reaguje tak na rostoucí ceny pohonných hmot kvůli válce v Íránu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dopis ministrů financí těchto zemí adresovaný Evropské komisi (EK). Ministři financí Německa, Španělska, Itálie, Portugalska a Rakouska ve společném dopise vyzývají k zavedení daně v celé EU.

Vláda zastropuje marže prodejců, u nafty sníží spotřební daň a určí maximální cenu paliv

Vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla o tom, že bude regulovat marže prodejců pohonných hmot a zároveň sníží spotřební daň pouze u nafty o 2,35 korun včetně DPH na litr. Systém, kdy ministerstvo financí každý den určí maximální cenu pohonných hmot, začne fungovat 8. dubna. „Jednali jsme o trhu s pohonnými hmotami. Monitorovali jsme marže a na počátku konfliktu byly v normě, postupně ale začaly být nepřiměřené.

Dopravci chystají zvýšení cen. Po vládě chtějí nižší daň na naftu a benzin

Vláda Andreje Babiše (ANO) na svém dnešním mimořádném jednání rozhodne o opatřeních kvůli rostoucím cenám pohonných hmot. Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia pro Echo24 uvedlo, že věří, že vláda sníží spotřební daň tak, aby mohli čeští dopravci konkurovat těm zahraničním, kde již vlády k podobným opatřením sáhly. Jisté podle nich je, že situace související s válkou v Íránu se propíše do koncových cen pro zákazníky.

Stát vydělává na drahých palivech, měsíční inkaso vzrostlo o téměř miliardu korun

Válka v Íránu se už nyní promítla do vyššího daňového inkasa z pohonných hmot v Česku, a to zhruba o 850 milionů korun během jediného měsíce. Uvádí to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého pokud by ceny paliv zůstaly na současných úrovních, mohl by si stát letos polepšit o dalších přibližně 15 miliard korun. V dnech 27. února až 27. března 2026 daňové inkaso státu z pohonných hmot podle Kovandy stouplo z důvodu války v Íránu o zhruba o 850 milionů korun

V nejhorším sáhneme na spotřební daň, říká Babiš. Chce nižší marže u benzinu a nafty

Premiér Andrej Babiš (ANO) se opět pustil do velkých hráčů na trhu, především společností Orlen a MOL, za vysoké ceny benzínu a nafty. „Zneužívají toho a my určitě musíme zasáhnout,“ řekl premiér v pořadu Nový den na  CNN Prima NEWS. Podle Babiše je cesta zejména v regulaci marží, které podle něj v současnosti u benzinek dosahují i úrovní přes 10 korun. V nejhorším by pak podle něj ve hře bylo i sáhnout na spotřební daň.

Poslanci odsouhlasili snížení odvodů pro živnostníky. Část peněz pak mají dostat zpět

Odvody živnostníků na sociální pojistné se zřejmě vrátí na loňskou úroveň. Sněmovna ve středu schválila předlohu koaličních politiků, která zastavuje zvýšení jejich měsíčního vyměřovacího základu a vrací ho na loňskou úroveň. Klesne na 35 procent průměrné hrubé mzdy. Živnostníci by tak mohli měsíčně ušetřit 715 korun. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Podle ministra práce Aleše Juchelky (ANO) má tento krok mimo jiné podpořit drobné živnostníky.

Nejen Maďarsko. Rakousko chce také snížit cenu benzínu. Sníží spotřební daň a omezí marže

Rakousko dočasně sníží daň z benzinu a nafty a omezí marže maloobchodních prodejců pohonných hmot. Oznámila to ve středu vládní koalice. Snaží se tak zmírnit dopady růstu cen ropy způsobeného konfliktem na Blízkém východě na spotřebitele, uvedla agentura Reuters. „Cíl je jasný. Chceme omezit inflaci, stabilizovat ceny pohonných hmot a zabezpečit konkurenceschopnost,“ uvedl rakouský kancléř Christian Stocker.

Energetická krize: EU tlačí na snížení daní z elektřiny, řeší se uvolnění nouzových zásob ropy

Jednotlivé členské státy reagují na energetickou krizi způsobenou válkou v Íránu. Česko v současné době monitoruje marže čerpacích stanic, Maďarsko ale třeba znovu zavedlo cenový strop na benzin a naftu. Téma zároveň rezonuje i na evropské úrovni, kde předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová říká, je potřeba domácnostem a firmám pomoci hned teď. V současnosti probíhá příprava konkrétních opatření, zároveň ale EK apeluje na státy, aby snižovaly daně z elektřiny.

Konflikt v Íránu bude podle informací z vlády spíše eskalovat, kabinet bude řešit ceny PHM

Vláda Andreje Babiše (ANO) na svém jednání otevře téma skokového zdražení pohonných hmot, ke kterému v posledních dnech kvůli válce v Íránu dochází. Očekává to ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Ten novinářům řekl, že by na stole mohla být úprava spotřební daně. Debata se bude primárně týkat ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a ministryně financí Aleny Schillerové (oba ANO). Druhá jmenovaná ministryně dostala za úkol situaci sledovat a případně přijít s řešením.

Termín pro podání daňového přiznání na papíře se blíží

Lidem, kteří odevzdávají přiznání k dani z příjmu v papírové podobě, zbývá poslední měsíc na jeho podání. Lhůta uplyne 1. dubna, následně je možné přiznání odevzdat jen v elektronické formě nebo prostřednictvím daňového poradce. Do termínu pro podání přiznání je také nutné daň zaplatit. Přeplatky na daních bude Finanční správa vyplácet až po uplynutí lhůty pro podání přiznání.

Barcelona zdvojnásobí turistickou daň, aby mohla obyvatelům financovat bydlení

Barcelona zdvojnásobí turistickou daň, aby s její pomocí mohla financovat dostupné bydlení. Daň bude nově činit až 15 eur (363 Kč) za noc, a bude tak jedna z nejvyšších v Evropě. Opatření má španělskému městu také ulevit od nadměrného množství návštěvníků. Katalánské úřady se potýkají se sílícími protesty proti přílivu turistů. Podle názoru místních zvyšují ceny bydlení, protože majitelům se více vyplatí krátkodobé pronájmy.

Vláda slibuje nižší daně, i díky EET. O co se reálně má jednat

Vláda slibuje ve své hospodářské strategii „snížení daňového zatížení“, ministryně financí Alena Schillrová (ANO) dokonce hovoří o tom, že díky „EET 2.0“ budou nižší daně. Rozhodně ale není na místě čekat výrazné snížení například daně z příjmu fyzických či právnických osob, byť se jimi vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) bude zabývat. Jednat by se mělo spíše třeba o odpisy, což je podle ekonomů efektivnější nástroj, jak firmy motivovat k investicím než snížení daňové sazby.

Vyrovnaný rozpočet? Vládě nezbude než zvýšit daně

Ekonom Aleš Bělohradský z Institutu ekonomických studií na Univerzitě Karlově má za sebou pracovní zkušenosti z centrály OECD v Paříži i ministerstva financí, kde působil coby analytik za dob ministrů z ANO Andreje Babiše nebo Aleny Schillerové. K jejich návrhu státního rozpočtu na letošní rok je kritický, pořád ale považuje za reálné, že Babišova vláda do budoucna rozpočty zkrotí. Bude ale muset udělat razantní změny.

Vláda avizuje postupné snížení daňové zátěže. Chceme být vládou odpisů, říká Havlíček

Vláda Andreje Babiše (ANO) se v rámci své hospodářské strategie zavázala k tomu, že vytvoří „spravedlivější daňový mix“. Chce podle svých slov postupně snížit daňové zatížení firem a lidí tam, kde nejvíce škodí růstu ekonomiky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) na dotaz Echa řekl, že se má jednat primárně o trvale zrychlené odpisy. „Chceme být vládou odpisů,“ řekl doslova.

Malí podnikatelé se mohou z EET vykoupit za 1500 měsíčně. Úleva na spropitném je sporná

Po čtyřech letech se vrací Elektronická evidence tržeb (EET). Má být přívětivější jak technologicky, tak byrokraticky. Přináší s sebou také řadu výjimek. Tou zásadní je, že se malí podnikatelé s příjmy do jednoho milionu korun budou moci z EET „vykoupit“ měsíční paušální daní ve výši 1500 korun. Ekonomové i podnikatelé návrat EET obecně vítají, upozorňují však na některé problematické aspekty.