VZTAH K BÝVALÉMU PREZIDENTOVI

Zklamání z Havla je v ODS stále přítomné, tvrdí europoslanec Zahradil

VZTAH K BÝVALÉMU PREZIDENTOVI
Zklamání z Havla je v ODS stále přítomné, tvrdí europoslanec Zahradil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nemalá část občanských demokratů v sobě stále nosí skutečně velké zklamání z Václava Havla, které pochází z období jeho politických sporů s Václavem Klausem. Tak se v rozhovoru pro deník Echo24 vyjádřil europoslanec za ODS Jan Zahradil. Reagoval tím na slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila, podle kterého je osoba prvního polistopadového prezidenta dnešní ODS mnohem bližší, než tomu bylo dříve. Zahradil tvrdí, že ve straně je i nyní mnoho členů, kteří Havlovi neodpustili slavný rudolfinský projev kritický k někdejší Klausově vládě, a předseda Senátu by proto neměl svůj výrok zobecňovat.

Co říkáte na slova pana Vystrčila o tom, že současné ODS a jejímu vedení je osoba Václava Havla bližší, než tomu bylo v minulosti?

Myslím si, že takto obecně se to říci nedá. V ODS je určitě část lidí, samozřejmě teď neřeknu, jak velká, která tento názor nesdílí. Narážím na to, že se v minulosti odehrály věci, kterých byl pan prezident Havel účasten. Zejména pokud šlo o pád vlády Václava Klause a jeho slavný, nebo spíše neslavný, rudolfinský projev. Někteří z nás si to i po skoro 25 letech stále pamatují. Tehdy to pro mnohé z nás bylo skutečně velké zklamání, a proto v nás tato nepříliš pozitivní vzpomínka na Václava Havla zůstala.

Pan Vystrčil mluví o „mainstreamu kolem Klause“, který byl k Havlovi kritičtější. Nelze to tedy spíše chápat jen jako snahu o vymezení se vůči Klausově éře?

Já bych nechtěl panu Vystrčilovi něco podsouvat, má na své názory samozřejmě právo, já to respektuji. Ale hovořit za celou ODS o tom, že má k Václavu Havlovi blíže, než tomu bylo předtím, je podle mě docela silné tvrzení. V ODS je stále mnoho lidí z devadesátých let, kteří prošli celou tou transformační dekádu za premiérství Václava Klause. A z té doby pochází politický spor, který Klaus s Havlem vedli. Klaus byl samozřejmě zastáncem těch tradičních mechanismů, Václav Havel zase inklinoval k občanským iniciativám. A poté Václav Havel sehrál významnou roli při pádu Klausovy vlády v roce 1997. A znovu říkám, myslím, že po rudolfinském projevu si mnoho lidí poopravilo názor na tehdejšího prezidenta, a to nikoliv k lepšímu, ale k horšímu.

Například Alexandr Vondra jako dlouhodobý člen ODS a někdejší blízký přítel Václava Havla ale možná takový názor nesdílí. 

To se musíte zeptat jeho. Já mluvím za sebe, ale myslím si, že s tímto názorem nejsem osamocen. Na druhou stranu, určitě bych si zase nedovolil říci, že je nutné výrok pana Vystrčila nějak inverzně parafrázovat a tvrdit, že dnešní ODS je Václavu Havlovi vzdálená. Jsou v ní lidé, jako je právě pan Vystrčil, kteří mají k Havlovi blízko nebo se nějakým způsobem snaží oživit jeho odkaz. A současně do strany patří lidé, kteří k němu mají mnohem rezervovanější přístup, jako třeba já. Ale zatím se stále nějak vejdeme pod jednu střechu.

Miloš Vystrčil se zároveň vyjadřoval o své možné prezidentské kandidatuře. Souhlasil byste s ním jako s kandidátem koalice Spolu?

Nevím. Nechci se teď vyjadřovat k prezidentské kandidatuře kohokoliv. Rozumím tomu, že tady nyní je ta snaha přijít se společným kandidátem minimálně pokud jde o koalici Spolu, nebo, pokud to bude možné, s nějakou ještě širší podporou. Ale nebudu spekulovat o jménech. Bylo by to nefér a k ničemu by to nepomohlo.

Prezident Zeman se rozhodl nejmenovat Piráta Jana Lipavského ministrem zahraničí. Budoucí premiér Petr Fiala si stojí za tím, že v případě nejmenování celé vlády bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Jak tento postup vnímáte?

Pokud pan prezident jednoho z navrhovaných ministrů odmítne jmenovat, tak musí řízením ministerstva dočasně pověřit nějakého jiného člena vlády. Uvidíme, kdo to bude. To si teď koalice musí mezi sebou nějak dohodnout. Je logické, že pan premiér požádá Ústavní soud o názor, aby se jednou pro vždy vyjasnilo, zda toto jednání je, nebo není v souladu s ústavou. Já to tedy zcela podporuji.

Takže se nebojíte nějakých dalších průtahů s jmenováním nového kabinetu?

Já nevěřím tomu, že kompetenční spor o jmenování jednoho ministra by měl zabránit jmenování celé koalice, která jasně vyhrála volby a má ve sněmovně většinu. Nyní jsme skoro dva měsíce po volbách, takže už je opravdu nejvyšší čas. Koaliční dohoda je hotová, stejně tak programové prohlášení,kandidáti na ministry jsou navrženi. Není už tedy na místě se jmenováním vlády otálet. Kompetenční spor nemůže posunout o další týdny, ne-li měsíce.

Vy sám jste se vyjadřoval tak, že Piráti by v nové vládě neměli řídit diplomacii.

Ano, já jsem se k panu Lipavskému nějak vyjadřoval. A kdo bude nebo nebude kandidát na ministra, to si musí rozhodnout koalice Spolu a PirSTAN sama. A já nebudu přilévat olej do ohně tím, že bych to ještě nějak komentoval nebo jim snad něco doporučoval. Je na nich, jak to vyřeší. Kompetenční spor každopádně může probíhat a nová vláda už do toho může fungovat.

10. prosince 2021