Plyn zdraží, distributoři se bojí chaosu. Raději už teď varují zákazníky, že povolenky zabolí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Další část Green Dealu, která prodraží lidem život, se blíží. Nové emisní povolenky ETS 2 se promítnou i do cen plynu a to pravděpodobně výrazně. Distributoři plynu už při současné nabídce smluv pro domácnosti upozorňují na speciální klauzule, právě s ohledem na pravděpodobné zvýšení cen, které nemohou ovlivnit. Zároveň upozorňují na právní vakuum, nejistotu a možný právní chaos s ohledem na to, že systém, který má platit od roku 2027, ještě není v Česku schválený. Odhady na nárůst ceny se liší budou však v řádech stokorun.
Nový systém emisních povolenek ETS 2 cílí na zpoplatnění silniční dopravy a vytápění domácností. O dopadu na automobilovou a nákladní dopravu u benzínových stanic deník Echo24 informoval už v minulosti.
Výrazně s cenami však povolenky mohou zamíchat i v případě dodávek plynu. Distributoři už do současných nabídek a smluv přidávají speciální klauzule, ve kterých upozorňují, že po 1.1.2027 může cena plynu podstatně vzrůst. Všichni distributoři také na navýšení cen, které mohou provést, upozorňují na svých stránkách. Podle nich však vzhledem k tomu, že v současnosti neexistuje platná legislativa, není jasné, o kolik ceny vzrostou. Na trhu tak může nastat napětí a chaos.
„Chceme postupovat transparentně, proto od loňského října zákazníci najdou v cenících innogy speciální klauzuli, ve které je o této očekávané změně legislativy a jejích dopadech informujeme. Vzhledem k legislativnímu vakuu je to v tuto chvíli z informačního hlediska maximum možného. Ani obchodníci, ani zákazníci totiž stále neví, jak má od ledna 2027 zavedení povolenek v rámci systému EU ETS 2 fungovat, a to samozřejmě vnáší na trh velkou nejistotu,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí innogy Pavel Grochál.
„Neexistence legislativy je problematická z hlediska jednotného postupu a může způsobit velké množství právních sporů,“ dodal mluvčí Pražské plynárenské Mirek Vránek.
Oslovení distributoři upozorňují na nejistotu ohledně cen povolenek, vzhledem k chybějící legislativě či neexistenci trhu pro nové povolenky. Přesto se jednotliví hráči na trhu snaží připravit a mají ukázkové ceny při určité hladině nových povolenek. Například innogy očekává nárůst cen plynu pro domácnosti v rozpětí 0,230 Kč/kWh- 0,690 Kč/kWh. Pražská plynárenská pak v modelovém příkladu při fixu 1 400 Kč/MWh očekává nárůst při ceně povolenky 45 eur o 203 Kč (nárůst 14 %). Při ceně povolenky 75 eur (kolem této hladiny se nyní obchodují termínované kontrakty) očekává nárůst o 203 Kč (nárůst o 24 %).
K podobným číslům dochází i Český plynárenský svaz. „Při často zmiňované ceně okolo padesáti euro by se dopad na cenu plynu v domácnosti pohyboval pod dvaceti procenty – u rodinného domu s ročními náklady na plyn ve výši 40 tisíc korun by se jednalo cca o pět set korun měsíčně,“ uvedl pro Echo24 ředitel svazu Josef Kotrba.
Podle plynárenského sdružení je především klíčové vyjednat mechanismus, který zabrání nekontrolovanému růstu ceny povolenky.
O změnu mechanismu se nyní jedná na úrovni EU. Podle premiéra Petra Fialy o cenovém stropu či změně systému obchodování s povolenkami chce jednat až 18 zemí EU. Opozice v čele s ANO pak mluvila o nezavedení systému do české legislativy. Ministr financí Zbyněk Stanjura pak mluvil o možnosti dobrovolnosti nového systému. Jak však upozornil prezident Petr Pavel řada států už systém přijala a o „zrušení systému vůbec nebude řeč“.
Postup vlády ostře kritizuje Teplárenské sdružení. „Vláda tím, že odmítla zavést ETS 2 do národní legislativy domácnostem nijak neslouží, ale pouze vytváří chaos. Místo, aby pan premiér lidem sdělil realitu, že ETS 2 bude, a vláda pomohla domácnostem se připravit, tak ve shodě s opozicí vytváří iluzi, že se ETS 2 podaří nějak zázračně odložit, což je velmi nezodpovědné. Většina zemí EU má směrnici transponovanou a Evropská komise s žádným odkladem nepočítá,“ uvedl Martin Hájek specialista sdružení na legislativu. Ten zároveň upozorňuje, že pokud Česko včas nezavede potřebnou legislativu, nedosáhne ani na peníze ze sociálního fondu, který má pomoci vysoké náklady domácností kompenzovat.
Sdružení také upozornilo, že v současnosti už více jak třetina domácností připlácí u energií na současný systém ETS 1. Energii, která je zatížena ETS 1 využívají domácnosti s elektronickým vytápěním, elektrickými přímotopy, či teplo z tepláren na uhlí a plyn. Jedná se o 1,6 milionu domácností a teplárny v období 2020-2024 zaplatily za povolenky 71 miliard korun. Tyto náklady pocítili i odběratelé.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.