Důchody čeká v lednu dvojnásobný růst oproti letošku. Opozice chce víc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Důchodcům by měla od ledna penze v průměru stoupnout až o zhruba 650 korun. Jde téměř dvojnásobek oproti valorizacím z letošního ledna. To tak bude znamenat, že se průměrný důchod vyhoupne vysoko nad 21 tisíc korun a v porovnání s rokem 2020 vyroste o polovinu. Průměrná penze tak pokračuje v porážení inflace posledních let, která za stejné období vyrostla zhruba o třetinu. Odhad vyplývá z propočtů Národní rozpočtové rady, na které upozornila Česká televize. Podle opozice by měl být růst důchodů větší.
Pravidelné lednové navyšování penzí se bude v příštím i několika dalších letech řídit pouze inflací. Podle zákona se po vládní penzijní reformě důchody upravují vždy od ledna o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd. Mezi lety 2018 a 2023 se započítávala polovina růstu. Ani to by však nehrálo roli. I bez reformy by trvalo několik let, než by růst reálných mezd překonal inflaci posledních let a opět se začal projevovat. Co se s některými kroky reformy změnilo je to, že se už nebere v potaz celková inflace, ale pouze ta „důchodcovská“, která výpočet cílí na spotřební koš seniorů.
Přidání se dělí mezi solidární pevnou část důchodu a zásluhový procentní díl. Solidární výměra, která je stejná pro všechny, odpovídá desetině průměrné mzdy. Podle NRR by tak každý mohl počítat se zhruba 300 korunami, zásluhový podíl se pak liší podle výše důchodů. Zásluhová výměra se teď od ledna ale neupravuje lidem, kteří nastoupili do předčasné penze od října 2023 a nemají ještě řádný důchodový věk. Roste jim zatím jen solidární část důchodu.
„Počítáme v našem propočtu s důchodcovskou inflací 3,1 %. Zatím nám vyšel předběžný odhad, že by nárůst mohl být asi o 649 korun, tedy poměrně výrazně,“ uvedl pro ČT Michal Hlaváček, analytik NRR. Průměrný starobní důchod by se tak dostal na zhruba 21 700 korun. Státní rozpočet by měla valorizace vyjít v příštím roce na více než 20 miliard korun. Přesné propočty však bude mít ministerstvo práce až v září.
Průměrný starobní důchod v Česku přesáhl už v letošním prvním čtvrtletí 21 000 korun. Na konci března činil přesně 21 052 korun. Za posledních pět let se průměrný důchod zvýšil o 46 procent. Na konci března 2020 byl 14 397 korun. Za výrazným přidáním byly hlavně mimořádné valorizace k dorovnání inflace.
Ti, kteří šli do důchodu předčasně, dostávali v letošním prvním čtvrtletí v průměru téměř o 1600 korun méně. Dál se lišily také částky pro ženy a muže. Seniorky pobíraly průměrně skoro o 2500 korun méně než senioři. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ta na konci prvního kvartálu vyplácela přes 2,35 milionu starobních penzí. Další desetitisíce důchodů poskytovaly důchodové systémy resortů obrany, vnitra a spravedlnosti. Jejich penze jsou vyšší.
Starobní důchod od ČSSZ mělo na konci března 956 500 mužů a téměř 1,4 milionu žen. Z toho trvale krácenou částku kvůli předčasnému nástupu do penze pobíralo 431 100 důchodkyň a 330 900 důchodců. Na průměrných 21 052 korun na konci března průměrná starobní penze meziročně vzrostla o dvě procenta. V předčasném důchodu činila v průměru 19 489 korun.
V roce 2021 se na důchody podle údajů ministerstva financí vyplatilo 537,4 miliardy korun, loni 716,4 miliardy korun. Předloni systém důchodového pojištění skončil v dosud nejvyšším propadu 72,8 miliardy korun. Loňský schodek dosáhl 50,7 miliardy korun, odpovídal 7,6 procenta příjmů a činil 0,6 procenta HDP. O rok dřív deficit 72,8 miliardy korun odpovídal procentu HDP a 11,7 procenta přijaté sumy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.