Obchodní válka se soustředí výhradně na Čínu

Trump už má jediný terč

Obchodní válka se soustředí výhradně na Čínu
Trump už má jediný terč

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Je to něco přes rok, kdy Donald Trump vyděsil svět vlnou cel na zboží dovážené do Ameriky. Skeptici se obávali, že je to začátek globální obchodní války, která ukončí éru volného obchodu a zničí prosperitu hned na několika kontinentech. Tyto obavy se zatím nenaplňují. Poslední události na obchodně válečné frontě naopak ukazují, že Donald Trump se soustřeďuje v této chvíli na jediný terč. Čínu. Severoamerická linie je vyřešena. V Evropě čeká Trump na nové partnery k vyjednávání, jež do Bruselu dosadí volby do Evropského parlamentu. 

Vývoj na severoamerické i evropské frontě ohlásil Trump v pátek 17. května. Washington zrušil cla na dovoz hliníku a oceli z Kanady i Mexika. Právě jimi se loni obchodní válka rozjížděla. Kanada v reakci na to okamžitě ukončila odvetná cla. Mexiko chystá stejný krok. Už na podzim se podařilo v Severní Americe vyjednat novou obchodní dohodu USMCA, nástupce NAFTA, již Trump dlouhodobě kritizoval jako pro Spojené státy velmi nevýhodnou. Teď čeká na schválení v Kongresu. Nová smlouva je podstatně výhodnější pro Spojené státy. Kanaďané a Mexičané jsou přesto s novými obchodními poměry a ukončením trumpovských útočných cel velmi spokojeni. Kanadský premiér Justin Trudeau označil nový vývoj na obchodní frontě za „úžasnou zprávu“. V Severní Americe je po roce od prvních útoků vyjednáno nové obchodní aranžmá a všichni se tváří jako vítězové. 

Na transatlantické linii se naopak nepodařilo vyjednat téměř nic. Přestože dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker loni po návštěvě Růžové zahrady Bílého domu, kde se sešel s Trumpem, oznamoval snahu zrušit mezi Evropskou unií a Amerikou všechna cla i další netarifní bariéry. Trump si ale zjevně vyhodnotil, že reprezentace Evropské unie je už těsně před volbami chromou kachnou a může ji vystřídat nějaká výrazně vstřícnější. Proto výhrůžky Evropě, že zavede nová cla na dovoz aut, dočasně uložil k ledu.

Ve stejný den, kdy zrušil cla pro Kanaďany a Mexičany, oznámil, že na dohodu s Evropou dává ještě další půlrok. To je dost času, aby se dokázala poskládat nová Evropská komise. Trump chtěl původně o clech na auta, která výrazně zasahují především Německo a jeho prostřednictvím nás jako dodavatele součástek, rozhodnout už minulý týden. Stejnou pauzu dal Bílý dům také Japoncům. 

Donald Trump si rozvázal ruce a všechnu energii teď soustředí na střet s Čínou, kde stále přitvrzuje. To přesně ukazuje, že epicentrem obchodní války je střet mezi Pekingem a Washingtonem. Není to jen souboj o vyváženější obchod, kdy bude Čína respektovat pravidla Světové obchodní organizace, což znamená především omezit průmyslovou špionáž a nekrást nápady. Je to i střet o technologickou dominanci. Jen den předtím, než Trump zrušil cla pro Kanaďany a Mexičany a slíbil více času Evropanům a Japoncům, znovu přitvrdil vůči Číně. Americké ministerstvo obchodu společnost Huawei s okamžitou platností zařadilo na černou listinu, což jí znemožnilo kupovat americké součástky bez souhlasu vlády Spojených států. Čínský ministr zahraničí dva dny poté v rozhovoru se svým americkým protějškem obvinil Washington z poškozování zájmů Číny a čínských podniků. Obchodní vyjednávači ve Washingtonu si mezitím uvědomili, že by tím mohli poškodit spoustu zákazníků mimo Čínu, včetně těch amerických, kteří jsou za výrobcích Huawei závislí. Ministerstvo obchodu proto čínské firmě dočasně umožní nakupovat americké součástky, aby mohla zůstat zachována spolehlivost sítí a stávajícího síťového vybavení. (Těsně před uzávěrkou toho čísla oznámil Google, že odstřihává Huawei od veškerých svých služeb.) Výjimka by měla platit devadesát dnů. Ani v tomto období by ale čínská firma nesměla nakupovat americké součástky na účelem výroby nového zboží. Vedle odříznutí čínských firem od amerických technologií Trump také už před dvěma týdny výrazně zvýšil cla na čínské zboží za zhruba dvě stě miliard dolarů. 

Číňané jsou s odvetou zdrženliví. Vědí, že mohou ztratit víc než Američané. 

 

 

24. května 2019