KOMENTÁŘ Daniela Kaisera

Generál Narativ

KOMENTÁŘ Daniela Kaisera
Generál Narativ

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Minulý týden nepřinesl rozuzlení otázky, zda česká armáda na sítích špehuje české občany a používá k jejich ztotožnění tak nemístné metody, jako je falešná identita v uzavřených skupinách. Ale už tento týden snad budeme objasnění blíž.

Co je po sporadické publicitě posledních deseti dnů nepochybné: ve dvou různých operacích, loni na jaře a letos v zimě, Velitelství informačních a kybernetických sil Armády ČR podnikalo cosi, co je přinejmenším na hraně. Akce Karel z jara 2024 byla podle vyjádření náčelníka generálního štábu Karla Řehky reakcí armády na to, jak prý veřejný prostor překrucoval věty, jež generál vyřkl o mobilizaci (českých občanů v souvislosti s válkou na Ukrajině).

Letos v červnu, kdy věc propíchl poslanec ANO Pavel Růžička, Řehka na uzavřeném jednání vysvětloval akci Karel jako snahu změnit jemu nepřátelské narativy na „naše narativy“. Je prokázané, a už to nikdo nepopírá, jen se pokouší to vymlčet, že v akci Karel měli příslušníci armády za úkol „vstupování do uzavřených skupin pod falešnou identitou“, ovšemže v rámci přípravy na „lživé a negativní narativy“ protivníka. Ale kdo jím je, Rusko, nebo vlastní občané? Zdá se, že cíl je pohyblivý. To nám vojáci budou muset vysvětlit.

Druhá operace byla zadána letos v únoru, nese na armádu šílený název „Volby 2025“. Tady zase vojáci dostali za úkol určit, s jakými narativy operují relevantní politické strany, tedy ty, co mají šancí dostat se do sněmovny, a pak ztotožněné narativy porovnávat s narativy, kterými by před volbami zaplnil sítě, opět, nepřítel. Vznikla analýza nazvaná Výstup k TAA, v níž jsou každé z těchto partají věnovány desítky stran, dohromady čítá stovky stran. Z toho, co víme, v TAA výstupu nešlo o šmírování opozice, natož Andreje Babiše, ale o jakési vojácké rozbory, většinou mdlého rozumu. V doprovodných e-mailech, tedy nikoli v analýze, jeden z náčelníků píše, že akce „slouží primárně k procvičení schopností“ české armády. To by znamenalo, že nejvážnější podezření poslance Růžičky (a v jeho sledu Andreje Babiše) bylo zneutralizováno, naštěstí.

A přesto zůstává pachuť. České armádní špičky už jsou tak zpitomělé neustálými řečmi o narativech a kybernetické válce, že nařizují věci, které armáda prostě dělat nesmí. Armáda nemá co monitorovat programatiku politických stran a jejich argumenty, nemá co vystupovat pod falešnými účty na sítích a mást tam občany. Pravda je, že ty špičky by byly upřímně zaskočené, že jim to někdo vytýká. Armádní generál Řehka přece k tématu publikoval, kniha se jmenuje Informační válka a vyšla už v roce 2017, na začátku té módy.

Tito lidé žijí v představě, že jsme vystaveni neustálým ruským, asi i čínským psychooperacím. Pro ně je to notorieta, o níž se nepochybuje. V okamžiku, kdy je ta notorieta vyslovena, by asi měly skončit otázky a naše zvědavost.

Jenže tento týden bude Řehka muset obě operace vysvětlit na tiskové konferenci. Dostal ji nařízenou z ministerstva obrany, asi v odvetu za to, že pro Seznam.cz definoval dva náměstky z ministerstva jako množinu podezřelých, ze které poslanec Růžička musel dostat utajené materiály. Věci dospěly tak daleko, že už můžeme jen konstatovat směšnost této subkultury. Brzy na vašich obrazovkách.

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.