Čína by při útoku na Tchaj-wan chtěla, aby Rusko zaútočilo na NATO, tvrdí Rutte
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud by se Čína rozhodla zaútočit na Tchaj-wan, chtěla by po Rusku, aby zaútočilo na území Severoatlantické aliance. V rozhovoru, který zveřejnil v sobotu deník The New York Times, to označil za nejpravděpodobnější scénář generální tajemník NATO Mark Rutte. Podle něj nelze oddělit bezpečnostní situaci v Evropě od té v Asii.
V rozhovoru Rutte odpovídal na otázky o údajně klesajícím zájmu Spojených států o bezpečnost v Evropě a rostoucím významu Asie v očích Washingtonu. Podle Rutteho je pro Spojené státy stále zásadní si zaručit pro sebe bezpečnost v Atlantickém oceánu, v Evropě a v Arktidě.
„Všechno je propojené,“ řekl o situaci v Evropě a Asii Rutte. Poukázal na spojenectví mezi Ruskem a Čínou nebo na zapojení severokorejských vojáků do války proti Ukrajině. Rutte také mluvil o možnosti, že by se Čína rozhodla pro invazi na Tchaj-wan, který Peking považuje za vzbouřeneckou provincii. V takovém případě by podle Rutteho čínský prezident Si Ťin-pching vyzval Moskvu, aby Čínu podpořila. „Potřebuji, abyste je (země NATO) zaměstnali v Evropě útokem na území NATO,“ vzkázal by podle Rutteho čínský prezident svým spojencům v Kremlu.
Pro odvracení takového scénáře podle Rutteho musí NATO být dostatečně silné, aby odstrašilo Rusko, a současně spolupracovat se svými spojenci v Asii, čemuž je podle něj velmi nakloněný americký prezident Donald Trump. Rutte zopakoval, že nepochybuje o ochotě současné americké administrativy se podílet na kolektivní obraně v rámci aliance.
Rutte v rozhovoru hájil také nový cíl, který si stanovila aliance na červnovém summitu v Haagu, a sice utrácet za armádu, zbraně a bezpečnost 3,5 procenta HDP do roku 2035. Podle něj je nutné výrazně posílit výrobu zbraní v NATO. Poukázal při tom na srovnání ve výrobě munice mezi Ruskem a aliancí. „Oni (Rusové) nyní vyrábí za tři měsíce třikrát více munice než celé NATO za jeden rok,“ uvedl Rutte.
Plně v kompetenci jednotlivých členských států pak podle generálního tajemníka zůstává volba, zda mít povinnou vojenskou službu, o jejímž obnovení některé členské státy uvažují, nebo plně profesionální armádu. „To ale znamená vyplácet dobrý plat našim mužům a ženám v uniformě,“ řekl Rutte o profesionálních armádách.
Generální tajemník NATO v rozhovoru dával za pravdu americkému prezidentovi Trumpovi, že evropští členové aliance nepřispívali dostatečně na zajištění bezpečnosti. „Poprvé za posledních 65 let nastane parita mezi tím, co platí USA, a tím, co platí Evropané. To by se bez Trumpa nestalo,“ uvedl Rutte, aniž řekl konkrétní datum, kdy bude tohoto stavu dosaženo.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.