Lotyšské občanství pro Rusy

Soumrak „neobčanů“. Lotyšsko zmírní zákon, který brání místním Rusům získat občanství

Lotyšské občanství pro Rusy
Soumrak „neobčanů“. Lotyšsko zmírní zákon, který brání místním Rusům získat občanství

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Lotyšský parlament ve čtvrtek přijal zákon, který zmírní přísná pravidla pro získání lotyšského občanství u příslušníků ruskojazyčné menšiny. Od příštího roku se všechny nově narozené děti obyvatel bez občanství automaticky stanou lotyšskými občany. Informovala o tom lotyšská agentura LETA. Pro návrh zákona předloženého dosluhujícím prezidentem Raimondsem Vejonisem se v prvním čtení vyslovila většina 69 poslanců lotyšského 100členného zákonodárného sboru.

Norma předpokládá, že od 1. ledna 2020 všem v Lotyšsku nově narozeným dětem takzvaných neobčanů – z velké většiny Rusů a Ukrajinců – bude na rozdíl od současnosti rovnou udělováno lotyšské občanství.

Vejonis, který pochází z rusko-lotyšské rodiny a narodil se v ruském Pskově, obhajoval zákon tím, že přispěje ke „konsolidaci lotyšské společnosti se společnými hodnotami“ a tím i k vytvoření nového národního povědomí obyvatel země.

„Neobčané“ nemohou zastávat veřejné funkce a nemají aktivní ani pasivní volební právo. Pobaltská země byla kvůli tomu v minulosti terčem kritiky Rady Evropy i Ruska.

Lotyšský parlament po obnovení nezávislosti v roce 1991 schválil zákon, který udělil občanství pouze těm občanům a jejich potomkům, kteří v Lotyšsku žili již v meziválečném období. V důsledku toho se „neobčany“ stala celá třetina obyvatel země, kteří se do země přistěhovali v době, kdy bylo Lotyšsko součástí Sovětského svazu (1940-1941 a 1944-1991).

Za posledních 25 let prošlo 150 000 „neobčanů“ zkouškami, například ze znalostí lotyšské historie a jazyka, po nichž jim bylo občanství uděleno. V roce 2017 mělo tento právní status stále přibližně 238 000 lidí, tedy 11,2 procenta obyvatelstva.

Etničtí Rusové tvoří ve dvoumilionové populaci Lotyšska zhruba 25procentní menšinu. Ještě více je v zemi rusky mluvících obyvatel, včetně Ukrajinců a Bělorusů, což je důsledek téměř 50leté sovětské okupace. V metropoli Rize hovoří rusky bezmála polovina obyvatel.

,

9. května 2019