Tag: Adam Vojtěch

Články k tagu

Obézním dětem by mohly léky na hubnutí hradit zdravotní pojišťovny, uvedl Vojtěch

Obézním dětem by mohly léky na hubnutí hradit zdravotní pojišťovny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes při slavnostním otevření závodu firmy Novo Nordisk ve středních Čechách řekl, že rozhodnutí o úhradách předpokládá do konce roku. Konkrétní podmínky stanoví Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v zatím neukončeném správním řízení. Oproti roku 1991 je obézních dětí čtyřnásobek, v roce 2024 jich bylo asi 12 procent.

Pacienti už nebudou muset obíhat ordinace. Praktici mají nově předepisovat další tisícovku léků

Praktičtí lékaři by měli mít možnost od letošního července předepisovat výrazně více léků, které dosud spadaly výhradně do kompetence specialistů. Ministerstvo zdravotnictví poslalo do připomínkového řízení novelu vyhlášky, jejíž změna má urychlit léčbu chronicky nemocných pacientů a omezit zbytečné návštěvy specialistů. Nově by praktici a pediatři měli mít možnost předepisovat až o 1 000 přípravků více.

Vojtěch zvažuje povolit umělé oplodnění single ženám

Téměř desetina narozených dětí v Česku přichází na svět díky různým metodám reprodukční medicíny. Celkem šest procent dětí pochází „ze zkumavky“ a tento podíl postupně roste, uvedla místopředsedkyně Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Nicole Mardešićová. Sekce doporučuje změnit úhrady za péči, posílit vzdělávání či umožnit umělé oplodnění i ženám bez partnera.

Vláda hledá recept na nedostatek sester. Pomoci mají cizinky i virtuální realita

Pomoci udržet ve zdravotnictví dostatek sester má navýšení počtu studentů, příchod cizinek i možnost relaxovat ve virtuální realitě. Pokračovat by mělo i navyšování jejich mezd a platů, zaměstnavatelé budou moci všem zaměstnancům dát více nepeněžních zdravotních benefitů. Opatření k personální stabilizaci zdravotníků a pracovníků v sociálních službách dnes představili při podpisu deklarace o spolupráci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministři zdravotnictví a sociálních věcí Adam Vojtěch a Aleš Juchelka a zástupci odborů a nemocnic.

Vládní strategie nezavádí registr neočkovaných, uvedl Vojtěch

Národní očkovací strategie nezavádí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) žádný registr neočkovaných. Řekl to na dnešním jednání sněmovního zdravotního výboru. Lékaři v současnosti hlásí zdravotní pojišťovně odmítnutí povinného očkování u dětí. Vládní SPD žádá garance, že se to nezmění i na nepovinná očkování. Takzvaný signální kód, který používají praktičtí lékaři pro děti a dorost, funguje podle ministra už zhruba šest let. Podle členky výboru lékařky Věry Adámkové (ANO) je důležitý hlavně pro lékaře.

Téměř 8 miliard z VZP má zamířit do menších zdravotních pojišťoven, schválila sněmovna

Menší zdravotní pojišťovny si zřejmě přerozdělí asi 7,9 miliardy korun z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Návrh ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ve středu schválila Sněmovna hlasy vládních poslanců. Opoziční ODS neprosadila zamítnutí novely, která nyní zamíří k posouzení do Senátu. Převod má podle Vojtěcha zajistit stabilizaci a finanční rovnováhu systému veřejného zdravotního pojištění v letošním roce.

Kanabinoid HHC bude patřit mezi zakázané látky, jeho držení bude trestné

Kanabinoid HHC bude v Česku brzy patřit mezi zakázané látky, jejichž držení je trestné. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Po jejím jednání to na tiskové konferenci oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Na seznam zkoumaných substancí, které by se při potvrzení nízkého rizika mohly v budoucnu za přísných pravidel případně prodávat dospělým, kabinet pak zapsal tři syntetické deriváty THC. Zvažovaný zákaz kratomových rostlin z nařízení o seznamu návykových látek vyřadil.

„Ztratil moji důvěru,“ uvedl k odvolání Kabátka ministr Vojtěch. Zmínil zásahy policie v pojišťovně

Odvolaný ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ztratil jeho důvěru, zmínil například opakované zásahy policie v pojišťovně. Pro Kabátkovo odvolání podle ministra byli i zástupci opozice ve správní radě VZP. Vojtěch to řekl po dnešním jednání vlády. „Rozhodnutí bylo velmi jednoznačné, drtivá většina, očividně včetně opozičních, byla pro odvolání pana ředitele Kabátka a volbu jeho nástupce pana Duškova,“ řekl Vojtěch.

Nejezděte výtahem, žijte déle. Ministr Šťastný představil novou kampaň na podporu zdraví

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) představil novou kampaň na podporu zdravého životního stylu. Vyzval v ní, aby lidé místo výtahu dávali přednost chůzi do schodů. ČTK dnes o kampani informoval v tiskové zprávě. Její součástí budou informační cedule umístěné ve veřejných i soukromých budovách, které mají podle ministra občany k častější chůzi po schodech motivovat. Lidé mohou podle Šťastného podpořit zdravý životní styl jednoduchou volbou, když dají před výtahem přednost chůzi do schodů.

Praha má mít novou velkou nemocnici. „V zásadě je rozhodnuto,“ oznámil Vojtěch

Přípravou výstavby nové nemocnice v Praze se bude zabývat tým, v jehož čele by měl být vládní zmocněnec, který to bude mít na starosti. Po návštěvě Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na fakultě se byl Vojtěch s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podívat na modely, které připravili studenti. Výstavbu nové nemocnice v Praze avizuje vláda v programovém prohlášení.

„Vyšetřit matení.“ Rajchl svolal do sněmovny covidový seminář, ministr Vojtěch se ohradil

Vyšetřit, zda matení obyvatel bylo vědomé. Tak zněl jeden z hlavních požadavků hostů, kteří se sešli na semináři s názvem „Tři roky od covidu – dopady očkování a mimořádných opatření“ pořádaném poslancem a předsedou PRO Jindřichem Rajchlem (za SPD). Kromě výzev, aby se pandemická opatření už nikdy neopakovala, seminář v Poslanecké sněmovně přinesl ostrou kritiku covidových opatření i očkování, vůči níž se pro Echo vymezil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Udělali jsme plno chyb.“ Babišova vláda otvírá téma covidových opatření a očkování

Šest let po vypuknutí covidové pandemie se k tehdejším rozhodnutím vracejí někteří členové někdejší Babišovy vlády, kteří zasedají i v té nové. Připouštějí chyby a obhajují motivy svých tehdejších kroků. Téma znovu otevírá i sněmovní seminář, který má zhodnotit dopady mimořádných opatření a očkování. Echo24 se ho v pondělí zúčastní. Zmínky o poučení z chyb stále nedořešené krize samozřejmě najdeme i v programovém prohlášení vlád.

Vojtěch chystá změny fungování pojišťoven. Upravit se má i proces, který rozděluje 500 miliard z pojištění

Fungování a řízení zdravotních pojišťoven je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jedním ze tří největších problémů českého zdravotnictví. Další jsou nedostatečná práce s daty a špatně fungující systém ochrany veřejného zdraví. Podle jeho náměstka Ladislava Švece, který má změny v pojištění připravit, je třeba plánovat v delším horizontu. Řekli to v debatě na odborné konferenci Medidays.

Česko pravděpodobně zakáže používání mobilů o školních přestávkách, uvedl Plaga

Česko pravděpodobně plošně zakáže používání mobilních telefonů na školách o přestávkách. Český ministr školství Robert Plaga to dnes řekl novinářům při návštěvě Slovenska, které podobné omezení mobilních telefonů žákům základních škol zavedlo už loni. „Není to jen o zákazu. Je to zároveň o tom, poskytnout dětem vyžití o přestávce. Bavíme se o zákazu těch technologií respektive mobilních telefonů primárně o přestávkách a o rozumném využívání technologií ve výuce,“ zdůraznil ministr.

Povedeme debatu o omezení telefonů ve školách. Zákaz si umím představit, říká ministr Vojtěch

Kdo dodržuje prevenci a pečuje o své zdraví, měl by to finančně pocítit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pořadu Echo Prime Time připomněl, že vláda v programovém prohlášení počítá se systémem finančních bonusů. Vojtěch zároveň řekl, že chce dokončit rozpracované investice ve zdravotnictví a debatovat o omezení používání mobilních telefonů na školách v souvislosti s ochranou duševního zdraví dětí. Podle Vojtěcha byla některá zdravotnická témata za vlády Petra Fialy upozaděná.

Šídlo vs. Korecký v Echo Prime Time: „Motoristé zalehli na matrace“

Hostem nedělního Echo Prime Time byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jaká je vize nového ministra a jak chce řešit financování českého zdravotnictví? V druhé části pořadu proběhla debata komentátorů – Jindřich Šídlo vs. Miroslav Korecký. Hovořili například o tom, jaká je pozice Motoristů v nové vládě a o sporu Filipa Turka s prezidentem.

Vláda změní vaření ve školních jídelnách. Inspirací je i Kennedy

Vláda bude chtít upravit vyhlášku o školním stravování včetně výživových standardů podle nejaktuálnějších trendů, problémem jsou přetrvávající problémy s obezitou a chronickými nemocemi. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že jednou z inspirací mohou být Spojené státy, které nedávno představilo nové oficiální výživové doporučení. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím ale není jasné, jak nově nastavené normy fungují a jasné to nebude až do roku 2027.

Vládní zmocněnec ze zákona nemůže řídit ministerstvo, říká k pozici pro Turka Vojtěch

Vládní zmocněnec nemůže ze zákona řídit ministerstvo. Myslí si to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který to řekl novinářům při příchodu na jednání vlády Andreje Babiše (ANO). Reagoval tak na informaci, že by se Filip Turek (Motoristé) po nejmenování ministrem životního prostředí mohl resort vést zprostředkovaně jako vládní zmocněnec. Vojtěch si umí představit, že by Turkovi byly svěřena nějaká agenda přímo na úřadu vlády.

Vojtěch slibuje „bájné“ systémové změny ve zdravotnictví. Jedinou jistotou je zatím přilití dalších peněz

Vláda schválila programové prohlášení a s ním i – alespoň náznak – některých ambiciózních změn ve zdravotnictví, na které systém dlouho marně čeká. Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) si k jejich provedení přivedl na resort i odborníka a dlouholetého kritika kulhajících pokusů o systémové změny, bývalého ředitele Kanceláře zdravotního pojištění Ladislava Švece.

Za vydrancované zdravotní pojišťovny zaplatí klienti VZP, na jejich peníze nesahají politici poprvé

Zdravotní pojišťovny mají po letech „drancování“ jejich rezerv ze strany ministerstva zdravotnictví problémy a nastupující ministr Adam Vojtěch (ANO) už si zvolil, jak situaci řešit. I v příštím roce se má hospodaření pojišťoven propadat do výrazného deficitu a pro ty menší už to znamená neschopnost platit za péči svých pojištěnců. Vojtěch chce tak jako jeden z prvních kroků sebrat miliardy z peněz pojištěnců největší VZP a zalátat s ním rozpočty menších pojišťoven.

„Rozčarování trvá.“ Vrací se požadavky, které obrátily nemocnice vzhůru nohama

Pravděpodobný příští ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) zdědí po končící vládě kromě jiného i stále značně rozladěné lékaře. Blíží se dvouleté výročí protestů, které hrozily paralýzou zdravotní péče v nemocnicích, a které nakonec ukončila kontroverzní dohoda mezi vládou a zástupci lékařů i největší zdravotní pojišťovnou VZP. Výsledkem byla situace, s kterou nebyl spokojený příliš nikdo. Odboráři i lékařská komora se však nakonec rozhodli, že už je lepší počkat na příští vládu.

„Žádný zádrhel.“ Na Hradě se začali střídat kandidáti na ministry, jako první Plaga s Vojtěchem

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zahájil sérii konzultací s kandidáty na ministry vznikající vlády Andreje Babiše (ANO). Jako první dorazil na Hrad bývalý ministr školství Robert Plaga, který po schůzce novinářům řekl, že předpokládá své jmenování do čela resortu. „V řadě priorit resortu jsme měli s prezidentem shodu,“ uvedl. Debata byla podle něj věcná a otevřená, přičemž prezident „má problémy ze svých cest po regionech dobře navnímány“. Plaga zdůraznil, že jednání nebylo testováním detailů.

Poučení z pandemie covidu. Budoucí ministr Vojtěch naznačil, co čeká hygieny

Česko míří k centralizaci Krajských hygienických stanic. Pro Echo24 plán nastínil poslanec a pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Systém by tak dle něj byl více připraven jak na krizové situace většího rozměru, jako bylo třeba šíření covidu-19, tak na dílčí epizody, jako je nynější šíření žloutenky či nedávný výskyt černého kašle. Právě z pandemie, která vypukla před 5,5 rokem, si země mnoho ponaučení, která by se přenesla do legislativní či institucionální roviny, neodnesla.

Úhradovým vyhláškám se schodkem chci udělat přítrž, říká budoucí ministr Vojtěch

Exministr zdravotnictví a pravděpodobný člen nové vlády Adam Vojtěch (ANO) kritizuje způsob, jakým končící kabinet Petra Fialy (ODS) nastavil financování českého zdravotnictví – tedy, že připravovaná úhradová vyhláška, podle níž se rozdělují prostředky mezi pojišťovnami a poskytovateli péče, je deficitní. Byť schodek v řádu jednotek miliard může přispět k racionalizaci zdravotního systému, větší deficit hrozí omezováním péče a kolapsem. Předseda poslanců KDU-ČSL Tom Philipp by nehledal jednoho viníka, v dlouhodobých řešeních se ale zástupci stran shodují.

„Jako posila z NHL.“ Adam Vojtěch se vrací do politiky v barvách ANO

Bývalý ministr zdravotnictví a současný velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch se vrací do politiky. Jak potvrdil stínový premiér ANO Karel Havlíček pro iROZHLAS.cz, Vojtěch bude lídrem hnutí v Jihočeském kraji. Vojtěchův návrat do domácí politiky Havlíček přirovnával k hokejistům, kteří se na mistrovství světa také vrací z NHL do svých domácích klubů. O návratu dvojnásobného ministra zdravotnictví mluvil šéf hnutí ANO Andrej Babiš už v minulosti.

Exministr Plaga by měl vést kandidátku ANO ve Středočeském kraji. Babiš chce do voleb i Adama Vojtěcha

Bývalý ministr školství Robert Plaga by měl vést kandidátku hnutí ANO ve Středočeském kraji. ČTK to v rozhovoru řekl předseda ANO Andrej Babiš. Ocenil by, kdyby v podzimních sněmovních volbách kandidovali i někteří z dalších ministrů jeho vlády, například dřívější šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch, jenž je nyní velvyslancem ve Finsku. Expremiér Babiš už dříve oznámil, že bude lídrem kandidátní listiny v Moravskoslezském kraji. V Praze kandidátku povede Karel Havlíček, stínový premiér a bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy.

Vojtěch navrhne změnu zákona, která umožní očkování zubařům a lékárníkům

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes vládě v demisi navrhne změnu zákona, která by umožnila očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, řekl dnes novinářům po otevření očkovacího centra v pražském obchodním domě Kotva. Původně měl centrum otevírat i premiér Andrej Babiš (ANO), který ale na místo nedorazil.

Vyhláška o povinném očkování vyšla ve sbírce zákonů, nová vláda ji však může zrušit

Ve sbírce zákonů dnes vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese, u kterých více hrozí nákaza koronavirem. Upozornila na to Česká televize. Vyhláška se vydává podle zákona o ochraně veřejného zdraví, upravuje také další povinná očkování dětí nebo profesí proti některým nemocem. Vyhlášku předkládá současné vedení ministerstva zdravotnictví zřejmě krátce před koncem svého mandátu.

Zrušte vánoční večírky, vyzval Vojtěch. Povinné očkování chystá i přes protesty

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) požádal firmy a organizace, aby upustily od příprav vánočních večírků. Jde podle něj z hlediska šíření koronaviru o rizikové akce. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním zasedání kabinetu. Vojtěch zároveň uvedl, že očekávaná a nastupující vládou kritizovaná vyhláška o povinném očkování proti covidu vyjde do konce týdne. Vojtěch upozornil na příklad Norska, které zaznamenalo několik případů nové koronavirové varianty omikron.