„Máme se nechat urážet?“ Ombudsmanu Křečkovi se nelíbí Zelenského projevy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko pomáhá jak může i na úkor vlastních obyvatel a ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj nás ještě uráží. Tak zareagoval český veřejný ochránce práv Stanislav Křeček na tvrzení Zelenského o tom, že NATO odmítá Ukrajině poskytnout skutečnou pomoc prostřednictvím uzavřením letového prostoru nad Ukrajinou. Křeček také varuje před „samozvanými sankcemi“ jednotlivců a podnikatelů vůči Rusům žijícím v ČR.
Ombudsman se na svém facebookovém profilu krátce, ale ostře opřel do ukrajinského prezidenta, který kritizoval přístup Západu v čele s aliancí NATO. „Vedení Aliance v pátek dalo zelenou dalšímu bombardování ukrajinských měst a vesnic tím, že odmítlo vytvořit bezletovou zónu,“ uvedl Zelenskyj. „Všichni lidé, kteří ode dneška zemřou, zemřou také kvůli vám, kvůli vaší slabosti, kvůli vaší nejednotě,“ dodal prezident.
„Jediné, co Aliance dokázala udělat, bylo dostat přes svůj zásobovací systém 50 tun nafty pro Ukrajinu. Snad abychom mohli spálit Budapešťské memorandum,“ řekl Zelenskyj v noci na sobotu ve videoposelství s odkazem mezinárodní smlouvu z roku 1994, ve které Rusko, USA a Británie slíbily Ukrajině bezpečnost výměnou za to, že se vzdala jaderných zbraní z dob SSSR. „Chtěli jsme takové NATO? Vy jste takovou Alianci vybudovali?“ ptal se ukrajinský prezident.
Křeček uvedl, že se mu podobná ostrá prohlášení přestávají líbit. Pomáháme jak můžeme na úkor vlastních občanů a ještě se máme nechat urážet?“ napsal na svém Facebooku.
Křeček se také ohradil proti možnému vykořisťování příchozích Ukrajinců a rovněž před „samozvanými sankcemi“ jednotlivců vůči Rusům žijícím v Česku, třeba v podobě omezení přístupu ke službám nebo nerovného zacházení v práci. Ombudsman to uvedl na svém webu.
Hotelová síť Pytloun například přestala kvůli napadení Ukrajiny ubytovávat hosty z Ruska a Běloruska. Šéf sítě Lukáš Pytloun uvedl, že sankce proti Rusku a Rusům jednoduše jsou diskriminační. „Já si neumím představit, ze poskytnu ubytování ukrajinským uprchlíkům, kteří jsou v naprosto šílené situaci a zároveň ubytovávám ve stejném hotelu Rusa sympatizujícího s napadením Ukrajiny,“ řekl Pytloun. „Předcházíme tím i případným konfliktům. Chápu, že ne každý Rus souhlasí s prezidentem Putinem. Musí ale tedy přeci něco udělat a nenechat zabíjet nevinné lidi, alespoň vyjádřit protest,“ dodal Pytloun, s tím že je člověk a jako člověk bude v jednotlivých případech jednat. „Já chci pomáhat,“ dodal.
Křeček situaci komentoval s tím, že za poslední týden jsme v Česku svědky opravdu nebývalé a obdivuhodné pomoci lidem v nouzi. Ochrana příchozích ale nesmí skončit udělením víza a poskytnutím ubytování, naopak vyzval, aby se lidé neuchylovali k opatřením jako hotelová síť Pytloun. „Jakkoliv chápu pocity a nálady občanů vyvolané agresivní válkou a utrpením nevinných lidí, snažme se vyvarovat vršení individuálních křivd na těch, kteří nenesou odpovědnost za kroky svého státu,“ uvedl.
„Jak vidíme, přicházejí především ženy a děti, tedy velmi zranitelné skupiny,“ uvedl ombudsman. Tito lidé podle něj často přišli bez prostředků, neumějí jazyk, nemají v ČR žádné kontakty. „To je velmi nebezpečná kombinace – takoví lidé se snadno mohou stát obětí vykořisťování nebo dokonce obchodu s lidmi,“ upozornil ombudsman. Ukrajinským příchozím chce proto jednoduchou formou předávat informace o zaměstnávání v Česku s upozorněním, že se lidé mohou obracet i na jeho kancelář.
Podle právničky Kanceláře veřejného ochránce práv Lindy Janků poskytuje příchozím základní ochranu už samotná registrace na oficiálních hotspotech v krajských městech. Lidé díky ní budou mít jistotu, že mají správně vyřízenou veškerou administrativu pro další pobyt v Česku. Po získání dlouhodobého víza se mohou obrátit také na Úřad práce a požádat o zprostředkování zaměstnání. „Rozhodně bych doporučila, aby práci hledali takto oficiální cestou přes Úřady práce nebo s pomocí zavedených neziskových organizací a vyhnuli se shánění výdělku přes neprověřené agentury nebo dokonce náhodné známé. Pokud už práci najdou vlastními silami, měli by vždy vyžadovat písemnou smlouvu a ověřit si, co přesně podepisují,“ uvedla Janků.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.