Oblast Dúmy začali opouštět první bojovníci, tvrdí média
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vyjednavači zastupující poslední část syrské východní Ghúty v rukou povstalců se dohodli s ruskou stranou na evakuaci těžce zraněných osob do severovýchodní provincie Idlib, kterou rovněž drží rebelové. V sobotu večer to s odvoláním na místní zdroje obeznámené s dohodou napsala agentura Reuters. O evakuacích prvních bojovníků z Dúmy informovala v neděli i syrská státní média.
O přesunu zraněných civilistů i bojovníků jednali s ruskou armádou představitelé povstalců ze skupiny Džajš al-Islám a "občanští lídři". Jejich cílem bylo ušetřit Dúmu náporu syrské armády a zajistit si nárok na setrvání v oblasti pod ochranou Moskvy, napsala zpravodajská televize BBC.
Oblast Dúmy údajně v posledních hodinách začali opouštět bojovníci druhé největší povstalecké skupiny v celém regionu Fajlak ar-Rahmán. Konkrétně v Dúmě jsou ale více zastoupeni povstalci ze skupiny Džajš al-Islám. Jejich představitelé i nadále vyjednávají s Ruskem podmínky odchodu všech svých bojovníků.
Po šesti týdnech bombardování je Dúma posledním městem východní Ghúty, které je pod kontrolou protivládních rebelů. Do Idlibu bylo z východních předměstí Damašku podle státní agentury SANA za poslední dva týdny převezeno na 38.000 povstalců a civilistů, přes 100.000 jich pak bylo z různých částí Sýrie evakuováno do státem kontrolovaných oblastí.
Syrská armáda vyzývá zbylé obyvatele Dúmy, aby město opustili, jinak prý budou muset čelit plnohodnotné ofenzívě. Pád Dúmy bude největší porážkou rebelů od roku 2016, povstalecké skupiny tak přijdou o dosud důležitou baštu nedaleko syrské metropole. Právě Dúma byla jedním z center protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada, které vyústily v nyní již sedm let trvající krvavý konflikt.