Rusko se dnes v něčem chová jako nacistické Německo, prohlásil Pavel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Petr Pavel řekl, že Rusko se dnes v některých ohledech chová podobně jako nacistické Německo. Vyzval k volbě stran, které to myslí s bezpečností ČR vážně. Uvedl to dnes v projevu před koncertem na Pražském hradě, který se koná k 80. výročí konce druhé světové války.
"Dnešní Rusko se bohužel chová v některých ohledech, jako se kdysi chovalo nacistické Německo. Nerespektuje mezinárodní právo, respektuje právo silnějšího, napadlo suverénní zemi a vede s ní už víc než tři roky agresivní válku," řekl v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.
Prezident vzdal hold všem, kdo bojovali proti nacismu, italskému fašismu, proti císařskému Japonsku, včetně Rusů. "Ale vůbec to neznamená úctu k dnešnímu Rusku," dodal Pavel.
Prezident je hrdý na to, že se ČR k ruské agresi vůči Ukrajině postavila od začátku zcela jednoznačně a odsoudila ji. Poučením z druhé světové války podle Pavla je, že se autoritářům a agresorům nesmí ustupovat.
Před 80 lety v Evropě skončil nejhorší válečný konflikt v novodobých dějinách. Druhá světová válka poznamenala životy milionů lidí a ukázala, kam až může vést nenávist a rozdělení společnosti. Bohužel máme tendenci zapomínat, opakovat stejné chyby. Poučme se proto z příběhů těch,… pic.twitter.com/zrNFY7rgqH
— Petr Pavel (@prezidentpavel) May 8, 2025
Touto optikou je podle prezidenta třeba hledět na dnešek. Různé známky autoritářství vidí i v České republice. Varoval také před překrucováním a přepisováním historie. “Svědky toho přepisování jsme dodnes. I dnes v Praze bylo několik shromáždění, ve kterých byla historie překrucována,“ uvedl prezident. Nutné je podle něho stavět se k historii co nejobjektivněji.
Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes uskutečnila demonstrace SPD a jejích partnerských stran pro sněmovní volby, na které řečníci kritizovali zvyšování výdajů na obranu. Zároveň vyzývali k uzavření míru na Ukrajině, kterého lze podle nich dosáhnout jen dohodou Ruska se Spojenými státy. Na pražském náměstí Republiky na další demonstraci protivládní aktivista Ladislav Vrabel obviňoval média a politiky napříč politickým spektrem, že úmyslně vyvolávají protiruskou nenávist a snaží se Česko dovést do války.
Pavel večer účastníky koncertu vyzval, aby mysleli na nutnost bránit se autoritářským tendencím. V závěru asi pětiminutového proslovu řekl, že je třeba, "pokud půjdeme letos na podzim volit, abychom volili s rozumem, abychom volili takové politiky a takové strany, které to budou s bezpečností v naší zemi myslet vážně“.
Na slavnostním koncertu dnes zazněla Symfonie č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena, jejíž poslední větou je Óda na radost. Beethovenova hudba na text básně Friedricha Schillera je hymnou EU.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.