S generálem Benem Hodgesem o vojenské situaci na Ukrajině

Do konce roku jsou Rusové na počátečních pozicích

S generálem Benem Hodgesem o vojenské situaci na Ukrajině
Do konce roku jsou Rusové na počátečních pozicích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Minulý týden uběhlo šest měsíců od ruské invaze na Ukrajinu. Po počáteční fázi, kdy se Ukrajincům podařilo odrazit útok na Kyjev, se hlavní boje přesunuly na východ země. Každý den odtamtud proudí protichůdné zprávy a laik nemá šanci se v situaci vyznat. Kdo vítězí? Kdy konflikt skončí? Jak jsou na tom obě armády? Jedním z těch, kdo situaci pozorně sledují, je bývalý velitel Armády Spojených států v Evropě generálporučík ve výslužbě Ben Hodges. Rozhovor Týdeníku Echo poskytl již loni počátkem léta, kdy se na ukrajinských hranicích začínaly koncentrovat první ruské jednotky. Na otázku, zda je tu reálná hrozba, že se Rusko pokusí zaútočit přímo na Ukrajinu, tehdy odpověděl: „Rozhodně.“ Také varoval: „S Rusy to tak je, zatlačí a pak čekají, ale nikdy se nestáhnou. Nezastaví se, dokud je my nezastavíme.“ Nyní hodnotí situaci na frontě a proč se válka vyvíjí tak, jak vidíme.

V posledních několika týdnech se nezdá, že by se fronta na Ukrajině příliš hýbala. Dosáhla válka patu?

Myslím, že to, co vidíme, je bod přechodu ve válce. Dynamika se posunula z ruské strany na ukrajinskou. Rusové dosáhli kulminace. Jejich logistický systém je vyčerpaný. Mají velké personální problémy. Pořád úplně neumějí používat velení a řízení čili nevědí, jak to celé provozovat. A také samozřejmě ztratili řadu důstojníků. Když k tomu přidáme ukrajinské ničení a degradaci ruské logistiky, skladů munice a vše ostatní, tak Rusové jsou v problémech. Zatímco se mi zdá, že ukrajinská logistická situace se každý týden o něco zlepšuje. V posledních dnech přišla oznámení o velkých balíčcích pomoci od Německa, Británie, USA. Nikdo nenabízí pomoc Rusku. Takže podle mě Ukrajinci využívají nynější čas k tomu, aby si připravili podmínky na protiofenzivu, předpokládám, že bude zahájena do nějakých dvou měsíců. Samozřejmě nevím přesně kdy, Ukrajinci velmi dobře chrání své informace. Ale myslím si, že na konci roku bude bojiště vypadat úplně jinak.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že tempo postupu se zpomalilo, jelikož Rusko chce omezit civilní oběti, což se zdá nepravděpodobné. Vidíte ale nyní za ruským postupem nějakou strategii? Nejsem expert, ale zdá se mi, že tam žádná není.

Také jsem četl Šojguovo vyjádření. Nechápu, proč něco takového vůbec říkal. Proč to musel říkat? Leda by to byla odpověď na otázku kohosi, proč to vypadá, že se vše zpomalilo, a zda má ruská strana problémy. Nemyslím, že kdokoli na světě věří, že Rusové zpomalili své operace, aby minimalizovali civilní oběti. Myslím, že zpomalili, jelikož jim došla energie. Nejsou schopni pokračovat v ofenzivních operacích. To je to, co znamená kulminace. Pomoc, kterou Západ dodává, je přesně ta správná, které je potřeba, a je zřejmé, že přispěla ke zpomalení Rusů a k zarputilé ukrajinské obraně. To ale nemusí vydržet věčně. Západ musí dodat věci, které slíbil, aby Ukrajina mohla dokončit svoji práci.

A co přesně má Západ dodat? V posledních několika týdnech jsme viděli spektakulární útoky pomocí raketometů HIMARS na sklady munice a na leteckou základnu na Krymu. Jsou tyto zbraně tím, co by měly obsahovat dodávky?

Zaprvé nevíme, jak Ukrajinci útoku na základnu dosáhli. Mohl to být HIMARS, pokud by se jim podařilo dostatečně přiblížit, mohl to být ukrajinský zbraňový systém, mohly to být speciální jednotky, nebo dokonce sabotáž. Nemyslím, že všichni, kdo žijí na Krymu, si Rusy tam přejí. Takže myslím, že nejdůležitější důsledek je ten, že je to velká psychologická rána pro Rusy. Viděli jsme ty rekreanty na pláži a za nimi velkou leteckou základnu v plamenech. To jim psychologicky naznačí, že situace se pro síly Ruské federace nevyvíjí nejlépe a ony jsou zranitelné. Samozřejmě to také vyvolává problémy pro ruský generální štáb a jednotlivé operační velitele, jelikož budou muset začít věnovat víc prostředků a pozornosti ochraně všech těchto základen, železničních tratí a muničních skladů. A těch prostředků nemají dostatek. To jejich práci hodně ztíží. Vyvolá to také tlak na Kreml, který tento útok na Krymu ztrapnil. Takže bych očekával víc takovýchto útoků v následujících dnech.

Vedly výbuchy v muničních skladech k nedostatku munice na ruské straně? Objevily se zprávy, že ruské bombardování je méně intenzivní.

Ano, nastal pokles dělostřelecké a raketové palby a myslím si, že je to kvůli útokům na muniční sklady. To nejen redukuje počet dostupné munice, ale Rusové ji také musejí dovážet z větší dálky. Obojí přispělo k poklesu dělostřelecké palby. Co se týče precizních zbraní, tak víme, že je nedokážou nahrazovat kvůli sankcím. Nedostávají do nich komponenty, aby mohli vyrábět nové, takže začínají pociťovat také nedostatek naváděných zbraní.

Může Ukrajina zvítězit bez západní pomoci?

Západní pomoc je esenciální. Dalekonosné zbraně, zpravodajství, protivzdušná obrana a další. Kromě zbraňových systémů, na něž je poutána pozornost, dostávají i spoustu dalších věcí, jako je munice a zdravotnické vybavení. Ukrajina tuto pomoc musí mít, potřebuje ji. Musíme odstranit veškeré pochybnosti o tom, že nebude pokračovat. Kreml doufá nebo předpokládá, že ztratíme zájem, nebudeme schopni v tom pokračovat nebo nebudeme chtít pokračovat kvůli našim vlastním problémům. Nastává kritické období a Spojené státy v něm hrají klíčovou roli.

Takže si myslíte, že větší nebezpečí než nějaký ruský průlom je, že Západ ztratí zájem, dostaví se válečná únava a lidé se začnou ptát, proč bychom měli podporovat Ukrajinu, když doma máme vlastní problémy, třeba cenu plynu?

Ano. Rozhodně to je nebezpečí ve Spojených státech, kde lidé jsou víc soustředěni na inflaci a cenu benzinu nebo na naše kongresové volby. V Německu se bojí, že odstřihnutí od ruského plynu by ovlivnilo nejen teplotu v zimě, ale také průmysl, který na ruském plynu závisí. Ostatní země mají vlastní problémy. Takže Kreml spoléhá na to, že ztratíme zájem, protože podle mě existuje jen velmi malá šance, že Rusko by mohlo zahájit novou ofenzivu. Nevěřím, že mají logistiku a schopnosti, aby toho nyní dosáhli.

Mohla by to změnit všeobecná mobilizace? Je to něco, o čem se mluví, ale zatím v Rusku neproběhla.

To by byl další problém pro Rusy. Museli by přiznat, nebo přijít s vysvětlením, proč jejich speciální vojenská operace na záchranu ukrajinských slovanských bratrů před Latiny tak strašně selhala. A i kdyby, řekněme zítra, Kreml povolal všechny muže mezi 18 a 40, tak by trvalo měsíce, než by tito vojáci byli připraveni sloužit, ať už v nových jednotkách, které zatím neexistují, nebo jako výplně. Mluvíme o měsících, než by byli nějak bojeschopní. A upřímně, na základě toho, co jsem viděl a slyšel, tak si nemyslím, že mají vybavení pro tisíce nových vojáků. Zbraně, přilby, boty, všechny tyto věci. Určitě jste četl o tom ruském výsadkáři, který nedávno popsal, jak to vypadalo, když nastoupil. Je to hrozné. Kvůli korupci nejsou připraveni na mobilizaci a jejich armáda není dostatečně organizovaná, aby kamkoli vojáky poslala. Dokonce jejich zákony zabraňují poslat vojáky mimo Rusko. Takže i kdyby mobilizovali, tak to věci několik dalších měsíců nezmění.

Ukrajinci hodně mluví o chersonské protiofenzivě. Proč je Cherson tak důležitý a proč ještě nenastala?

Nemluví o ní generální štáb. Jsou to civilisté, média a někteří politici, kteří o ní mluví, ale ne generální štáb. Na to jsou příliš velcí profesionálové. Nikdy by nemluvili o nadcházející protiofenzivě a ani by neměli. Cherson je důležitý, protože to bylo jedno z prvních velkých měst, kterého se zmocnili Rusové na začátku války. Osvobození Chersonu, zatlačení Rusů odtamtud, to by mělo velký symbolický efekt. Navíc je to důležité město na Dněpru. Aby se podařilo otevřít tuto důležitou dopravní cestu, musí nejdřív odtamtud dostat Rusy. Je to také ale příležitost. Na západním břehu je tam několik tisíc ruských jednotek. Kdyby se je Ukrajině podařilo tam izolovat a eventuálně zajmout nebo zničit, bylo by to signifikantní. Takže si myslím, že protiofenzivu zahájí, až budou připraveni.

Před válkou všechny analýzy předpokládaly ruskou leteckou převahu. Ruské letectvo je mnohem větší a mělo ukrajinské rozdrtit. Jak to, že se tak nestalo?

Ano. Je to zvláštní, že ano? Je velmi zajímavé, že ruské letectvo se bojí létat uvnitř Ukrajiny. Helikoptéry, stíhačky, ty tam nechtějí, protože Ukrajinci jsou efektivní při jejich sestřelování. Takže jejich letectvo dělá to, že létá nad Ruskem a Běloruskem a na cíle na Ukrajině vystřeluje střely s plochou dráhou letu. Jinými slovy, jejich letectvo nepomáhá pozemním silám. Myšlenka NATO, na kterou cvičíme, jsou společné operace, kdy armáda, námořnictvo, letectvo a speciální síly všechny spolupracují dohromady a vzájemně se podporují. To nyní v ruských ozbrojených silách neexistuje. Takže letectvo nebojuje. O ukrajinském letectvu slyšíme pořád. Je mnohem menší, ale žádají o další letouny. Chtějí bojovat, podporovat pozemní síly. Je to jiná kultura. Ruské letectvo má stejný problém jako jejich armáda. Nejsou cvičeni na moderní válku. Jedna věc je vzlétnout, chvíli létat a zase přistát. Ale něco úplně jiného je létat ve velmi nebezpečném prostředí, kde nepřítel používá elektronické způsoby boje, vystřeluje rakety. Takže se snažíte přežít a snažíte se zasáhnout cíl. To je velmi těžké. Piloti v českém letectvu, v americkém letectvu, v královském letectvu tráví hodně času tréninkem. Rusové evidentně do něj tolik neinvestovali. Stejné je to s námořnictvem. Černomořská flotila se nyní skrývá na druhé straně Krymu, a to Ukrajina ani nemá námořnictvo. Takže ruská černomořská flotila se ani neúčastní boje, kromě toho, že občas vypálí nějakou raketu s plochou dráhou letu. Proto mám tolik důvěry v jednání Ukrajiny.

Jak je to možné? Posledních zhruba deset let se hodně mluvilo o modernizaci a profesionalizaci ruské armády. Bylo to všechno v podstatě fake news?

Musím přiznat, že i já jsem si myslel, že ruské síly jsou mnohem lepší než ve skutečnosti. Pozoroval jsem jejich modernizační úsilí, co se jim podařilo v Gruzii, v Sýrii a na Krymu v roce 2014 a přecenil jsem jejich schopnosti a jejich připravenost. Mýlil jsem se. Modernizace je víc než jen nové hračky, nové vybavení. Musíte mít koncept, jak to všechno použijete, nová letadla a raketomety. Pak s tím musíte cvičit. Zdá se mi jasné, že neměli žádný operační koncept, jak nové vybavení použít. A necvičili s ním, nekonal se potřebný trénink. A upřímně, nezdá se mi, že to vybavení je tak dobré. Rozhodně ne tak dobré, jak se chlubili.

Umíte vyhodnotit, jak je na tom ruská morálka? A jakou roli může hrát v takovéto válce?

Válka je testem logistiky a testem vůle. Co se týče války jako testu logistiky, tak vidíme, že ruská logistika se zhoršuje, je vyčerpaná, zatímco ukrajinská se každým týdnem o trochu zlepšuje. Co se týče války jako testu vůle, tak ukrajinští vojáci a ukrajinské obyvatelstvo mají jasně silnější vůli, jelikož brání svou vlast. Jsou tam statisíce ukrajinských mužů a žen ve vojenském věku, kteří se dobrovolně hlásí, že půjdou bojovat. Na druhé straně vidíme, že Rusko má jen malou vůli bojovat. Mají problémy s dostatkem lidí, lidé nechtějí vstupovat do ruské armády, aby bojovali. Hodně jejich vojáků pochází z etnických regionů mimo Moskvu a Petrohrad. Takže ta největší populace bílých slovanských etnických Rusů se účastní války jen minimálně. Pak se k vám donesou nejrůznější historky o vojácích, kteří odmítají bojovat, odcházejí. Z vlastní zkušenosti vím, jak vojáci uvažují, když vidí, že jejich velitelům nezáleží na jejich životech, nemají dostatečnou logistickou podporu, když ztrácejí lidi všude kolem sebe a většina z nich si ani neuvědomovala, že jsou posíláni do invaze na Ukrajinu. Takže jejich morálka je jistě na dně.

Tušíte, jaká bude ukrajinská strategie do budoucna, tedy kromě zasahování zásobovacích linií?

Nevím. Zdá se mi, že to, co dělají nyní, funguje docela dobře. Budou pokračovat v ničení ruské artilerie, raket, munice a velitelství, všeho, co je potřeba k tomu, aby Rusko pokračovalo v zabíjení Ukrajinců. Jen bych hádal, kdybych řekl, co bude jejich další fáze. Jsem si jist, ať už podniknou cokoli, dobře se připraví a udělají to tak, aby nenaznačili předem, kde zaútočí. Jako jejich dědové za druhé světové války najdou příležitost a použijí k tomu klam.

Jak to, že Ukrajinci bojují tak dobře? Protože se na to připravovali od roku 2014? Protože brání svůj domov?

Částečně proto, že brání svou vlast. Velmi na mě zapůsobilo, když jsem poprvé potkal ukrajinské vojáky po roce 2014. Amerika a Kanada tehdy pomáhaly s jejich výcvikem. Když jsme je cvičili, velmi nás ohromila jejich odhodlanost i to, jak rychle se učí. Takže nejsem překvapen, že bojují tak dobře. Adaptují se, pozoruji, jak se za posledních šest měsíců v mnoha ohledech zlepšili. Myslím, že je to kombinace inteligence a odhodlaní chránit vlast.

Jak se to má s početním porovnáním obou armád? Hodně se mluvilo o početní převaze Rusů, ale jestli se nemýlím, tak je to i se započítáním branců, kteří na Ukrajině neslouží. A co se týče profesionálních vojáků, tak ti už jsou všichni na Ukrajině, zatímco Kyjev stále může mobilizovat rezervy.

To je skvělá poznámka. Zaprvé, čísla, která nám byla o počtu ruských jednotek předkládána, jsou naprosto vymyšlená. Znovu je v tom korupce. Slyšel jsem, že 85 % ruských pozemních jednotek je na Ukrajině. A po šesti měsících kontrolují zhruba 20 % Ukrajiny a prohrávají. Mají nedostatek lidí, zatímco Ukrajina, i když má méně obyvatel, tak co se týče počtu samotných vojáků v zemi, má převahu. A ti, kteří jsou ve výcviku, jsou připraveni tam dorazit.

Takže si opravdu myslíte, že Ukrajina dokáže zatlačit Rusy na počáteční pozice?

Ano, věřím, že do konce tohoto roku, pokud Západ splní vše, co jsme slíbili, pokud dodáme to, co jsme řekli, a ponecháme sankce, tak je absolutně možné, že Ukrajina zatlačí ruské síly na linii z 23. února. Co se týče Krymu, nechci odhadovat datum, ale myslím, že do několika let Krym rozhodně bude ve hře. Ať už diplomaticky, vojensky, nebo obojím. Prezident Zelenskyj znovu prohlásil, že válka na Krymu začala a že tam i skončí.