EET ve sněmovně

Budou evidovat i právníci, účetní a lékaři? Poslanci znovu projednají EET

EET ve sněmovně
Budou evidovat i právníci, účetní a lékaři? Poslanci znovu projednají EET

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Od kdy budou muset kadeřnice, lékaři, právníci nebo řemeslníci evidovat tržby elektronicky, stále není jasné. Vládní novela, která zavádí další vlny EET, neprošla ani prvním čtením legislativního procesu. Doposud se hlavně přeli odpůrci EET a její zastánci. Když novela projde, budou mít ti, jichž se nové vlny EET týkají, půl roku na přípravu. Poslanci mají o novele EET znovu jednat dnes.

Poslanecká sněmovna bude v úterý na několikátý pokus pokračovat v prvním čtení novely k EET. Novelou se poslanci v prvním čtení zabývali již čtyřikrát v září, ale úvodní kolo nedokončili. Rozpravu provázely rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců. Novela má části podnikatelů usnadnit evidování tržeb a přesouvá některé služby a komodity do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty.

Odklad EET pro lékaře, účetní, právníky a další profese způsobil Ústavní soud, který spuštění třetí a čtvrté vlny loni v prosinci zrušil. Kdy se jich EET bude nově týkat, závisí na tom, jak dlouho budou o novele jednat poslanci a senátoři. Dosavadní jednání o novele EET provází kritika především pravicové opozice na adresu novely i celého projektu EET, kritici se přeli s poslanci vládního hnutí ANO o tom, zda je evidence tržeb prospěšná. Jasno tak stále nemají i ti podnikatelé, kteří se na další dvě vlny už připravili a nakoupili e-pokladny.

Podle novely by dále podnikatelé s nízkými příjmy, kteří zároveň nejsou plátci DPH, mohli evidovat tržby bez připojení k internetu. Museli by ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a jednou čtvrtletně poslat Finanční správě údaje o tržbách.

Správa dosud provedla 160 000 kontrol EET a zavřela 28 provozoven

Finanční a celní správa od zavedení elektronické evidence tržeb od 1. prosince 2016 provedla 160 113 kontrol a uložila zhruba 12 950 pokut za 128,3 milionu korun. Správa zároveň od spuštění systému uzavřela kvůli neplnění EET 28 provozoven, z toho 22 již obnovilo svou činnost. Do EET je v současnosti zapojeno zhruba 177 000 podnikatelů.

EET dlouhodobě kritizují zástupci podnikatelů. Podle podle předsedy Podnikatelských odborů Radomila Bábka EET nesplnila nic, co tehdejší ministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO) veřejně sliboval. „Nezvýšila výběr daní a nenarovnala podnikatelské prostředí. EET měla ve skutečnosti tři cíle: peníze, moc a konkurenci. Peníze měla přinést dodavatelům pokladen a softwaru, měla posílit moc státu nad malým podnikáním a měla ve prospěch korporací likvidovat konkurenci těch malých hospod, penzionů, pekáren a řeznictví,“ uvedl. Dodal, že EET je projevem nepřátelského postoje státu vůči malému podnikání a je nutné ji zrušit.

Sporný přínos EET

Andrej Babiš letos 13. září uvedl, že od roku 2016, kdy se EET rozjelo, přineslo do veřejných rozpočtů navíc zhruba deset miliard korun. Do konce roku by to prý mohlo být až dvanáct miliard. Těžko říct, kam Andrej Babiš na ta čísla chodí, konstatuje v komentáři Lenka Zlámalová a dodává, že v ministerstvem financí oficiálně zveřejňovaných číslech o pokladním plnění státního rozpočtu se nic takového najít nedá. Ta čísla Babišův ohlašovaný příběh přímo popírají. Výběr daně z přidané hodnoty, kterou mělo EET řešit, skutečně roste. Nerostle ale výrazně rychleji než útraty lidí v obchodech. Právě z těchto tržeb obchodníků se DPH odvádí.

 

, , red