AUKCE

Ráj černochů od Toyen koupil na aukci v Praze zájemce za 31,7 milionu Kč

AUKCE

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předplatné můžete objednat zde.

Echo Prime

Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů koupil zájemce na aukci v Praze za 31,68 milionu korun včetně aukční přirážky, řekla mluvčí galerie Kodl Terezie Kaslová. Je druhým nejdražší dílem této umělkyně po obraze Šero v pralese, za který dal kupec před dvěma lety 36 milionů korun.

Olej Ráj černochů namalovala Toyen v roce 1925. Do aukce šel s vyvolávací cenou 18 milionů Kč. Na odpolední aukci se vydražila díla celkem za 317 milionů korun.

Nového majitele na pražském Žofíně našlo i další dílo Toyen. Za plátno Portrét Andrého Bretona, které vzniklo na počátku 50. let minulého století, zaplatil kupec 8,52 milionu korun. Ještě skoro o 1,2 milionu více vynesla dražba obrazu Toyen nazvaného Nature morte cubiste (Zmrzlina).

Další položkou aukce byl obraz Antonína Procházky Podnos. Kupec za něj dal 13,2 milionu korun.

Velký zájem vyvolal na aukci také obraz Červený motocykl malíře Josefa Čapka. „Špičkové, malířsky naprosto mistrně provedené plátno vysoké galerijní a sběratelské hodnoty,“ charakterizuje olej z roku 1937 aukční katalog. Dílo, které se samotnému Čapkovi natolik líbilo, že si ho pověsil nad pracovní stůl, získal nový majitel za 13,44 milionu Kč.

Téměř za 12,5 milionu našel nového vlastníka obraz ruského malíře Ilji Repina Burlak na Volze, který je stěžejní skicou k jednomu z nejznámějších děl ruského malířství 19. století Burlaci na Volze. Vyvolávací cena Repinova obrazu byla 1,3 milionu Kč. „Význam tohoto plátna, vytvořeného v době autorova největšího uměleckého rozkvětu, potvrzuje jeho výtečná provenience ve sbírce Emiliána Millera, českého diplomata působícího ve Finsku od roku 1929,“ uvádí katalog.

Do dražby šla také velkoformátová práce Mikuláše Medka nazvaná Žíznivý anděl II. „Patří do obsáhlého souboru andělů, náležejícího k těm nejvýznamnějším v Medkově pozdním díle,“ uvádí katalog. Tomu odpovídala i výsledná cena 10,44 milionu korun. Za 10,8 milionu korun bylo vydraženo další Medkovo plátno Příliš mnoho alkoholu II (Vodka) z roku 1965.

Jako zvláštní položka byl v aukci zařazen obraz nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Za dílo, které je variací na slavnou Monu Lisu, zaplatil zájemce přes dva miliony včetně přirážky. Vyvolávací cena byla 350.000 korun.

Dražba nabídla 250 položek umění klasické moderny, 19. století i současné scény. Její součástí byla dobročinná aukce dokumentárních fotografií, který vynesla 386 000 korun. Výtěžek je určen ve prospěch projektu Paměť národa, která dokumentuje příběhy pamětníků nacismu a komunismu.

Dobročinnou aukcí si galerie Kodl připomněla 30 let od pádu komunismu, ale také od doby, kdy majitel aukční síně Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první novodobou aukci pod názvem Antikva Nova Praga.

,