Putin kazí Trumpův deal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký prezident Donald Trump dal svým charakteristickým způsobem – rozhořčeným postem na jím vlastněné sociální síti Truth Social – najevo značnou frustraci z chování Vladimira Putina, který bez ohledu na probíhající jednání dál pokračuje v bombardování ukrajinských měst.
Značné rozčarování z ruského chování panuje v Bílém domě i podle amerických médií (viz text v The Wall Street Journal citovaný ve zprávě Echa24). Včera prezident ještě přitvrdil v postu, kde napsal, že si Putin „zahrává s ohněm“. Jistě, nedá se to přeceňovat, prezidentova citová hnutí jsou častá, silná, ne vždy předvídatelná a velice proměnlivá. Mohou za nimi stát i jaksi interní důvody, Trump potřebuje nějaký jednoznačný úspěch, uzavření míru na Ukrajině v kampani anoncoval velmi sebevědomě, dosáhnout ho se ale ukazuje jako daleko svízelnější a nejistější. Jistě, je dobře, že to aspoň zkouší.
Vývoj mírových jednání také popírá interpretaci příčin a geneze války na Ukrajině, která je v prostředí blízkém americké administrativě rozšířená, má mnoho zastánců i mezi stoupenci evropské národněkonzervativní pravice.
Podle toho výkladu bylo Rusko do války na Ukrajině fakticky dotlačeno Západem, především rozšiřováním NATO na východ. Válka na Ukrajině není Putinova, ale Bidenova, Západ o mír nestojí a ukrajinské vedení taky ne. Když byla v roce 2022 reálná šance na jeho dosažení, donutil Ukrajinu, aby od dohod nakonec odstoupila. Takový výklad zamlčuje obsah těch mírových dohod, které fakticky znemožňovaly samostatnou existenci Ukrajiny a ponechávaly ji plně napospas Rusku, tím, že ji připravovaly o možnost obrany.
Pokud ale někdo vnímal důvody války takhle, mohlo se její ukončení skutečně zdát jako snadný úkol. Tu údajně válkychtivou americkou administrativu vystřídalo vedení odhodlané dosáhnout míru. A ten prý nejdůležitější ruský casus belli, možnost ukrajinského členství v NATO, už taky pominul. To by přece k míru mělo stačit. Víckrát jsem taky na přelomu roku četl, že evropské vyzbrojovací plány ve snaze odvrátit ruskou hrozbu jsou zbytečné a jejich prostřednictvím se jen šíří strach. Stačí se zavázat, že Ukrajina v NATO nebude, a zavládne trvalý mír, Rusku přece o nic jiného nejde. Teď tedy ty domnělé ruské potřeby byly uspokojeny, ale stejně se válčí dál. Samozřejmě nejsem tak naivní, abych očekával, že by kvůli tomu lidé, kteří velmi asertivně a emotivně tu pomýlenou interpretaci ruských motivů prosazovali, byli schopni přiznat aspoň dílčí omyl.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.