AI jako rádce a asistent. Češi postupně propadají kouzlu nového „přítele na telefonu”
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Umělá inteligence začíná prostupovat do vzdělávání i na český pracovní trh, cestu si však poměrně rychle hledá i do samotných chytrých telefonů či počítačů nejen nejmladších generací. Jen za loňský rok začal aktivně využívat AI trojnásobek lidí v Česku a kromě využívání v práci či škole se z pokročilých modelů začínají stávat spíše asistenti či dokonce „kamarádi“, kteří poradí, co dělat s volným časem.
Rychlý nástup moderních jazykových AI modelů se začíná nelítostně propisovat do života v Česku už prakticky od dětství. Děti využívají AI už od útlého věku, ukazují to už četné průzkumy i v Česku a potvrzují i zkušenosti ze školních lavic základních i středních škol. Domácí úkoly, čtenářské deníky, příprava na výuku i aplikace, které z fotky vypočítají matematické úlohy.
Jak deník Echo24 popsal dříve, tradiční školní práce, které dosud patřily ke stabilním pilířům vzdělávání, případně styl výuky už začaly přehodnocovat i vysoké školy. AI se pak samozřejmě začíná postupně prosazovat i na trhu práce, začíná ohrožovat juniorní pozice i v rámci několika let celou řadu profesí či pracovních pozic, ačkoliv jiné příležitosti může zase přinést.
AI modely se však začínají čím dál tím více zapojovat i do osobních životů lidí a to opět nevyjímaje už menší děti. Jak ukázal nedávný průzkum Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci, kolem 7 % dětí a to jak v kategoriích mladších 15 let tak starších například s AI řeší, jak si naplánovat volnočasové aktivity.
Podle nedávného průzkumu společnosti poradensko-technologické společnosti Deloitte se počet uživatelů AI v Česku loni téměř ztrojnásobil. Zatímco v roce 2023 nástroje AI používalo 23 procent Čechů, loni se jejich podíl zvýšil na 60 procent. Zvedl se přitom i počet těch, kteří AI nástroje využívají denně, z pěti procent v roce 2023 na 27 procent v loňském roce.
Až 40 procent respondentů dále uvedlo, že jim generativní umělá inteligence významně usnadňuje život a šetří čas. Tuto technologii vnímají jako osobního asistenta, který je vždy přítomen a dokáže jim s čímkoliv pomoci. Nejčastěji si nástroje AI osvojují mladší „digitální“ generace, především věková skupina 18 až 24 let (26 procent). Následují lidé ve věku 25 až 34 let (25 procent). Naopak nad 45 let používání AI nástrojů mezi Čechy klesá.
Dotazovaní používají podle průzkumu Deloitte nejčastěji nástroje generativní AI pro dílčí úkoly jako vytvoření textu, kontrolu pravopisu, plánování itineráře, když potřebují něco vysvětlit nebo porovnat produkty. Využití se však začíná šířit do celé řady dalších oblastí života. Například podle průzkumu Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2025 se už každý desátý člověk v Česku obrací na AI kvůli plánování dovolené a jazykové modely se tak ujímají role cestovních poradců.
Třemi nejpoužívanějšími nástroji mezi českými uživateli jsou ChatGPT (45 procent), MS Copilot (pět procent) a Gemini (čtyři procenta). Nejčastěji je Češi využívají pro řešení pracovních úkolů (31 procent), asistenci v každodenním životě (20 procent), ze zvědavosti (16 procent) nebo pro zábavu (14 procent).
Zatímco v roce 2023 dominovali v používání AI muži, kteří tvořili většinu uživatelů, a ženy představovaly jen necelou třetinu, o rok později se situace změnila. Muži loni tvořili 54 procent uživatelů, Češky pak 46 procent. Podle expertů Deloitte lze očekávat, že tento trend bude pokračovat a AI bude získávat stále více uživatelů napříč různými demografickými skupinami.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.