Unikátní nález na tajném místě Moravy. Archeologové objevili část zbroje z doby bronzové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Muzeum města Brna se pyšní unikátním archeologickým nálezem z mladší doby bronzové, tedy z časů legendární trojské války. Torzo bronzové zbroje tvořilo součást pokladu objeveného na utajeném místě na jižní Moravě díky spolupráci archeologů a veřejnosti. Odborníci už dokončili analýzu cenného zlomku a muzeum připravuje jeho veřejnou prezentaci.
Nález je z roku 2023 z archeologického výzkumu, který dělá Muzeum města Brna ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově na Břeclavsku a spolky amatérských hledačů kovů. Jeden ze zkušených spolupracovníků objevil v lokalitě, jejíž přesné umístění zůstává utajeno, hrot kopí, srp, jehlici a několik kovových fragmentů. Předměty byly záměrně poškozené a společně uložené do země, snad jako součást obětního rituálu.
Mezi artefakty se nacházel i nenápadný přehnutý plech. Až pečlivé analýzy odhalily jeho skutečný význam – šlo o část hrudního pancíře. "S využitím 3D skenování se podařilo zohýbaný plech digitálně 'rozbalit' a identifikovat jeho tvar i dekor," uvedl archeolog Muzea města Brna Aleš Navrátil.
Jde teprve o druhý známý exemplář bronzového pancíře nalezený na území Česka. Na odborné dokumentaci a dalších analýzách se podílel Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Zbroj pochází z období před 3200 lety, tedy ze stejné doby, do které odborníci kladou boje o Troju popsané Homérem. Bronzové části zbroje tehdy byly výsadou válečnické elity. Jejich výroba totiž vyžadovala mimořádné řemeslné dovednosti.
"Tento nález potvrzuje důležitost dlouhodobé spolupráce mezi odborníky a veřejností, která je pro naše muzeum klíčová. Díky ní můžeme objevovat a chránit cenné artefakty, jež nám přibližují dávné epochy a přinášejí nové poznatky o naší historii," uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.