Nový pomník v Moskvě

„Stalinské represe jsou tragédií národa,“ řekl Putin při odhalení Zdi nářků v Moskvě

Nový pomník v Moskvě
„Stalinské represe jsou tragédií národa,“ řekl Putin při odhalení Zdi nářků v Moskvě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V centru Moskvy v pondělí odhalili památník obětem stalinismu, nazvaný Zeď nářků. Obřadu se zúčastnil i ruský prezident Vladimir Putin, který stalinské represe rázně odsoudil a označil je za tragédii ruského národa. Podle agentury AP bylo toto prohlášení zatím nejsilnějším odsouzením sovětských represí, které z úst šéfa Kremlu zaznělo.

Putin označil éru stalinských represí za tragédii ruského národa, kdy „miliony lidí byly na základě absurdních obvinění označeny za nepřátele národa, popraveny, zmrzačeny nebo si prošly utrpením ve vězeních nebo (pracovních) táborech“. S následky represí se podle prezidenta Rusko snaží vypořádat dodnes. Zdůraznil přitom, že „tyto zločiny“ není možné ničím ospravedlnit.

Bronzová stěna s reliéfy obrysů lidských postav, která je vysoká zhruba jako dvoupatrový dům, má symbolizovat mrtvé i přeživší oběti komunistických represí. Chodníky okolo památníku jsou vydlážděny kameny, které sem byly dovezeny z bývalých vězeňských táborů, takzvaných gulagů.

Postava sovětského diktátora Josifa Stalina, který stál v čele SSSR po tři desetiletí až do své smrti v roce 1953, patří k jedné z nejkontroverznějších v ruské historii, podle průzkumů jeho obliba jakožto silného vůdce u Rusů v posledních letech vzrostla. Stalinské represe v květnové studii nestátní sociologické agentury Levada označila za odůvodněné až čtvrtina dotázaných.

Podle serveru rozhlasové stanice Rádio Svoboda odhalení nového památníku odsoudila skupina bývalých sovětských disidentů a bývalých politických vězňů, mezi nimi například i exilový spisovatel Vladimir Bukovskij nebo bývalá disidentka Arina Ginzburgová.

„Není možné účastnit se smutečních akcí pořádaných vládou, která slovy lituje oběti sovětského režimu, ale reálně pokračuje v potlačování občanských svobod v zemi. Není možné rozdělovat oběti politických represí na ty, kterým už je možné stavět památníky a ty, které je zatím možné ignorovat,“ uvedli disidenti ve svém prohlášení.

,

30. října 2017