Cena bydlení v Praze

Šílené ceny bydlení: Nové byty se v Praze prodávají průměrně za sedm milionů

Cena bydlení v Praze
Šílené ceny bydlení: Nové byty se v Praze prodávají průměrně za sedm milionů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pořídit si v Praze bydlení je stále dražší a dražší záležitost. Nové volné byty se nabízejí za cenu průměrně okolo sedmi miliónů korun a zhruba sto tisíc stojí metr čtvereční. Průměrná prodejní cena se točí okolo šesti milionů. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je řešením zákon o dostupném bydlení. Ten je ale v nedohlednu.

„Průměrná nabídková cena volných pražských bytů v developerských projektech na začátku roku 2019 dosáhla na 106 100 Kč/m2. Meziročně jde o téměř 11procentní nárůst a oproti roku 2014 se cenová hladina pražské nabídky zvýšila již o více než 62 procent,“ uvedl pro deník Echo24 za poradenskou společnost Deloitte Michal Malysa. „Průměrný nový volný byt v pražské nabídce byl více než 68 m2 velký a stál 7 100 000 korun. Průměrný prodaný byt stál 5 970 000 korun, jeho jednotková cena byla 95 000 Kč/m2 a jeho velikost činila 63,5 m2,“ dodal.

Podobná čísla uvádí i developerská společnost Central Group. „Průměrná nabídková cena pražské novostavby (včetně rekonstrukcí) činila ke konci roku 2018 106 027 Kč/m2, což znamená v absolutní ceně 6 650 086 korun. Průměrná prodejní cena pak byla 101 091 Kč/m2, v absolutní ceně 6 229 520 korun. Jedná se o data ze společných analýz Central Group, Trigema a Skanska Reality,“ sdělil za Central Group Radek Ježdík.

Maláčová: Řešením je zákon o dostupném bydlení

O drahé ceně bydlení mluvila nedávno ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ministryně jsou jedinou pomocí, kterou stát v bydlení poskytuje, dávky. Poukázala na vysoké ceny bytů i nájmů. „Problém s bydlením zasahuje dnes i střední třídu. Bydlení je v ČR opravdu drahé. Musíme udělat vše pro to, aby stát investoval do výstavby a podporoval družstevnictví,“ řekla Maláčová. Pro řešení je podle ní podstatný zákon o dostupném bydlení.

Ten je zatím v nedohlednu, i když jej Maláčová předpokládá do konce roku. Ministerstvo pro místní rozvoj se tím ale zabývá. „Případná nová forma podpory výstavby dostupných bytů by měla být zacílena nejen na střední třídu, ale také například na seniory. Tato forma podpory by mohla být zpřístupněna i jiným investorů než obcím, jako například sociálním realitním agenturám, nestátním neziskovým organizacím a družstvům,“ uvedl za resort pro Echo24 Vilém Frček.

„Pro potřeby této formy podpory nyní mapujeme existující legislativu. Bude nutno vést diskusi nad tím, jaká práva a povinnosti by nová forma podpory, případně zákon, měla generovat. Až poté může být zahájena příprava zákona,“ dodal Vilém Frček.

4. března 2019