Macron trestá Fialu, že měl vlastní hlavu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Z tendru v Dukovanech se stává mezinárodní roztržka, kde proti sobě stojí Česká republika a Francie. Spor už má dvě roviny.
Minulý týden Krajský soud v Brně znemožnil na žádost francouzského energetického kolosu EDF české vládě podpis dohody s Korejci, jejichž KHNP rok předtím vyhrál tendr na stavbu dvou reaktorů. Předběžné rozhodnutí soudu hrozí způsobit zpoždění se začátkem stavby o několik měsíců – a premiéru Fialovi nezbylo než ho respektovat a s Korejci zatím nic nepodepisovat.
Brusel je důležitější než Brno. Včera bylo oficiálně potvrzeno, že viceprezident Evropské komise pro průmyslovou strategii Stéphane Séjourné před týdnem české vládě poslal dopis se stejným přáním, s jakým se státní EDF předtím obrátila na soud: Neuzavírejte dohodu, dokud nebude rozptýleno podezření, že v korejské nabídce je skryta nepřípustná státní podpora. Tady už hrozí průtahy v řádu let. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, který silnými slovy na veřejnost šetří, včera Séjournovo psaní okomentoval dramaticky: „Francouzi udělají všechno, aby taková elektrárna nevznikla. Nejde jim o to vyhrát, ale o to, aby tady elektrárna nevznikla, a to je dramatická zpráva pro Českou republiku.“
To je. Všimněme si, že praktici – a Beneš je praktik – se vůbec nezdržují řečmi o tom, že komisaři nesledují zájmy své vlasti, ale Evropské unie jako celku. Tady jde o Francii. Loni na jaře byl v Praze na státní návštěvě prezident Emmanuel Macron a část české politické scény blouznila o strategickém partnerství s evropskou velmocí, které nám prý přivezl. Námitce, že strategické partnerství mělo vzniknout na základě vítězství EDF v Dukovanech, lze kontrovat otázkou, jakou povahu má asi nabídka přátelství, když je tak dokonale zištná.
EDF si stěžuje, že český stát, jmenovitě premiér, se po vyhlášení výsledků ani nenamáhal se s nimi sejít. Je to pravda a je to chyba. Ale ne taková, aby kvůli tomu Francouzi ohrožovali budoucnost naší energetické bezpečnosti.
A proč by Paříž chtěla, aby u nás Korejci nestavěli, jak ji podezírá ředitel Beneš? Paříž nechce, aby se KHNP v nějaké, jakékoliv, evropské zemi etabloval jako konkurent státního EDF. Nezájem o budoucnost energetiky v jiném členském státě je pro ně druhořadá.
Zrcadlově platí i to, že jako vstupní brána na unijní trh jsme my byli cenní pro Korejce, také proto dali nápadně dobrou nabídku. Ale kdyby si Korejci nebyli jistí, že až se na unijním trhu etablují, budou schopni konkurovat EDF i bez státní pomoci, nedávalo by jejich dvoření české straně ekonomicky žádný smysl. EDF tvrdí, že jejich nabídka odpovídá realitě. Nikdo jim nebrání ji aspoň v základních parametrech zveřejnit.
Petr Fiala bude do voleb na podzim ochuzen o slavnostní podpis dohody. Je to škoda pro něj (rozhodnutí pro Korejce bylo sice na doporučení ČEZ, přesto bylo sebevědomé a věcně asi jediné správné), a hlavně je to škoda pro republiku.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.