Solárníci pozor! Odchylka bez smlouvy vás může stát stovky korun měsíčně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Solárníci by měli zbystřit. Od 1. července 2025 platí nová pravidla pro všechny majitele solárních elektráren. Kdo si včas nezajistil odpovědnost za takzvanou odchylku, riskuje pokuty i ztrátu výnosů z výroby elektřiny. Majitelé domácích fotovoltaik, kteří dodávají elektřinu do sítě, musejí mít od července uzavřenou smlouvu s dodavatelem, jenž převezme odpovědnost za tzv. odchylku, což je rozdíl mezi plánovanou a skutečnou výrobou elektřiny. Kdo tak neučinil, porušuje zákon a může dostat pokutu až několik set korun měsíčně.
Změna vychází z novely energetického zákona, kterou politici schválili v loňském roce. „Pokud někdo nebude mít smlouvu včas, může se stát, že elektřinu sice bude vyrábět a posílat do sítě, ale nedostane za ni zaplaceno a zároveň mu může být účtována náhrada za neoprávněnou dodávku,“ uvedl mluvčí E.ON Lubomír Budný. V krajních případech by mohlo dojít i k přetížení sítě a výpadku dodávek elektřiny, což by mohlo způsobit lokální blackout.
Majitelé domácích fotovoltaik, kteří nemají uzavřenou odchylku nemohou prodávat ani sdílet elektřinu. Týká se to i těch, kdo přetoky smluvně povolené nemají. Všem, kdo si obchodníka nesjednají, hrozí riziko neoprávněné dodávky do sítě. Za ty si distributoři mohou účtovat sankce až do výše stovek korun měsíčně.
Podle informací distributorů elektřiny z počátku června si tuto záležitost nevyřídilo ještě asi 10 000 majitelů fotovoltaik. „Majitelům domácích fotovoltaik, kteří si nezajistí dodavatele elektřiny, aby nejpozději od 1. července 2025 převzal odpovědnost za odchylku jejich výrobního EAN kódu, hrozí od července finanční postihy,“ uvedla Skupina ČEZ.
Tato povinnost se vztahuje i na domácnosti, které mají tzv. ostrovní režim a nemají povolené přetoky do sítě. „Když to nestihnou, nemohou vyrobenou elektřinu posílat do sítě ani ji sdílet a distributor jim přetoky bude účtovat jako neoprávněnou dodávku do sítě,“ píše na svých internetových stránkách ČEZ.
Zkontrolujte, zda máte dva EAN kódy (spotřební a výrobní).
Uzavřete smlouvu s obchodníkem, který převezme odpovědnost za odchylku.
Neoprávněné přetoky do sítě vám mohou být pokutovány.
Situaci lze řešit i po 1. červenci, ale čím dříve, tím lépe.
Podle údajů Skupiny ČEZ mělo povinnost smlouvu uzavřít přibližně 67 000 zákazníků s tím, že teprve v posledních třech měsících počet hříšníků klesl. Ještě před začátkem dubna bylo neregistrováno asi 30 tisíc zákazníků, na začátku tohoto týdne jich zbývalo ještě kolem 5 200. Podle mluvčí ČEZ Alice Horákové začala společnost zákazníky oslovovat už na podzim loňského roku. „Kontaktovali jsme je opakovaně. V minulých týdnech jsme upozorňovali na to, že u žádostí, které nám dojdou po 6. červnu, nebudeme moci zaručit vyřízení k 1. červenci,“ dodala s tím, že administrativní proces může trvat i několik týdnů.
Mluvčí ČEZ Roman Gazdík sdělil, že přibližně 1400 případů zatím není dořešeno. „Od loňského září, kdy ČEZ Prodej začal na novou legislativu upozorňovat, reagovalo téměř 70 tisíc zákazníků, takže se podařilo snížit počet zákazníků bez smluv na minimum. Mezitím byly samozřejmě instalovány nové fotovoltaiky, které vznikají i nadále, proto to řešíme kontinuálně,“ uvedl pro deník Blesk.cz.
Společnost E.ON evidovala celkem 13 000 zákazníků, kterých se povinnost týkala. I přes aktivní komunikaci jich zůstává bez vyřízené odpovědnosti přibližně polovina. Pražská energetika (PRE) hlásí kolem 1 000 klientů bez smlouvy. „Snažíme se je kontaktovat dopisem, e-mailem, SMS zprávami a v posledních dnech i telefonicky,“ řekl mluvčí PRE Karel Hanzelka už dříve.
E.ON uvedl, že dodavatelé si mohou určit, zda budou odpovědnost za odchylku přebírat a za jakých podmínek. „Přetoky do sítě povoluje místní distributor, který spravuje elektrickou síť v oblasti, do které daná fotovoltaika spadá. Ten zkontroluje, zda může rezervovaný výkon připojit do sítě, či nikoliv,“ píše se na webu.
Při přetížení by totiž mohlo dojít i k blackoutu, tedy výpadku dodávek. Například ČEZ tak zajišťuje převzetí odpovědnosti za odchylku pro výrobní EAN pouze pro své zákazníky, kteří od něj odebírají elektřinu v odběrném místě, ve kterém mají fotovoltaiku připojenou.
Co je to EAN a proč je důležitý?
Do konce loňského roku fungovala většina solárních zařízení pod tzv. kombinovaným EAN kódem. Od začátku července však musí mít každé zařízení dva: spotřební (pro odběr elektřiny) a výrobní (pro výrobu). Právě k výrobnímu EAN musí mít každý výrobce domluveného obchodníka, který přebírá odpovědnost za případné odchylky ve výrobě.
EAN, neboli European Article Number, je osmnáctimístný unikátní kód, který slouží k identifikaci každého odběrného nebo výrobního místa. Zákazníci jej najdou na faktuře za elektřinu nebo ve smlouvě o připojení. Bez samostatného výrobního EAN a uzavřené smlouvy není možné elektřinu legálně prodávat ani sdílet.
I po 1. červenci bude možné potřebné kroky dodatečně podniknout, uvedl E.ON. Přechod na nový systém s dvěma EAN kódy a povinností smluvně pokrýt odchylku zasáhl desetitisíce domácností.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.