Konečně pořádný park
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Místo, kde je radost udělat si piknik s přáteli, strávit odpoledne s dětmi nebo si jen zpříjemnit cestu na tramvaj. Prostor, který zaujme svým výrazným architektonickým pojetím, nabízí řadu funkcí i designových prvků a současně chytře pracuje s klimatickými požadavky. To vše splňuje park na Moravském náměstí v Brně.
Pestrost, nebo jednoduchost?
Na to, jak vytvořit multifunkční městský park, neexistuje jeden správný recept. Architektonicko-urbanistická a krajinářská soutěž na nové řešení parku na tomto brněnském náměstí z roku 2016 to jasně potvrdila. Zvítězil návrh architektů Janici Šipulové a Martina Sládka ze studia Consequence forma, který prošel sice během dlouhé cesty k realizaci několika úpravami, ale už původně předpokládal ambiciózní řešení – centrální prostor s dominantním vodním prvkem, okružní komunikace, jasně definovanou síť chodníků, různě zpracované plochy, kavárnu s terasou i dětské hřiště. Druhé místo získal získal návrh architekta Jakuba Kopece a Kláry Zahradníčkové, který nabízel pravý opak – celou plochu náměstí zamýšlel pokrýt pouze dlažbou a mlatem, doplnit ji dalšími stromy, uprostřed pak měla být malá kašna a pár hracích prvků. Vše tedy tak, aby bylo náměstí co nejflexibilnějším prostorem s co nejmenšími nároky na údržbu.
I tento koncept by mohl v praxi dobře fungovat, vítězný návrh ale přece jen lépe odpovídal požadavkům a charakteru místa – a hlavně přinášel něco navíc. Moravské náměstí se totiž nachází v sousedství Janáčkova divadla, Místodržitelského paláce Moravské galerie a je jakýmsi urbanistickým vyústěním Okružní a Rašínovy třídy směrem od náměstí Svobody. Jde proto o velmi důležitý prostor celoměstského významu, kde se turisté potkávají s místními všech generací. Ambicí architektů bylo poskytnout tady prostor právě všem skupinám obyvatel a také různým kulturním a společenským akcím, které se zde mohou odehrávat.
Protože má Moravské náměstí charakter parku, bylo zásadní jej dobře napojit na okolní uliční síť. Travnaté plochy rychle prozradí, pokud se napojení nepovede – lidé si prostě vyšlapou vlastní cestičky. Dobrý park by neměl blokovat přirozený pohyb obyvatel a architekti Janica Šipulová a Martin Sládek si toho byli plně vědomi. „Prostupy do parku jsou navrhnuty dle vysledovaných tras. Byla použita metoda mapující původní vyšlapané pěšiny v čerstvém sněhu pomocí snímků dronu. Důležitou trasou je široký páteřní chodník, menší radiální propojení a okružní promenáda doplněná drobnými zatravněnými pěšinkami,“ uvádí zakladatelé studia Consequence forma, které se věnuje architektonickým, krajinářským i urbanistickým projektům.
Estetika i funkčnost
Park lze chápat jako urbanistickou miniaturu města. Páteřní chodník vede do jasně vymezeného středu dění, kde se nachází velká vodní plocha s ještě větší dřevěnou lavicí – vody je tu po kotníky, takže perfektní místo hlavně pro děti v létě. Po obvodu parku se pak nachází okružní chodník s klidnějšími zákoutími pod korunami velkých stromů nebo u lučních záhonků, který protínají další pěšiny propojující okolní ulice a křižovatky s chodníky se středem parku, aby lidé rychle našli nejlepší cestu.
Pro nové řešení parku je charakteristické také bohaté uplatnění zeleně – stávající stromy doplnilo osmdesát nových, jsou tu velké upravené piknikové trávníky i „divoké“ bylinné, vysázeny byly desítky tisíc trvalek a cibulovin. Důležitá byla i práce s profilováním terénu tak, aby dobře vsakoval dešťovou vodu. Takto komplexní návrh vyvolával obavy z náročnosti na údržbu – v Česku totiž stále neumíme dobře pečovat o to, co už máme, zvlášť pokud se to nachází ve správě města nebo státu. Po třech letech od otevření je ale park stále ve skvělé kondici a snad to tak i zůstane do budoucna.
Park se setkal s velmi dobrým přijetím od odborníků i veřejnosti. Kromě jiných úspěchů byl letos nominován na Českou cenu za architekturu a vyhlášen Parkem roku 2023, a to přesně za to, v čem zpravidla podobná místa selhávají – podařilo se tu totiž propojit estetickou kvalitu s funkčností, nabídku aktivit pro místní s krajinářskou promyšleností a vytvořit skutečnou oázu se zelení a vodou uprostřed v létě se přehřívajícího města.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.