Francouzská ambasáda věděla o dopisu k Dukovanům dříve, než přišel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jaderná elektrárna Dukovany se stává bodem napětí mezi Českem a Francií. Poté, co francouzská společnost dosáhla u soudu předběžného rozhodnutí o zákazu podpisu smlouvy s jihokorejskou KHNP, vyšlo najevo, že Česku také došel dopis od francouzského eurokomisaře Stéphane Séjourného žádající odklad podpisu, kvůli možnému porušení nařízení o subvencích. Nyní ministr Vlček uvedl, že francouzská ambasáda o dopisu věděla dřív než on, což považuje za vysoce nestandardní. Eurokomisaři totiž mají jednat nezávisle na zemi, která je nominuje. S eurokomisařem se má spojit v úterý.
Celá situace podle ministra Vlčka není úplně standardní. "Není to názor Evropské komise, je to názor francouzského eurokomisaře vůči České republice," uvedl. Zmínil rovněž, že ve středu jednal s francouzským velvyslancem v ČR Stéphanem Crouzatem a dozvěděl se, že "měl tyto dopisy dříve, než se fyzicky dostaly k nám oficiální cestou".
"Takže to ve mně osobně vyvolává řadu dalších otázek v situaci, kdy my si za tendrem stojíme, že byl dobře nadesignován, máme velmi dobrou nabídku a spíše to ve mně osobně budí dojem, že EDF nechce konkurenta na evropském trhu," dodal ČTK Vlček.
Na dopis, který jak potvrdila Evropská komise není právně závazný, už ministr Vlček odpověděl. Česko si stojí za tím, že se na něj nařízení o zahraničních subvencích nevztahuje, jelikož tendr byl zahájen ještě předtím, než evropské nařízení vstoupilo v platnost. Navíc se podle českého ministerstva nevztahuje na typ kontraktu, který Česko zvolilo.
Ministr Vlček by se s francouzským eurokomisařem Sejourném měl spojit přes videohovor v úterý. Situaci řešil s francouzským prezidentem Macronem na summitu Evropského společenství v albánské Tiraně i premiér Petr Fiala. "Panu prezidentu Macronovi jsem objasňoval českou pozici a možné důsledky kroků, které dělá francouzská společnost. A dál bych to také nekomentoval," uvedl Fiala.
Zda bude Evropská komise tendr vyšetřovat kvůli zahraničním subvencím určené KHNP, a které by mohly narušit podle eurokomisaře vnitřní trh EU, není v tuto chvíli jasné.
KHNP loni uspěla v jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.