Šikana ve jménu EET: Kolik hostů jste měli na svatbě, ptal se berňák novomanželů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Finanční správa opět překvapila. Tentokrát výzvou novomanželům, aby doložili, kolik měli hostů a kolik stála hostina. Berňák má totiž pochybnosti, zda byla svatební hostina zdaněná a zaevidovaná dle požadavků EET. Provozovatele restaurace podezírá z krácení příjmů. Odborníci ale upozorňují, že takový postup vůči novomanželům je nezákonný.
Ve výzvě k poskytnutí údajů žádala finanční správa informace o tom, kde se konala svatební hostina, kde byli hosté ubytováni, ale i o tom, kolik hostů na svatbě bylo. Zajímala se i to způsob vyúčtování svatební hostiny a zda byla zaplacena záloha. Požadované informace měli novomanželé do 15 dnů odeslat na adresu správce daně.
„Postup finanční správy je zřetelně nezákonný, neboť nebozí novomanželé nejsou povinnými osobami, které by měly mít za povinnost podle paragrafu 57 daňového řádu cokoli správci daně reportovat,“ řekl pro deník Echo24 daňový expert a člen Rady Unie daňových poplatníků David Hubal. „Celé to je nechutné. Takto arogantně a neuctivě obtěžovat občana nemůže a nesmí,“ dodal Hubal. O případu chce s generálním ředitelem finanční správy Martinem Janečkem hovořit i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl deník Blesk.
Berňák výzvu novomanželům odůvodnil tím, že zjistil, že provozovna měla v termínech konání svatebních hostin zavřeno nebo omezený provoz a nebyly evidovány žádné tržby. „Vzniklo tak důvodné podezření na krácení příjmů řádově v desítkách tisíc korun za každou svatební hostinu. Celkový objem nezaevidovaných tržeb se tak může pohybovat až v řádech statisíců korun,“ uvedl za finanční správu Lukáš Heřtus pro server Podnikatel.cz, který o případu informoval jako první. Pokud by novomanželé nebyli ochotni informaci poskytnout, nehrozila by jim za to žádná sankce, dodal Heřtus.
„Problém je v tom, že existuje více vysvětlení toho, že dotyčné restaurační zařízení v konkrétní den nevykazovalo žádné e-tržby. Inkasovalo to později, vystavilo fakturu, nebo si to nechalo zaplatit předem a to buď hotově, nebo na účet. Tedy podezření úředníků nebylo ‚důvodné‘, jak se uvádí ve vyjádření GFŘ. Jejich postup patrně vychází z nové daňové doktríny, že ‚všeci kradnú‘,“ upozornil David Hubal.
kva,