KOMENTÁŘ DANIELA KAISERA

Homosňatky prosadí nebo popraví Babiš

KOMENTÁŘ DANIELA KAISERA
Homosňatky prosadí nebo popraví Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Když se starý člověk ztrapňuje, nesluší se to ještě rozmazávat. O efemérním happeningu Miloše Zemana s pálením trenek tu psát nebudeme. Významnější pro příští podobu života v České republice je návrh uzákonit manželství pro páry stejného pohlaví. Ve středu ho předložilo 46 poslanců sněmovny.

Mezi konzervativci na Západě i u nás existuje proud, který radí neplýtvat energií na boj proti sňatkům pro homosexuální páry a soustředit se na vážnější témata, kde se konkrétním lidským bytostem děje měřitelná škoda, jako jsou adopce dětí do homosexuálních domácností nebo, samozřejmě, potraty. Ale kdo homosňatky nevidí jako jeden krok v systematickém, promyšleném tažení homoaktivistů, které neskončí, dokud nebude dosaženo úplného vítězství, tomu utíká podstata.

Jakou má návrh v českém parlamentu šanci? Zmíněný návrh předložili poslanci napříč stranami – z klubů ANO, KSČM, ČSSD, STAN, TOP 09, samozřejmě Pirátů. Kdo mezi předkladateli významně chybí, jsou poslanci za ODS, Okamurovu SPD a samozřejmě KDU-ČSL. Speciálně u dvou posledních stran lze předpokládat, že se proti návrhu postaví vždycky celý klub. V útrobách lidoveckého klubu se dokonce rodí jakýsi protinávrh, který by zabetonoval původní definici manželství coby svazku muže a ženy. V ODS existuje jakési liberálnější křídlo, reprezentované Janou Černochovou, i na ně však rozšířená definice manželství je většinou už moc. 

Masivně pro návrh naopak budou Piráti, podporu najde i v komunistickém klubu (pro někoho překvapivě, nicméně homosexualita byla například v komunistickém Československu legalizována v roce 1961, šest roků před Velkou Británií). Poslanci z dalších klubů, jako jsou ČSSD nebo TOP 09, dostanou volné hlasování. Topka už definitivně není ta konzervativní strana, jakou ji původně koncipovali  Miroslav Kalousek s Karlem Schwarzenbergem. 

Naprosto zásadní pro úspěch návrhu je tedy postoj hnutí ANO. Pokud by se předseda Andrej Babiš z nějakého důvodu rozhodl manželství pro homosexuální páry podpořit, je pravděpodobné, že ze 78 poslanců hnutí budou hlasovat pro všichni nebo velká většina, notabene pokud to dostanou nařízeno. Pak už by stačilo v ostatních frakcích posbírat pouhých 22 nebo o něco málo víc hlasů. Jenom  klub Pirátů má –  22 hlasů.

Takže podaří se aktivistům, kteří zákon do sněmovny donesli, získat klíčovou Babišovu podporu? U premiéra bude zřejmě záviset na momentálním kalkulu. Bude se mu zdát nevýhodné otevírat frontu, na které by proti němu stála menšina, ale odhodlaná a hlučná? Nebo se bude chtít ukázat jako liberál tam, kde mu to nebude nijak překážet v jeho navrtávání liberálního politického režimu? Nebo ho ta věc prostě nezajímá a nebude se s ní unavovat?

Babišův předchůdce Bohuslav Sobotka neproslul jako vyhraněný, názorový politik. Přesto coby katolík z jižní Moravy dokázal návrh na homosňatky, který bloudil už minulou sněmovnou, efektivně brzdit tak, že s minulou sněmovnou skončil. Babiš je bezhodnotový oportunista. V takové situaci bude nezvykle hodně záležet na tom, jakou návrh tentokrát vyvolá reakci – a jestli vůbec nějakou. Do sněmovny se z vlády vrátí na podzim. Reakcionáři všeho druhu mají teď několik měsíců čas se projevit.