Fiala chválí růst a nízkou inflaci. „Lžete lidem i sobě do kapsy,“ tepe ho ANO
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Petr Fiala se po čase ocitl pod palbou kritiky kvůli dopadům inflace na českou ekonomiku a vývoj mezd. Zatímco vláda tvrdí, že se ekonomika zotavuje a meziroční míra inflace se vrátila na nízkou úroveň, opozice poukazuje na to, jak moc se zvedly ceny v průběhu let, a obviňuje kabinet z historického zadlužení země.
„Máme nízkou inflaci, zatímco okolní země ji mají vyšší. Máme předpovídaný hospodářský růst kolem dvou procent, což je víc, než má jakákoli sousední země – a víc než je průměr celé EU,“ prohlásil premiér Fiala (ODS). Podle něj to dokládá, že „česká ekonomika je zdravá“.
Pane premiére @P_Fiala máte to popletené. Fakta Vaší vlády mluví jasně: současný predikovaný růst je zcela nedostatečný, musíme dohánět 3 roky Vašich podprůměrných výsledků. Dluh jste i navzdory navýšení daní zvýšil o rekordních 1 171 mld. Kč, reálná mzda se propadla na úroveň… https://t.co/7Uxw6Yia26
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) May 2, 2025
Opozice vidí věci trochu jinak. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček má premiérova slova za klamání veřejnosti. „Opravdu už v ODS není nikdo, kdo by vám vysvětlil, že za vaší vlády máte druhou nejvyšší kumulovanou inflaci v EU, největší propad reálných mezd a historicky rekordní součtový schodek? A že tím vaším ‚růstem ekonomiky‘ lžete nejen lidem, ale i sobě do kapsy?“ napsal na síti X.
Podle propočtů společnosti Conseq činí kumulativní nárůst cenové hladiny v Česku od konce roku 2019 do konce roku 2023 přibližně 35 procent. Od té doby zdražování zpomalilo, stále ale pokračuje. Hlavním faktorem byly zejména potraviny. „Hlavním tahounem růstu celkové cenové hladiny byly jednoznačně potraviny,“ uvedl ekonom David Marek z Deloitte. „Zdražování nejvíce zasáhlo základní položky, jako jsou mouka, jogurty či vepřové maso.“
Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) označila Fialovy výroky za nepravdivé a připomněla nárůst státního dluhu a propad životní úrovně. „Pane premiére Fialo, máte to popletené. Fakta Vaší vlády mluví jasně: současný predikovaný růst je zcela nedostatečný, musíme dohánět 3 roky Vašich podprůměrných výsledků. Dluh jste i navzdory navýšení daní zvýšil o rekordních 1 171 miliard korun, reálná mzda se propadla na úroveň roku 2019 a růst cen byl jeden z nejvyšších z celé EU i v naší novodobé historii,“ uvedla Schillerová. „Škody způsobené Vaší politikou se budou napravovat ještě dlouho. Jděte už od toho,“ vyzvala předsedu vlády.
Podle ekonomů je sice meziroční inflace v Česku v současnosti nízká, ale zvýšená cenová hladina zůstane trvale. „Výsledkem inflace je výrazně vyšší cenová hladina, která se už nikdy nesníží zpět na původní úroveň,“ upozornil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Důsledkem je i snížení kupní síly úspor českých domácností.
„Zdražování zpomaluje na obvyklou úroveň. To ovšem neznamená, že se ceny zboží a služeb, které v posledních letech vyrostly velmi rychle vzhůru, budou zlevňovat,“ podotkl také hlavní ekonom XTB Pavel Peterka.
„Téměř jisté ovšem je, že inflace konečně klesne pod tempo růstu mezd a reálná životní úroveň se opět začne zvyšovat. Nicméně ztráty, která inflace v posledních dvou letech způsobila, jsou značné,“ dodal už dříve Marek.
Pro srovnání: v eurozóně činila meziroční inflace v dubnu 2,2 procenta, tedy mírně nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky. Spotřebitelské ceny zde rostly zejména kvůli dražším službám, zatímco ceny energií meziročně klesly. Inflace v eurozóně tak nadále zůstává více pod kontrolou než v České republice.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.