„Snižovat důchody a zvyšovat daně nebudeme.“ Kde chce vláda vzít peníze na obranu?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zvyšovat daně, ani snižovat výdaje na důchody či do zdravotnictví kvůli zvýšeným výdajům na obranu nebudeme. Shodují se na tom představitelé vládní koalice. Podle nich je třeba škrtat výdaje v oblasti dekarbonizace a zároveň využívat evropské peníze. Podle stínového premiéra Karla Havlíčka (ANO) musí být splněny některé podmínky zvyšování výdajů, tedy že musí být peníze a musí je být za co efektivně utratit. Podle SPD Česko peníze na zvyšování výdajů na obranu jednoduše nemá. Debatovali o tom v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Na červnovém summitu NATO v Haagu bude jedním z klíčových témat zvyšování výdajů na obranu. Šéf aliance Mark Rutte avizuje ambici zvyšovat výdaje členských zemí na pět procent HDP oproti současným dvěma a to ve smyslu 3,5 procent přímo na obranu a 1,5 procenta na výdaje, které s obranou souvisí. Vláda Petra Fialy (ODS) již schválila zvyšování výdajů ze dvou na tři procenta do roku 2030 a nyní se řeší, kde peníze vzít. Varianty jsou v zásadě tři: zvyšování daní, další zadlužování a vypuštění některé jiné priority.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve pro Echo24 řekl, že lze financovat pouze obranu, nebo dekarbonizaci, rozhodně ne obojí. Autorem této myšlenky je podle svých slov šéf Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl, který pro Echo24 řekl, že pokud chce stát financovat tak obrovsky finančně náročnou a navíc voličsky nepopulární, tak je třeba ji vyměnit za jinou, podobně nepopulární prioritu, což je v zásadě pouze dekarbonizace, protože na důchody či školství nikdo sahat nechce.
Šéf lidovců Marek Výborný v Partii řekl, že není nutné uvažovat o zvyšování daní. „Povede se vážná debata, aby součástí rozpočtů byly evropské peníze. Je to také o přehodnocení toho, abychom ušetřili část prostředků vydávaných na dekarbonizaci,“ řekl Výborný s tím, že zcela jednoznačně je možné na dekarbonizaci ušetřit, pokud na tom bude evropská shoda. To se ale zatím nezdá, Evropská komise hovoří spíše o menších ústupcích.
Podle Výborného musí být debata vedena i s opozicí. „Nemělo by to jít na úkor daní. Důležité budou také evropské společné peníze, ale musí se také řešit, zda některé investice budeme investovat tak, jak jsme chtěli. Bavíme se ale o rozpočtovém výhledu do roku 2030 a tak daleko žádná vláda nevidí,“ uvedl Výborný s tím, že se určitě zvyšování výdajů nedotkne důchodů.
Místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN) k tomu dodala, že bezpečnost České republiky je velmi důležitá. „Dekarbonizace je velmi důležitá, ale pokud by bylo možné sáhnout na peníze z tohoto balíku, tak je můžeme použít na to, že bezpečnost má přednost před dekarbonizací,“ uvedla Kovářová.
Havlíček varuje před spoléháním se na EU
Dodala, že ale závazný slib zvyšovat na pět procent HDP dosud učiněn nebyl. „Pokud se členské státy NATO dohodnou, Česká republika je připravena. Musí se ale říci za co a jakým tempem – o závazku se bude teprve jednat. Jsme součástí NATO, chceme mít společnou obranu. Nemůže to ale dojít k tomu, že budou omezeny důchody či zdravotnictví,“ dodala Kovářová s tím, že zvyšování daní nepřipadá v úvahu, protože by to nepomohlo ekonomickému růstu.
Stínový premiér Havlíček uvedl, že vláda není schopná jednoznačně říci, kde na zvyšování výdajů peníze vzít. „Problém vzniká v tom, že vláda není schopná utratit ani ta dvě procenta, respektive jenom díky tomu, si zazálohovává neskutečné množství budoucích výdajů,“ řekl Havlíček s tím, že hnutí ANO nechce zpochybňovat závazek NATO.
„My říkáme jednu věc. Že chceme 3,5 procenta je hezké, ale pokud na to nebudeme mít a nebudeme vědět za co to utratit, tak to nedává smysl. Nedělejme z toho, prosím, hon za procenty, což řekl i pan prezident Pavel. Nám jde o bezpečnost, ale ne na papíře a sociálních sítích,“ dodal Havlíček.
Šéf poslanců SPD Radim Fiala uvedl, že zvyšování výdajů na obranu, které ale není země podle něj schopná vhodně investovat, je pro Česko velký problém. „Ty peníze prostě nemáme. A pokud někdo řekne, že jsme připraveni dát pět procent HDP na zbrojení, tak neví, o čem mluví. To je zničení ekonomiky České republiky s nevratnými důsledky,“ uvedl Fiala s tím, že i SPD chce být součástí nějaké kolektivní obrany, ale tento přístup podle něj zasáhne důchody, budou se zvyšovat daně a Česko se bude dále zadlužovat. „A to všechno bude mít špatné dopady na naši ekonomiku,“ dodal.
Podle Havlíčka je naivní se spoléhat na Evropskou unii. „Ta má nižší a nižší výkonnost, vydělává čím dál méně peněz a chce jich naopak vydávat peněz. Nechce ustoupit ani o kousek z dekarbonizace. Podívejte se, jak to chtějí financovat. Obrovská půjčka 150 miliard eur a podfinancování s takzvaným multiplikačním efektem s firmami. Ale ty firmy tady nebudou, odejdou do Spojených států, kde mají mnohem levnější energie a tak dále,“ uvedl Havlíček s tím, že třeba i Velká Británie vydává na obranu zhruba 2,3 procenta a má s tím velké problémy. „A to je jedna z klíčových zemí NATO,“ podotkl Havlíček.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.