Demonstrace za klima odmítla kapitalismus. „Protestují proti svým zájmům,“ vzkázal jim Kalousek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Třetí den stávek za klima se vydalo asi 200 studentů na pochod z pražského Náměstí Jana Palacha na Albertov. Symbolicky tak chtěli odkázat na letošní oslavy 17. listopadu, kdy se kromě Dne boje za demokracii připomíná také Mezinárodní den studentstva. Podle přítomných se požadavky studentů z roku 1989 nenaplnily. Stávka měla podle studentů podpořit debatu o alternativním společenském uspořádání, jehož cílem má být život v ekologických limitech planety. To ostře zkritizoval bývalý ministr financí a zakladatel TOP09 Miroslav Kalousek. „Protestovat proti kapitalismu v den oslav svobody a demokracie je politováníhodné nedorozumění,“ uvedl exministr.
Protestující chtějí, aby byl schválen klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Zároveň požadují zavedení občanských shromáždění a to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného údaje, než je HDP (hrubý domácí produkt). Jde podle nich o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti. Žádají také sociální spravedlnost a dostupnější podmínky bydlení pro sociálně ohrožené skupiny či méně přesčasů pro zdravotníky.
„Samotné náklady klimatické krize nesou především chudší lidé, nesou ji země globálního jihu. Zatímco ti nejbohatší, jako jsou fosilní oligarchové Daniel Křetínský nebo Pavel Tykač, vydělávají na spalování vražedných skleníkových plynů do atmosféry,“ řekl Jan Voves z hnutí Univerzity za klima.
Průvod za skandování hesel „Máme holé ruce, zelená revoluce“ či „Peníze se nedaj žrát, proto jdeme stávkovat“ prošel z náměstí před pražským Rudolfinem přes ulici Křižovnickou na Národní třídu. Tam bude pokračovat manifestace programu v maskách podnikatelů, kteří za klimatickými změnami podle stávkujících stojí. Následně se stávkující přesunou na Albertov.
„Trh je jen jedním z pilířů ekonomiky. Lidé navíc často považují trh a kapitalismus za jednu a tu samou věc. Kapitalistický trh je ale jen jednou z forem, kterou může trh mít. My chceme postkapitalistickou ekonomiku, která dá větší prostor komunitní ekonomice a státu. Trhy by měly být lokálnější a hlavní roli by na nich mělo opět hrát zboží a služby naplňující skutečné potřeby lidí, nikoliv hromadění jmění několika miliardářů,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí stávky za klima Anna Maurin.
Do protestujícího průvodu se na sociální síti X ostře opřel bývalý šéf TOP09 Miroslav Kalousek. „Peníze, za které tito mladí studují a konzumují další bezplatné služby, generuje kapitalismus. Peníze, které se investují do ochrany klimatu, generuje kapitalismus,“ poznamenal Kalousek s tím, že protestovat proti kapitalismu během oslav svobody a demokracie je „politováníhodné nedorozumění.“
„Je to ve skutečnosti protest proti vlastním zájmům a proti svobodě,“ prohlásil.
Stávky se zúčastnilo 21 fakult z devíti univerzit v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové i Pardubicích. V Praze se do stávky zapojilo osm fakult Univerzity Karlovy (UK), mezi nimi například Filozofická (FF), Humanitních studií (FHS), Přírodovědecká, Právnická nebo Matematicko-fyzikální (MFF). Zapojují se i České vysoké učení technické v Praze a umělecké vysoké školy. Stávka začala ve středu na Klárově. Studenti na některých fakultách i přespávali.
Souběžně s pražským pochodem studentů za klima se obdobná akce konala také v Brně. Pražského průvodu se podle Vovese zúčastnili převážně pražští studenti, jho součástí ale bylo také několik studentů ze zahraničí. Na průvod dohlíželo přibližně 20 policistů a členů antikonfliktního týmu.
čtk,