Rozpory v Levici

Rozpory uvnitř Levice. Povstaňme, burcuje poslankyně Wagenknechtová

Rozpory v Levici
Rozpory uvnitř Levice. Povstaňme, burcuje poslankyně Wagenknechtová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Výrazná německá levicová politička Sahra Wagenknechtová ze strany Die Linke (Levice), která je od roku 2009 poslankyní Bundestagu, přišla s novou iniciativou „Aufstehen“ (Povstaňme). Chce tak oslovit i voliče, kteří prozatím Levici nevolili. Její iniciativa se však nelíbí mnohým straníkům, distancuje se od ní například stranický předseda Bernd Riexinger, informuje Süddeutsche Zeitung.

Vrcholní politici Levice se od iniciativy Sahry Wagenknechtové distancují. „To není žádný projekt Levice. Jedná se pouze o projekt jednotlivce,“ komentoval počínání východoněmecké rodačky předseda strany Bernd Riexinger pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

„Jak jsem zatím této iniciativě porozuměl, má oslovit voliče, kteří ještě nejsou levicoví a volili dosud jiné strany, z jejichž počínání jsou nyní zklamaní,“ dodal Riexinger. Süddeutsche Zeitung dále píše, že vztah mezi Wagenknechtovou a Riexingerem je značně pošramocený především kvůli imigrantské politice. Zatímco Levice patří mezi stranu, která podporuje otevřené hranice, Wagenknechtová je v tomto ohledu konzervativnější a v minulosti vyjádřila podporu lidem, kteří mají obavy z přicházejících imigrantů. Proto ji několik straníků již nařklo, že chce výrazně levicovou stranu posunout více doprava.

Kampaň #Aufstehen chce Sahra Wagenknechtová zahájit oficiálně v úterý 4. září. Již nyní jsou v provozu její webové stránky, kde jsou videa s podporovateli kampaně.

Poslankyně Bundestagu minulý týden na svém facebookovém profilu napsala: „Bez výsledků ukončili v kancléřčině sídle představitelé velké koalice jednání o důchodech. Namísto přijetí opatření proti chudobě starých lidí a dobrého důchodu pro všechny přineslo jednání nový spor a chaos. Nechceš se už na tuto tragédii dál dívat a radši žít v sociálním státě? Zaregistruj se na stránce #aufstehen. 4. září zahájíme oficiální kampaň za dobré mzdy a důchody!“

 

red, drb

2. září 2018