Summit s Kimem? Trumpova administrativa se chystá na možná jednání se Severní Koreou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Trumpova administrativa probírá možnost obnovení rozhovorů se Severní Koreou, jak vyplývá z informací od vysokých amerických úředníků a dalších tří zdrojů obeznámených s těmito diskusemi. Ačkoli nic nenaznačuje, že by rozhovory byly bezprostřední, Trump by rád navázal dialog s Kim Čong-unem, a jeho tým pro národní bezpečnost se připravuje na tento scénář. Informuje o tom server Axios.
Ačkoli Severní Korea zůstává na Trumpově seznamu priorit relativně nízko, Trumpovy komentáře naznačují, že jeho zájem o obnovení kontaktu s Pchjongjangem přetrvává. Podle jednoho z vysokých amerických úředníků administrativa v současnosti „svolává agentury, aby pochopily, jaký je postoj Severokorejců v současnosti“.
KLDR v posledních letech výrazně pokročila v oblasti jaderného programu. Po dvou neúspěšných summitech mezi Trumpem a Kimem, které měly být historické, se situace vyostřila a Severní Korea pokračovala v modernizaci svého jaderného arzenálu. Tento vývoj znepokojuje nejen Spojené státy, ale i celý svět. V současnosti Severní Korea představuje jednu z nových jaderných velmocí, což znamená, že se stále častěji dostává do mezinárodní agendy. Důležitá jednaní probíhají za zavřenými dveřmi, američtí úředníci ale spolu s odborníky diskutují o možných scénářích pro další setkání mezi Trumpem a Kimem.
„Uzavřené diskuze naznačují, že Trumpova administrativa zvažuje různé scénáře pro další summit, a tomu nasvědčují i Trumpova pozitivní prohlášení o Kimovi za posledních šest měsíců,“ uvedl Andrew Yeo z Brookings Institutu. Někteří úředníci v Bílém domě dokonce připouštějí, že k obnovení rozhovorů by stačil „jeden květinový dopis od Kima“, který by upoutal Trumpovu pozornost a započal celý proces.
Důležitou otázkou zůstává, kdo se bude rozhovorů účastnit. Mnozí diplomati, kteří se podíleli na jednáních za první Trumpovy administrativy a jednali o jaderném odzbrojení, byli odsunuti nebo podstoupili převýchovu. Tato změna ve složení severokorejské diplomacie vytváří nejasnosti ohledně toho, kdo by mohl stát na druhé straně stolu v nových rozhovorech. „Nezdá se, že by Korejci jmenovali nového zvláštního vyslance pro americkou diplomacii a dlouho neprojevovali zájem o vyjednávání,“ říká Jenny Town, expertka na Severní Koreu ze Stimson Center.
Ačkoli rozhovory mezi USA a Severní Koreou byly v minulosti zaměřeny na denuklearizaci, dnes je nepravděpodobné, že by Kim Čong-un vážně přijal tento požadavek. Severo-korejský režim má ve své ústavě zakotveno, že jaderné zbraně jsou klíčovou součástí jeho národní bezpečnosti. Severní Korea navíc prohloubila své vztahy s Ruskem, zejména po vyslání svých vojáků na Ukrajinu, což je další faktor, který komplikuje možnosti dalšího dialogu.
„Dnes jsme v mnohem horší situaci,“ uznal vysoký americký úředník, který vinu za eskalaci jaderného programu Severní Koreje částečně přisuzuje Bidenově administrativě, přičemž některé pokroky v jaderné oblasti se staly i během Trumpovy vlády.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.