Další vlny EET prošly do 2. čtení

„Bláboly o pomoci živnostníkům, šikana.“ Na novou vlnu EET se valí kritika

Další vlny EET prošly do 2. čtení
„Bláboly o pomoci živnostníkům, šikana.“ Na novou vlnu EET se valí kritika

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Posunutím novely EET do druhého čtení zákonodárného procesu vláda rezignovala na sliby, že chce pomáhat živnostníkům a podnikatelům. Tak opozice kritizuje vládní ANO a ČSSD ale i KSČM za hlasování pro novelu EET, která třetí a čtvrtou vlnu předpokládá. ODS mluví o šikaně podnikatelů, Piráti vládě vyčítají, že si čísla o dopadu EET na rozpočet „cucá z prstu“.

„Andrej Babiš vykládá, jak chce pomáhat živnostníkům a podnikatelům. Ve sněmovně jsme dnes viděli, jak je to ve skutečnosti. Místo pomoci jen další kontroly a šikana. To je EET,“ reagoval na posunutí novely do druhého čtení předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Pirátům vadí, že jsou další vlny EET plánovány bez diskuze a důvěryhodné analýzy. „Vláda nedokázala předložit důvěryhodnou analýzu vlivu EET na výběr daní. Vyšla z prostého odhadu, v němž si arbitrárně stanovila koeficient růstu inkasa DPH a zbývající hodnotu označuje za vliv EET. Vliv EET účelově nadhodnotila, aby vyhověla číslům, která si chybně stanovila již před nasazením EET. Vědoma si tohoto faktu, odmítla dnes vládní většina ve Sněmovně postoupit materiál k projednání celé řadě výborů. Mezi jinými Hospodářskému výboru nebo Ústavně právnímu výboru, jichž se zavedení EET bezprostředně týká. Tím omezila parlamentní diskuzi na minimum,“ uvedl po jednání sněmovny o EET poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Za nástroj šikany označila EET první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Řeči o pomoci živnostníkům byly zas jen bláboly do médií. EET je šmirovací a šikanózní nástroj, nic jiného. Výnos je navíc minimální,“ uvedla ve středu Udženija.

Podle poslankyně STAN Věry Kovářové je novela zákona o EET znakem toho, že se stát stává „zlým pánem“. „Taky máte pocit, že stát stává čím dál horším sluhou – a současně víc zlým pánem? Já ano. A na cestě je další zhoršení situace, vládní novela zákona o EET, která přináší další zpřísnění, dnes zamířila do druhého čtení,“ uvedla Kovářová na Twitteru.

Proti novele EET hlasovaly všechny opoziční kluby. Třetí a čtvrtá vlna EET se týkají lékařů, účetních, kadeřnic i některých řemeslníků. Pokud bude zákon schválen, na přípravu budou mít půl roku.

Sněmovna dnes na osmý pokus dokončila první čtení vládní novely zákona o evidenci tržeb (EET). Projednávání začalo v září. Dnešní krok neznamená schválení předlohy, ale její posunutí do druhého čtení, v němž se jí bude zabývat především sněmovní rozpočtový výbor. Rozpravu provázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců, naopak poslanci ANO evidenci tržeb hájili. Některé opoziční strany si kvůli tomu vysloužily kritiku za obstrukce.

13. února 2019