Putin vzkazuje Západu: „Všichni nakonec budou tančit ruskou baryňu“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Ruský prezident Vladimir Putin se na páteční schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v černomořském letovisku Soči silně obul do Spojených států. Kritizoval je kvůli dodávání kazetové munice Ukrajině nebo neschopnosti vést dialog. Tuto kritiku přitom vyjádřil neotřelými tanečními metaforami.
„Co se týče Američanů, ti neumí tančit,“ pronesl Putin. „Jistě, hudba a pohyby jsou nádherné, úžasné, ale Spojené státy se snaží vše řešit silou, ekonomickými sankcemi, finančními omezeními, hrozbami a použitím vojenské síly,“ řekl Putin novinářům při společné tiskové konferenci s Lukašenkem.
„Zaprvé se to snaží někoho naučit, ale sami to neumějí nebo nechtějí, nejspíš se jim do toho prostě nechce. Za druhé, nikdy jsme neodmítli vyjednávat, takže pokud druhá strana chce, ať to řekne přímo, jak říkám já. To je něco, co od druhé strany neslyšíme,“ pokračoval ruský prezident.
„The US doesn‘t know how to dance...Everyone will have to dance Russian Barynya anyway.“ – Putin used metaphors to accuse the US, mention that Russia is willing to negotiate and imply that Russia will set the tone in the future. pic.twitter.com/gFf73OSBu1
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) September 15, 2023
V tu chvíli Putin neodolal a opět zabrousil do tance. „Tango je samozřejmě dobré, ale myslím, že je důležité, aby Ukrajina nezapomněla tančit ukrajinský hopak, jinak bude vždycky tančit na cizí hudbu a melodii. Ale tak či onak, všichni nakonec budou muset tančit ruskou baryňu,“ uzavřel nekompromisně svou myšlenku Putin.
Rusko podle Putina neohrožuje nikoho na světě. „Pokud jde o provokování, vyostřování situace, vytváření hrozeb vůči komukoliv – to my nikoho neohrožujeme. Největší hrozby, které nyní ve světě vznikají, vytvářejí vládnoucí elity (na Západě),“ prohlásil Putin, který rozpoutal nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.
Schůzku s Lukašenkem v ruském černomořském letovisku, kde se v minulosti pořádala i zimní olympiáda, uspořádal ruský prezident. Jeho běloruský spojenec při této příležitosti navrhl, že by se Minsk mohl po ruském summitu s Kim Čong-unem připojit k úsilí Moskvy obnovit staré spojenectví se Severní Koreou.