Výpisky z deníků, časopisů a knih

Prostě si vymýšlíme

Výpisky z deníků, časopisů a knih
Prostě si vymýšlíme

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V minulých týdnech americká média opakovala předpověď amerických rozvědek, že Putin zaútočí ve čtvrtek 16. února na Ukrajinu. 16. únor přišel a odešel, s předvídatelnými výsledky („Válka nebude, pro CIA je to blamáž, říká prezident Miloš Zeman,“ zněl titulek rozhovoru v MF DNES, který vyšel druhý den). V pátek na tiskové konferenci prezident Joe Biden oznámil, že si je jist, že Rusko zaútočí na Ukrajinu. „Máme značné rozvědné kapacity,“ odpověděl na dotaz reportérky, jak to ví tak přesně.

Naskýtá se otázka, proč tohle dospělí lidé dělají. Nemohou si přece myslet, že se posluchači a čtenáři nechají vyresetovat jako počítačová hra, že každý den začíná všechno od nuly.

Jedna odpověď může znít, že mluvčí se obracejí jen k určitému publiku, ke spřáteleným washingtonským novinářům – ať už záměrně, nebo proto, že si jiné publikum neumějí představit. A kýžené sdělení pro toto publikum zní: Biden je odhodlaný čelit Rusku a dbát na staré spojence, na rozdíl od Trumpa. Tomu by odpovídalo i další často zdůrazňované sdělení, jak Biden neustále pracoval s evropskými spojenci a jak je sjednotil. Není to pravda – stačí sledovat zprávy, abychom viděli, že třeba Itálie a Maďarsko budou tlačit jinam – ale pro komentátory, kteří jen na CNN opakují, co slyšeli, to stačí.

Další odpověď může znít, že tito lidé tajně závidí Rusům jejich techniky tzv. hybridní války a rozhodli se, že budou taky „formovat informační prostor“. Jenže nedoceňují, že Rusové fungují v jiné situaci, a hlavně to neumějí.

Připomeňme si další příklad: v lednu britská ministryně zahraničí zveřejnila rozvědný poznatek, že Rusko má plán puče na Ukrajině. Věděla přesně, že chce do čela vlády instalovat jistého Jevgenije Murajeva, lídra strany Naši. Minulý týden bývalý šéf britské rozvědky MI6 sir John Sawers ve videorozhovoru pro Atlantic Council řekl mimo jiné:

„To, co bylo zveřejněno – že Putin by mohl chtít odstavit Zelenského a nahradit ho loutkovou vládou... –, to se nezakládá na nějakých supertajných rozvědných zprávách, ale spíš na rostoucím chápání a analýze Putina. Když to prezentujete jako rozvědné informace a přidáte k tomu několik zvučných jmen, poskytne to atraktivní materiál médiím a umožní nám to reagovat na ruský narativ. Je to šikovné využití informací a analýzy k tomu, abychom využili Putinovu schopnost dominovat zpravodajství proti němu samému.“

Po neblaze proslulém Christopheru Steeleovi další člověk demonstruje, že MI6 se stala centrálou bláznů. Ten člověk veřejně říkal s laskavým, samolibým úsměvem „prostě si vymýšlíme“. Pokud si tito lidé neuvědomují, jak škodí, měli by je v rámci obrany Západu zavřít někam do karantény.

Pak jsou tu případy, kdy někdo něco prozradí, aniž chce formovat informační prostor. Ani netuší, že něco prozradil. Vivek Murthy, zastávající v USA úřad jménem Surgeon General (není to ministr zdravotnictví, je to jen takový mluvčí v otázkách zdraví), oznámil v sérii tweetů, že se on, jeho žena a dítě nakazili covidem. „Když jste se chovali, jak nejopatrněji jste mohli, dostat covid může být frustrující,“ napsal mimo jiné. „Pociťoval jsem to. Může to být zdrojem hanby. Mnoho lidí předpokládá, že jste onemocněli, protože jste byli neopatrní. Naše bezpečnostní opatření riziko snižují, ale neodstraní ho. To nedokáže nic. Takže když jste dělali vše, co jste mohli, a stejně jste dostali covid, netrapte se tím. Hodně se nás snaží dělat, co můžeme. A nepředpokládejme, že ti, kdo onemocněli, jsou neopatrní. Neznáme všechny jejich okolnosti,“ nabádá.

Prošlo to relativně bez povšimnutí. Přitom je to jakýsi chybějící kousek do puzzle, jímž je naprosto šílená reakce amerických elit na covid. Proto tolik pranýřování lidí, kteří nepředvádějí dostatečnou paniku. Proto ta náruživá participace na hygienickém divadle. Protože chytit respirační nemoc je hanba.

To není téma pro vědce, ale pro teologa. Není těžké za tím tušit nešťastně sublimované protestanství: dělal jsem všechno správně, ale nedostalo se mi milosti. A je to vlastně důkaz trvající americké schopnosti asimilace, jak si ho Murthy, syn indických imigrantů, dokonale osvojil.