Kdyby odsouval Masaryk
Představme si alternativní vesmír, ve kterém se T. G. Masaryk narodil o dvacet let později, a na Beneše se tedy v prezidentském úřadu nikdy nedostalo. Roku 1938 by nastoupil do letadla směr Anglie, roku 1945 by se vrátil, stále ještě duševně svěží, a musel by se nějak popasovat se stavem věcí. Není to úplně jalová myšlenka, je to spíš „válečná hra“ testující možnosti alternativního vývoje, protože Masaryk je koneckonců pro nás dodnes morálním vzorem. Přemýšlel jsem nad tím a vychází mi z toho, že věc by proběhla jinak, ale následky by byly podobné.