Kauza OKD

Bakala se brání. Komise může 13. srpna rozhodnout o jeho předvedení, říká její šéf

Kauza OKD
Bakala se brání. Komise může 13. srpna rozhodnout o jeho předvedení, říká její šéf

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovní komise pro vyšetřování kauzy OKD by si mohla nechat předvolat miliardáře Zdeňka Bakalu, který v pátek její předvolání k výpovědi odmítl. Podle předsedy komise Lukáše Černohorského neuvedl finančník žádné relevantní důvody, kvůli kterým by mohl odmítnout předvolání k výpovědi. Sám bude předvedení navrhovat, řekl Černohorský (Piráti). „Ve své podstatě obvinil členy komise z podjatosti i přesto, že mu chceme v rámci svědecké výpovědi dát možnost všechny ty jednotlivé věci vysvětlit,“ sdělil deníku Echo24.

Bakala je označován za klíčového svědka, který by mohl privatizaci černouhelné společnosti OKD objasnit. Ve svém pátečním (3. 7.) dopise nicméně předvolání odmítl s tím, že případ považuje za zpolitizovaný a chce, aby jej posoudil nezávislý soud. Černohorskému vadí Bakalovo obvinění komise z podjatosti. „On na jednu stranu říká, že nás jeho názor nezajímá, leč my jsme ho tam pozvali právě proto, že by svou svědeckou výpovědí mohl ty věci vysvětlit,“ uvedl pro Echo24. „Ale tím, že tu svědeckou výpověď odmítá, nevíme, co s tím vlastně chce říct. To, že je nevinný, nedokáže tím, že se bude schovávat ve Švýcarsku,“ doplnil šéf komise.

Pokud k tomu někdo nevyzve předběžně, dodává Černohorský, bude se komise možným Bakalovým předvoláním zabývat na počátku dalšího řádného termínu, kdy bude vyšetřovat další svědky. Tento termín připadá na pondělí 13. srpna. Sám Černohorský dá podnět k tomu, aby Sněmovna nechala miliardáře policií předvést. „Rozhodovat o tom bude komise jako celek. Je to kolektivní rozhodnutí, v jehož rámci přijímáme usnesení a já následně můžu případně požádat policii o předvedení,“ řekl.

Podle Černohorského by o vině či nevině Bakaly stejně rozhodoval soud. „A my nejsme soud. Jenom prověřujeme to, jestli tam nejsou nějaké podezřelé události, které se mohly od těch 90. let až do současnosti udát. Svědecké výpovědi jsou mnohdy klíčové při vyplňování mezer v případu, zdůraznil Černohorský.

Privatizace OKD

Prodej akcií společnosti OKD v roce 2004 schválila vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle obžaloby však byla cenu podniku nejméně 9,8 miliardy, vzniknout tak měla škoda přes 5,7 miliardy. To vyvrací bývalý premiér Sobotka, který byl v té době ministrem financí.

„Cena, kterou za prodej tehdy vláda dostala, byla vyšší než cena určená znaleckým posudkem, byla vyšší než cena stanovená ÚOHS nebo vyšší, než cena nabídnutá ve stejnou dobu jiným soukromým zájemcem,“ uvedl pro Echo24 Sobotka.

Společnost Karbon Invest, která patřila podnikatelům Viktoru Koláčkovi a Petru Otavovi, prodala OKD po dvou měsících investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly.

V minulém volebním období Sněmovna zřízení vyšetřovací komise k OKD odmítla. Loni v březnu se ale usnesla na tom, že privatizace společnosti byla pro stát nevýhodná ekonomicky i sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci Piráti a sehnali pro její vznik 94 poslaneckých podpisů. Podle místopředsedy Jakuba Michálka získali nováčci ve Sněmovně podpisy ze všech stran kromě sociální demokracie.

, jhr