Byty v Praze už jsou dražší než v Římě či Miláně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ceny bytů v Praze se v loňském roce dostaly na úroveň západních metropolí, v analýze to uvádí síť realitních kanceláří RE/MAX. Hlavní město je tak v cenách podobné Barceloně či Madridu, některá západní města však už cenami i překonává. „Přestože ceny nemovitostí v Praze a Brně odpovídají těm v západní Evropě, reálné příjmy českých domácností stále výrazně zaostávají,“ konstatuje RE/MAX.
Dostupnost vlastního bydlení v Česku zůstává stále značně špatná a Praha platí tradičně za místo s nejdražšími nemovitostmi v republice. Na nákup pražského bytu o 70 metrech čtverečních v novostavbě bylo v loňském čtvrtém čtvrtletí třeba 14,7 ročních průměrných hrubých mezd. To je o pět ročních mezd více, než kupci potřebovali před deseti lety.
„Průměrná nabídková cena za metr čtvereční nemovitostí v Praze na konci loňského roku dosahovala 5095 eur, tedy přibližně 127 000 korun. Tím se Praha dostává na úroveň měst jako Barcelona, Madrid a je dokonce dražší než Řím nebo Milán. V některých pražských čtvrtích se ceny vyšplhaly dokonce až na 200 000 korun za metr čtvereční. Také ceny bydlení ve druhé největším městě v Brně dosahují podobných cen jako jsou například v sousedním Rakousku nebo ve Španělsku. Levněji než v Brně pořídíte byt v Neapoli nebo ve Valencii,“ uvádí ke své analýze společnost RE/MAX.
Za vysokými cenami přitom patří podle realitní kanceláře tradiční „podezřelí“, tedy kombinace faktorů, jako je nízká nabídka a zdlouhavé byrokratické procesy při výstavbě nových bytů, vysoká poptávka v atraktivní lokalitě nejen pro velké firmy a státní instituce, ale také zahraniční investory či to, že významnou část bytů nakupují investoři nikoli za účelem bydlení. Roli má pak hrát i zpomalení výstavby kvůli růstu cen nákladů od cen energií, mezd ve stavebnictví či růstu cen stavebních materiálů.
Podle analýzy tak lidé v Praze dostávají nabídku bytů za ceny ze západní Evropy, ačkoliv příjmy českých domácností výrazně zaostávají. „Tento nepoměr znamená, že dostupnost bydlení v Praze nebo Brně je v současnosti pro většinu domácností horší než ve srovnatelných městech západní Evropy. Zatímco například ve Vídni či v Berlíně jsou běžné rozsáhlé městské bytové fondy nebo dlouhodobé nájemní bydlení s podporou státu, Praha na podobný model teprve hledá cestu,“ uvedl Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX Česko a Slovensko.
Podle odborníků je letos patrný pozitivní trend ve výstavbě nových bytů, problematické je ale stále povolování, které brzdí nová legislativa či nepovedená digitalizace stavebního řízení. To se podle nich v budoucnu negativně projeví v další nabídce nových bytů na trhu. V letošním prvním čtvrtletí byla podle ČSÚ zahájena výstavba 8297 bytů, meziročně o 2,9 procenta více. Důvodem byl hlavně nárůst u bytových domů, meziročně o 14,9 procenta. Naopak zahájení výstavby bytů v rodinných domech bylo nadále v útlumu, počet klesl o 15,9 procenta. Nejvíce bytů se začalo stavět v Praze, ve Středočeském kraji a v Jihomoravském kraji.
Dokončených bylo podle statistik v prvních třech měsících letošního roku 6642 bytů, což značí meziroční pokles o 17,3 procenta. Nejvíce klesl počet bytů dokončených v rodinných domech, pokles ale byl zaznamenán i u bytových domů. Mírný meziroční nárůst zaznamenaly pouze přestavby rodinných domů. Nejvíce se dokončovaly byty ve Středočeském kraji, v Praze a v Jihomoravském kraji.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.