CESTOVÁNÍ MINISTRŮ

„Méně důležití“ ministři mají smůlu. Vládní stroje se jim zavřou, budou létat běžnými linkami

CESTOVÁNÍ MINISTRŮ
„Méně důležití“ ministři mají smůlu. Vládní stroje se jim zavřou, budou létat běžnými linkami

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německé ministerstvo obrany zřejmě nepotěší řadu ministrů, jejichž cestování vládním speciálem chce omezit na základě jejich nově zavedené nižší priority. Ministerstvo tak chce do budoucna zabránit „trapasům“ při cestování nejvyšších představitelů Německa. Informuje o tom německá Deutsche Welle s odkazem na dokument získaný týdeníkem Der Spiegel. Pravdivost dokumentů potvrdilo i německé letectvo.

Možnost cestovat jedním z vládních speciálů bude mít podle dokumentu méně ministrů ze současného vládního kabinetu. Ministerstvo obrany chce zarezervovat VIP letouny pro politiky „s nejvyšší prioritou“, tedy kancléřku, vicekancléře, prezidenta, ministra vnitra a ministra zahraničí. Zároveň dokument obsahuje návrh na vytvoření druhého záložního letadla s náhradní posádkou, které bude v pohotovosti pro jakýkoliv případ zahraniční cesty kancléřky Angely Merkelové či prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. To podle dokumentu povede k tomu, že bude muset řada ostatních ministrů využívat běžné letecké spoje komerčních aerolinek.

Ne všem se tento způsob řešení situace líbí, kritika zaznívá například od německého ministerstva pro hospodářskpou spolupráci a rozvoj. „Abych splnil své povinnosti v přibližně osmdesáti zemích v Africe, Asii a Latinské Americe, je velmi obtížné a v některých případech dokonce nemožné využívat lety komerčních aerolinek,“ řekl Der Spiegelu ministr Gerd Müller.

Tento krok je reakcí na řadu nepříjemných problémů z posledních měsíců, při nichž zůstala kancléřka Merkelová i řada dalších ministrů napospas komerční dopravě či dlouhému čekání. V únoru musel zůstat německý ministr zahraničí Heiko Maas na Mali, když vládní Airbus A319 postihly technické potíže, Angela Merkelová se zase ukázala pozdě na zasedání G20 v Argentině poté, co musel její letoun nečekaně přistát jen chvíli po vzlétnutí z Berlína. Kancléřka musela využít komerčního letu, na němž ji mimo jiné vyfotil překvapený pasažér.

, zd