Trump po hovoru s Putinem mění tón k Rusku. Evropu tím zaskočil, Merze šokoval
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po pondělním telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem se zdá, že prezident USA výrazně změnil postoj k Rusku. Trump po rozhovoru s Putinem kontaktoval několik evropských lídrů a naznačil jim změnu dosavadní americké politiky vůči Moskvě. Největší rozruch tím podle deníku Bild způsobil v Berlíně. „Trump šokoval kancléře Friedricha Merze brutální obratem v postoji k Rusku,“ píše deník.
Jak informoval deník The New York Times, Trump po dvouhodinovém telefonátu s Putinem kontaktoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (47) i několik evropských lídrů a sdělil jim, že Rusko a Ukrajina musí samy najít řešení války. Současně stáhl i své předchozí výhrůžky, že se připojí k evropské iniciativě na zavedení nových sankcí vůči Moskvě. Americký deník se odvolává na šest informovaných zdrojů obeznámených s obsahem rozhovoru.
Podle Trumpa byli o výsledcích hovoru informováni německý kancléř Friedrich Merz, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, francouzský prezident Emmanuel Macron, italská premiérka Giorgia Meloniová i finský prezident Alexander Stubb.
Trumpova otočka znamená podle Bildu také diplomatickou ránu pro kancléře Merze. Ten při své nedávné cestě do Kyjeva společně s Macronem, britským premiérem Keirem Starmerem a polským předsedou vlády Donaldem Tuskem telefonoval s Trumpem a následně na sociální síti X vyzval Putina: „Požadujeme, aby Rusko od pondělí zavedlo bezpodmínečné příměří na 30 dní. Společně s prezidentem Trumpem uděláme vše, co je v našich silách, abychom Ukrajinu podpořili – včetně rozšíření sankcí.“
Stanovený termín však dávno uplynul, a ani následný istanbulský summit žádný výsledek nepřinesl. Po posledním telefonátu je navíc zřejmé, že se Trump rozhodl z této linie ustoupit. Evropské státy tak nyní zůstávají v tlaku na Moskvu bez podpory Spojených států.
Navíc ruská diplomacie již ústy svého šéfa Sergeje Lavrova dala najevo, že případné bezpodmínečné příměří nepodporuje, protože by pouze "posloužilo Ukrajině k přezbrojení svých jednotek a k posílení obrany".
Deník Bild se obrátil na německé kancléřství s dotazem, zda se tedy od plánovaných sankcí upustí. Odpověď mluvčího vlády byla sice vyhýbavá ale odmítavá. Merz se prý s evropskými partnery dohodl, že je třeba „zvýšit tlak na ruskou stranu prostřednictvím dalších sankcí“. „Dnes již vstoupil v platnost sedmnáctý balíček sankcí. Na dalších opatřeních se intenzivně pracuje. Jak kancléř oznámil, Evropská komise byla požádána, aby co nejrychleji připravila návrhy na účinná opatření – zejména v oblasti energetiky a financí,“ uvedl v úterý mluvčí.
Faktem však je, že nové sankce, které vstoupily v platnost v úterý, byly připravovány dlouho před tímto Merzovým ultimátem. Zda se EU podaří přijmout další opatření, zůstává nejisté – vláda v Maďarsku, pohlížející jinak než zbytek EU na rusko-ukrajinský konflikt, by mohla další balíček zablokovat. Už v minulosti padly návrhy na omezení ruského plynárenského sektoru, které však Budapešť odmítla.
Pokud zůstanou hrozby sankcemi od Merze, Macrona a dalších lídrů jen na papíře, hrozí Evropě vážná ztráta důvěryhodnosti. A čerstvě zvolenému kancléři Merzovi jeho první vážné diplomatické fiasko, píše deník Bild.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.