Šéfredaktor Reflexu Bartkovský napadl kolegyni z vydavatelství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéfredaktor Reflexu Martin Bartkovský na sociálních sítích napadl publicistku Lucii Sulovskou za její nedávnou cestu do Ruska. Počin své kolegyně z vydavatelství na síti X označil za "bezpečnostní riziko". Sama Sulovská vysvětluje, že Rusko navštívila zejména kvůli vážné nemoci blízkého člověka, ale i kvůli profesnímu zájmu o ruskou realitu. Publicistka se Rusku a tamní politice věnuje dlouhodobě. "Nešlo o nic tajného, informovala jsem i českou ambasádu,“ vysvětlila Sulovská. Posléze se jí zastal i europoslanec Alexandr Vondra, u něhož Sulovská donedávna působila jako akreditovaná asistentka.
Šéfredaktor Reflexu Martin Bartkovský zaútočil na Sulovskou na síti X s otázkou na ODS a samotného Vondru, zda jsou „v pohodě“ s její cestou do Ruska. O té přitom sama Sulovská informovala na svých sociálních sítích. K Bartkovskému se následně přidali další kritici a vyjadřovali se ve smyslu, že by v roce 2025 během války na Ukrajině, kterou Moskva rozpoutala, neměla Sulovská do Ruska cestovat. Bartkovský mimo jiné na sociálních sítích psal, že každá návštěva Ruska je v současné době bezpečnostním rizikem. „Pokud někdo jede do jejich země dobrovolně a je takto veřejně exponovanou osobou, je to rizikem o to větším,“ uvedl také.
V dalším příspěvku pak uvedl, že cestu do Ruska označuje za bezpečnostní riziko i BIS. „Každý si sám před sebou musí obhájit, zda mu návštěva Ruska v roce 2025 stojí za to. Jen nevím, kolik zahraničních reportérů zároveň oficiálně pracuje pro politiky. A kolik je takových v Rusku,“ narážel v závěru svého postu Bartkovský na spolupráci Sulovské s europoslancem Vondrou.
Vondra se posléze k této výtce vyjádřil na síti X: „Lucie Sulovská pracovala jako moje akreditovaná asistentka v Evropském parlamentu několik let. Skončila po vzájemné dohodě v dubnu 2025, z osobních důvodů, neboť se chtěla přesunout do Česka a mít tam rodinu,“ uvedl Vondra. Dodal, že v Bruselu odevzdala veškeré pracovní náležitosti, ale nadále s ním spolupracuje v rámci malého externího úvazku v pražské kanceláři – zejména na rešerších a mediálním monitoringu.
Sama Sulovská výhrady vůči své návštěvě Ruska odmítla. Zmínila, že do této země odjela zejména kvůli vážné nemoci blízkého člověka, ale i kvůli profesnímu zájmu o ruskou realitu. „Cestu jsem dlouho zvažovala, zkoumala její morální i bezpečnostní aspekty. Byla jsem v kontaktu s řadou odborníků, diplomatů i novinářů. Nešlo o nic tajného, informovala jsem i českou ambasádu,“ vysvětlila s tím, že cestu předem konzultovala například i s odborníkem z European Council on Foreign Relations.
Zpravodajství ze zahraničí patří k základnímu vybavení redakční práce každého významnějšího média. Svého zpravodaje, Karla Rožánka, má v Rusku mimo jiné i veřejnoprávní Česká televize. Sulovská na sociálních sítích zveřejnila i fotografii, jak jede moskevským metrem za novým českým velvyslancem v Rusku s kolegou Jiřím Justem, se kterým má podcast o Rusku. Právě Justových služeb využívají k referování o Rusku například televize CNN Prima News, Lidové noviny a další česká média.
Sulovská v souvislosti s kritikou na svou adresu připomněla, že zasáhla i osoby, kterých se její cesta vůbec netýkala. „Mrzí mě samozřejmě, že to dopadá na někoho jiného. A ještě ke všemu na Sašu (Vondru), který opravdu měl vždycky Rusy rád asi jako jehlu v zadku a s tou cestou nemá vůbec nic společného,“ dodala k celé kauze.
Vondra cestu Sulovské do Ruska označil za její soukromou záležitost a zdůraznil, že zná její postoje. „Znám dobře její názory, byla vždy neochvějnou kritičkou ruské agrese proti Ukrajině,“ řekl. „Věřím, že jako člověk s přímou zkušeností může být pro český veřejný prostor užitečná a že k tomu přistupuje poctivě.“
Cestu podnikla podle něj na turistické vízum, ze soukromých prostředků a po konzultaci s odborníky i novináři. V Moskvě se setkala mimo jiné s českým velvyslancem Danielem Koštovalem a dlouholetým zpravodajem Jiřím Justem, s nímž má společný podcast o Rusku. „Nemám s tím problém. Vím, proč do Ruska jela, že v tom byly i citlivé osobní důvody spojené s vážnou nemocí jejího blízkého,“ dodal Vondra. „Nechám na ní, zda si chce tento úvazek ponechat a čelit dál podobným kauzám. Vím, že je to pro ni teď velmi nepříjemné,“ napsal.
„Nezaslouží si šikanu, zvlášť takovou. Některé urážky byly skutečně přes čáru vůči Lucii jako ženě a člověk by čekal, že na ně etalon progresivní žurnalistiky nějak zareaguje,“ zakončil Vondra svoje vyjádření k celé situaci.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.