Ministerstva na odstřel, Babiš a spol. se těší na velkou čistku. Která by šla ze hry?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud by po říjnových volbách vznikla vláda vedená hnutím ANO Andreje Babiše, mohla by českou státní správu čekat zásadní přestavba. ANO totiž již dříve naznačovalo, že chce počet ministerstev a úřadů výrazně zredukovat, a stejné nebo ještě radikálnější plány mají i jeho potenciální koaliční partneři – SPD, Motoristé sobě či hnutí Stačilo!. V mnoha ohledech se jejich představy shodují, především pokud jde o rušení nově vzniklých postů ve vládě Petra Fialy, ale liší se v detailech.
Shoda na rušení „trafik“
Největší shoda mezi ANO a dalšími potenciálními koaličními partnery panuje ohledně zrušení funkcí, které považují za politické „trafiky“. „Zrušíme desítky nepotřebných vládních zmocněnců, koordinátorů, náměstků a nových pozic jako pro boj s dezinformacemi, které si pro své kamarádíčky vytvořila Fialova vláda. Jako první bude zrušen naprosto nepotřebný ministr pro evropské záležitosti, trafika pro pana Dvořáka ze STAN, který od skončení evropského předsednictví nemá co dělat, pouze bere přes 2 miliony korun ročně za řeči v médiích. Stejně tak i trafiku pro TOP 09 ministra pro vědu a výzkum, o kterém nikdo neslyšel,“ uvedl předseda ANO Andrej Babiš.
Konec ministerstva pro evropské záležitosti navrhují i další. „Určitě okamžitě zrušíme ministerstva pro evropské záležitosti a pro vědu, které uměle vytvořila Fialova vládní koalice, aby uspokojila politickými trafikami všechny koaliční partnery,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura. Dodal, že evropská agenda může spadat pod ministerstvo zahraničních věcí, zatímco věda a výzkum pod ministerstvo školství. Stejný názor má i Jana Maláčová, šéfka SOCDEM, s nímž se počítá na kandidátkách hnutí Stačilo!: „Zrušili bychom zbytečné ministerstvo pro evropské záležitosti, jeho agendu může bez problému převzít MZV.“
Motoristé sobě nejen že chtějí rušit ministerstva, ale také bránit vzniku dalších. „Česká politika je bohužel v tomto ohledu velmi kreativní, což dokazuje i současná vláda a její ministr pro vědu nebo strategičtí komunikátoři,“ kritizoval lídr hnutí Petr Macinka.
Sloučení resortů průmyslu, dopravy i školství
Dalším opakovaným návrhem je slučování resortů s podobnou agendou. Už v minulosti ANO i ODS hovořily například o spojení ministerstva průmyslu a obchodu s ministerstvem dopravy. To se částečně vyzkoušelo v minulém volebním období, kdy Karel Havlíček (ANO) vedl oba resorty jako „superministr“.
„Dovedeme si představit sloučení ministerstva průmyslu a dopravy, stejně tak sloučení ministerstva zemědělství, životního prostředí a pro místní rozvoj. Možná by stálo za úvahu i sloučení ministerstva školství a kultury,“ uvedl Daniel Sterzik (Vidlák) z hnutí Stačilo!.
Macinka k tomu dodal, že by rád propojil dokonce i agendu zdravotní a sociální péče. „Příkladem může být sloučení agend průmyslu a obchodu, dopravy, místního rozvoje a zaměstnanosti, ale třeba i zdravotní a sociální péče. Zcela zbytečné je i ministerstvo pro evropské záležitosti nebo ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace,“ přitakává.
Poměrně výjimečným a vysoce kontroverzním návrhem je plán šéfa pražských Pirátů Zdeňka Hřiba zrušit resort školství. Podle něj by vzdělávací agendu měly kompletně řídit kraje. Hřib se však stal terčem tvrdé kritiky napříč politickým spektrem.
Odlišnou motivaci pro slučování úřadů mají Starostové a nezávislí. Ti navrhují spojení ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí do jednoho resortu pro udržitelný rozvoj. Sloučení těchto resortů podporoval v minulosti i Andrej Babiš, avšak prosadit se jej nepodařilo kvůli odporu tehdejších koaličních partnerů.
Fiala: Ne plošně, ale tam, kde se agendy překrývají
Zatímco opozice se předhání v návrzích na rušení a slučování úřadů, současná vláda vedená premiérem Petrem Fialou (ODS) volí spíš opatrnější přístup. „Naším cílem je štíhlejší a efektivnější státní správa. Soustředíme se na digitalizaci, snižování byrokracie a optimalizaci procesů uvnitř jednotlivých úřadů. Nechceme plošně reorganizovat ministerstva, ale tam, kde dochází k překrývání agend, považujeme za logické provést změny,“ řekl Fiala.
Jako příklad uvedl ministerstvo pro místní rozvoj, jehož agendy by se podle něj daly smysluplně rozdělit mezi jiné resorty. Ostatně, úvahy o zrušení či sloučení tohoto ministerstva nejsou v české politice nové – figurovaly už v „Modré knize“ ODS z přelomu tisíciletí.
Historické zkušenosti: Zrušení ministerstev není nic výjimečného
Zrušení ministerstev či jejich sloučení není v české historii ničím výjimečným. Například v roce 2007 skončilo ministerstvo informatiky, jehož agendy byly převedeny na vnitro a další úřady. Po roce 1993 bylo zrušeno i ministerstvo státní kontroly, které nahradil Nejvyšší kontrolní úřad. V minulosti se také několikrát experimentovalo s posty ministrů bez portfeje. Kromě ministrů pro evropské záležitosti nebo vědu to bylo například i křeslo ministra pro lidská práva a rovné příležitosti, které patřilo politikům SOCDEM Jiřímu Dienstbierovi nebo Janu Chvojkovi.
Jasné je, že téma rušení a slučování ministerstev se po volbách znovu otevře – a může se stát jedním z bodů koaličních vyjednávání. Hnutí ANO slibuje odhalit detailní plán 4. září. Napětí však může nastat i mezi potenciálními koaličními partnery samotnými. Například SPD či Motoristé sobě jdou v úvahách o slučování a rušení resortů ještě dál než ANO, což by mohlo vést ke složitým kompromisům při tvorbě budoucí vlády.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.