Hra o rozpočet 2018

Více peněz učitelům a méně Zemanovi. Strany chtějí změny v rozpočtu

Hra o rozpočet 2018
Více peněz učitelům a méně Zemanovi. Strany chtějí změny v rozpočtu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Poslanci mají v pátek ve druhém čtení jednat o podobě státního rozpočtu na příští rok a předkládat k němu pozměňovací návrhy. Jeho konečné schvalování se na program sněmovny dostane v úterý 19. prosince. Rozpočet přitom určitě nepodpoří ODS a TOP 09, která nesouhlasí se schodkem 50 miliard korun. Starostové se rozhodnou až podle toho, jestli projdou jejich pozměňovací návrhy. Podobně mluví i Piráti. Ve hře jsou vyšší platy učitelům, doktorandům i více peněz na sociální služby.

Velmi kritický pohled na návrh státního rozpočtu má TOP 09, proto ho nepodpoří. „Jsme přesvědčeni, že v době, kdy se ekonomice daří, kdy tady máme nebývalý ekonomický růst, což není zásluhou Sobotkovy vlády, ale zásluhou českých podnikatelů a českých zaměstnanců, tak v takové situace je ostuda mít schodkový rozpočet,“ uvedl pro deník Echo24 Jiří Pospíšil. „Schodek, který je v tuto chvíli 50 miliard korun, je podle mě projevem neúspěšné nebo spíš neodpovědné fiskální politiky vlády Bohuslava Sobotky,“ dodal nově zvolený předseda TOP 09.

TOP 09 bude při podrobném projednávání rozpočtu prosazovat navýšení peněz na platy v regionálním školství, dále chce zvýšit rozpočet na vědu a výzkum o miliardu a podle poslankyně Heleny Langšádlové je třeba také přidat církevním školám na zvýšení tarifů, a to 130 milionů korun. Celkem 50 milionů chce poslanec Dominik Feri přesunout z kapitoly politiky aktivní zaměstnanosti do podpory obnovy kolejí a menz. O 1,5 milionu by podle něj měl posílit rozpočet pro badatele Ústavu pro studium totalitních režimů.

Pro rozpočet neplánuje zvednout ruku ani ODS. „Nepodpoříme ho,“ uvedl pro Echo24 stručně Zbyněk Stanjura, šéf poslaneckého klubu ODS. Proti rozpočtu přitom hlasovali poslanci zvolení za ODS už 5. prosince při jeho prvním čtení.

Projdou změny opozičních stran?

Starostové a nezávislí (STAN) se ohledně rozpočtu rozhodnou až podle toho, jestli jim projdou jejich pozměňovací návrhy. „My jsme navrhli nějaké přesuny ve směru k tomu, že by se měl splnit ten velký předvolební slib, že dostanou učitelé 130 procent průměrné mzdy, to je přesun asi 15 miliard. Pak jsme předložili návrh k výstavbě mateřských školek,“ uvedl pro Echo24 Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN.

„Sice si myslíme, že je úplně nesmyslné, se v takto ekonomicky výjimečné době minimální nezaměstnanosti a maximálního růstu zadlužovat. Ale na druhou stranu, pokud ty naše pozměňovací návrhy projdou, tak se asi proti němu asi nemůžeme stavět,“ dodal Farský.

Piráti se hlasování o rozpočtu v prvním čtení zdrželi. To, jak budou hlasovat dál, se rozhodnou až v úterý. „Budeme předkládat asi pět pozměňovacích návrhů. Taky nás někteří kolegové oslovili s tím, že chtějí, abychom podpořili jejich pozměňovací návrhy. Nicméně definitivně to budeme projednávat až na poslaneckém klubu, který bude v úterý před jednáním Poslanecké sněmovny. Zatím k tomu žádné souborné stanovisko nemáme,“ řekl pro server Echo24 Jakub Michálek, předseda klubu Pirátů.

Ubrat peníze Hradu

Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka připraví Piráti několik drobnějších pozměňovacích návrhů týkající se třeba přesunu peněz z kapitoly ministerstva vnitra na školství na zvýšení odměn doktorandů. Symbolický charakter má podle něj pirátský návrh na snížení rozpočtu Pražského hradu, protože Piráti nesouhlasí s bezpečnostními opatřeními v areálu.

Pro rozpočet hlasovali v jeho prvním čtení naopak jednohlasně lidovci. Měli k němu sice několik pozměňovacích návrhů, které se týkaly sociálních služeb a navýšení tarifních platů pedagogických pracovníků. „Obecně ano, 1. čtení jsme podpořili,“ odpověděl na otázku Echo24, zda budou lidovci podporovat rozpočet i v jeho dalších čteních, předseda strany Pavel Bělobrádek. Strana navrhuje přesunout na sociální služby tři miliardy korun z kapitoly všeobecná pokladní správa.

S návrhem rozpočtu nemá problém ani ČSSD. „Vláda bývalého premiéra Sobotky schválila návrh rozpočtu na rok 2018 jednomyslně. A ČSSD ho v této podobě také podpoří. Je to dobrý rozpočet, který přinese více peněz do školství, zdravotnictví a sociálních služeb,“ uvedl k tomu Jan Chvojka, předseda sociálnědemokratického poslaneckého klubu.

Zbylé dvě parlamentní strany, KSČM ani Svoboda a přímá demokracie, na dotazy deníku Echo24 neodpověděly.

,