Tag: Pavel Bém

Články k tagu

„Agresivita prodejců je neuvěřitelná.“ Babiš a Vojtěch naznačili zpřísnění regulace návykového kratomu

Premiér Andrej Babiš (ANO) naznačil na odborné konferenci pořádané pod záštitou Úřadu vlády ČR možné další zpřísnění regulace kratomu. To by mohlo spočívat ve zvýšení věkové hranice pro legální nákup z nynějších 18 na 21 let, na kterém se shodla většina účastníků diskuze, dále například v zavedení spotřební daně či zpřísnění pravidel pro specializované prodejny. Někteří přítomní adiktologové ale upozorňovali, že regulace je zpřísnění oproti stavu, který zde panoval do listopadu.

Nechci „prodrogového“ koordinátora, řekl Babiš ke konci Béma. Volí více prohibiční přístup

Premiér Andrej Babiš po kritice plánovaného přesunu lidskoprávních a protidrogových agend z Úřadu vlády ČR v polovině roku oznámil úpravy původního záměru. Nově mají na Úřadu vlády vzniknout dvě kanceláře přímo pod premiérem – pro lidská práva a menšiny a pro duševní zdraví a závislosti. Zároveň kabinet změnil i plánovaný přesun agendy rovnosti žen a mužů pod resort práce, nově bude agenda spadat pod resort spravedlnosti.

„Hrozí fentanylové krize.“ Bém varuje před rozpadem české protidrogové politiky

Někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) má k polovině roku v rámci reorganizace agendy z Úřadu vlády ČR na ministerstvo zdravotnictví skončit v roli koordinátor protidrogové politiky. Zjistil to skrze SMS, kterou mu po pondělním jednání vlády zaslala šéfka kabinetu Andreje Babiše (ANO) Tünde Bartha na dovolenou. Nyní Bém, který ve funkci strávil necelý půl rok, promluvil: v textu zaslaném Echu mimo jiné ostře kritizuje plánovaný přesun agendy, který má za „nechytrý nápad“.

Babišův hazard. Výměna Béma za Protopopovou se může vymstít

Vláda Andreje Babiše tento týden překopala pozice zmocněnců, odborů a oddělení. Nově nebudou spadat pod samotný Úřad vlády, ale pod jednotlivá ministerstva. Odbor protidrogové politiky a Oddělení duševního zdraví se tak například přesune pod ministerstvo zdravotnictví, agenda menšin, kterou měla na starosti šéfka poslanců ANO Taťána Malá, přejde pod ministerstvo kultury, Oddělení lidských práv a rovného zacházení zase přejde pod ministerstvo spravedlnosti a tak dále.

Vládní spor o regulaci alkoholu trvá. Dle koordinátora Béma musí padnout politické rozhodnutí

Kratom, semisyntetické kanabinoidy i digitální závislosti. Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, které předsedá premiér Andrej Babiš, se na svém jednání věnovala řešení problémů v oblasti prevence závislostí a aktuálnímu vývoji situace na nelegálním trhu. Témata se promítnou do připravovaného Akčního plánu politiky v oblasti závislostí na období 2026–2028. České úřady podle národního protidrogového koordinátora Pavla Béma (ODS) narážejí na zásadní limity při potírání nových forem distribuce drog.

Zákaz kratomu nenastal, Babiše přesvědčily mimo jiné přínosy do státní kasy. O kolik peněz jde?

Stoupenci racionální regulace látek, jejichž společenská škodlivost není vysoká, alespoň prozatím zvítězili nad těmi, co preferují tvrdou prohibici. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po jednání vlády oznámil, že před rozhodováním o kratomu nejdřív vyhodnotí výsledky jeho licencovaného prodeje v Česku. Podle informací Echa sehrály roli i přínosy pro státní rozpočet, které prodej dospělým v licencovaných prodejnách skýtá. Ty se přitom mohou pohybovat i v jednotkách miliard.

Loni se do ČR dovezlo asi 500 tun kratomu. Policie je pro zákaz, experti naopak zuří i kvůli hrozbě arbitráží

Premiér Andrej Babiš (ANO) si vzal na paškál kratom: kvůli zelenému prášku, který stimuluje tělo, zkritizoval jak svého předchůdce Petra Fialu (ODS), tak Piráty. Čeká Česko jeho zákaz? Ke kroku ještě Babiš není stoprocentně rozhodnutý, akcentuje ale požadavky dalších evropských států. O tom pro Echo hovoří i šéf policejního protidrogového útvaru. Podle odborníků na závislosti ale zákaz nic nevyřeší, proto ostatně vznikla nyní několik měsíců platná legislativa týkající se tzv. psychomodulačních látek.

Kratom v centru Prahy rozčílil Babiše i Pavla. Expert na závislosti čeká zlepšení do roka

Vláda během svého pravidelného pondělního zasedání projednala souhrnnou zprávu o plnění plánu opatření proti závislostem za poslední tři roky. Širší diskusi o ní nevedla, nicméně již v lednu ji probrala vládní rada pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, které předsedá premiér. Právě šéf kabinetu Andrej Babiš (ANO) na dotaz Echa v pondělí zmínil prodej psychoaktivního konopí a kratomu v centru hlavního města, který považuje za velký problém.

Pavel Bém zvažuje po téměř 30 letech odchod z ODS

Členem ODS Pavel Bém zůstal i v době, kdy mnozí žádali jeho odchod. Teď ale bývalý pražský primátor a současný národní protidrogový koordinátor ve vládě Andrej Babiše serveru Echo24 sdělil, že letošní rok je dost možná ve straně jeho posledním. Klíčové podle něj bude, jaká témata začne razit nové vedení ODS v čele s Martinem Kupkou, které vzešlo z nedávného stranického kongresu.

Válka proti drogám nefunguje

Hned na začátku letošního roku to bylo politicky celkem překvapivé spojení. Šéf ANO a premiér Andrej Babiš do funkce národního protidrogového koordinátora jmenoval Pavla Béma z ODS. Bývalý pražský primátor v rozhovoru pro Echo vysvětluje, jak se ke spolupráci s ANO dostal a co by chtěl v protidrogové politice prosadit. Problematika závislostí a duševního zdraví se podle něj od devadesátých let výrazně proměnila, tvrdá represe se ukázala jako nefunkční, a je proto třeba změnit přístup: od racionální regulace konopí i dalších drog až po naopak omezení dostupnosti alkoholu.

Pavel Bém je novým Národním protidrogovým koordinátorem. Chce řešit kratom i tvrdší regulaci alkoholu

Národním protidrogovým koordinátorem se stal lékař Pavel Bém. Do funkce ho 16. ledna jmenoval premiér Andrej Babiš (ANO). Oznámil to na tiskové konferenci po jednání rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Označil Béma za skutečného odborníka. Nový koordinátor uvedl, že Česko čeká třeba odborná i politická debata o regulaci prodeje alkoholu. Jako možné opatření, o nichž by se mohlo jednat, zmínil třeba omezení prodejní doby, míst prodeje či reklamy.

V Česku se od ledna změní přístup ke konopí. Bém vidí pokrok, Vobořil jen částečný

Od 1. ledna 2026 dojde v České republice k zásadní změně v přístupu ke konopí. Nová právní úprava umožní lidem starším 21 let legálně pěstovat až tři rostliny konopí pro vlastní potřebu bez hrozby trestního postihu. Zákon zároveň povolí držení až 100 gramů sušiny doma a 25 gramů na veřejnosti. Podle vlády má jít o krok směrem k racionálnější drogové politice, která odlehčí soudům, věznicím i policii. Novela však vyvolává rozdílné reakce mezi odborníky.

Bém: Fentanyl je velká hrozba, bylo by naivní si myslet, že se Česku vyhne. Je třeba se poučit z Ameriky

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz klasifikující syntetickou drogu fentanyl jako zbraň hromadného ničení a oznámil, že kvůli ní zemřou každý rok v USA stovky tisíc lidí. Podle Pavla Béma, bývalého primátora ODS, jehož jméno se diskutuje při obsazování postu vládního protidrogového koordinátora, představuje tato droga velké riziko a její šíření v České republice nelze podceňovat. Soud přitom v Olomouci už řeší případ muže, který měl dodat fentanyl ženě, která na předávkování zemřela.

„Zmocněnec pro lysohlávky Bém a ministr dřepu Šťastný“. Topolánek tepe „hvězdnou pěchotu“ ODS

Bývalý premiér a také někdejší šéf občanských demokratů Mirek Topolánek ironicky označil ODS za „zásobárnu talentů“. Někdejšího pražského primátora Pavla Béma, který se má stát národním protidrogovým koordinátorem, označil za „zmocněnce pro lysohlávky“, budoucího ministra sportu, prevence a zdraví Borise Šťastného (dříve ODS, nyní Motoristé sobě) za „ministra dřepu.“ Přirovnal je k dalším expolitikům ODS, jako je třeba senátorka Jana Mračková Vildumetzová (nyní ANO) či Radim Fiala (nyní SPD), a označil je za „hvězdou pěchotu“.

Krizová centra, závislost na lécích i kratom, vypočítává Bém priority v boji s drogami

Krizová centra, kompetenční zákon, závislosti na lécích a antidepresivech, ale také přírodní látky typu kratom. Tyto priority kromě jiných vyjmenoval v pořadu Echo Prime Time Pavel Bém, který by se mohl stát národním protidrogovým koordinátorem. Dodal, že pravděpodobný premiér Andrej Babiš (ANO) vnímá duševní zdraví a závislostní problematiku za zásadní problém a prioritu. Chce obnovit Radu vlády pro duševní zdraví a založit odbor politiky duševního zdraví. Klíčovou osobou by podle Béma v oblasti duševního zdraví měla pro Babiše být psychiatrička Dita Protopopová.

Jak si vede Andrej Babiš? Echo Prime Time s Ivanem Bartošem a Patrikem Nacherem

Místopředseda Poslanecké sněmovny Patrik Nacher (ANO) a poslanec Ivan Bartoš z Pirátské strany budou hosty podcastu Echo Prime Time. Stane se nakonec Filip Turek ministrem, nebo mu Hrad vystaví stopku a budoucí vláda v čele s Andrejem Babišem to bude muset akceptovat? Překračuje prezident svoje pravomoci? A jak Babiš vyřeší střet zájmů? Pozvaných politiků se bude ptát Pavel Štrunc v neděli od 20:00.

Prvoinstanční soud osvobodil exministra Bártu v kauze vynesení odposlechů Janouška a Béma

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku". Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou zfalšované, tvrdí Bém

Někdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) vzkázal soudu, že v médiích zveřejněné odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou falzifikát a vznikly s cílem ho poškodit. Bém měl v pátek svědčit v kauze vynesení těchto odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS), omluvil se ale kvůli zahraničnímu pracovnímu jednání. Obžalobě čelí bývalý zpravodajec Jan Petržílek a někdejší vrcholný politik Vít Bárta (Věci veřejné).

Koronavirem se nakazil i bývalý pražský primátor Bém

Psychiatr a bývalý pražský primátor Pavel Bém byl minulý týden pozitivně testovaný na nový koronavirus. Žádné příznaky nemoci COVID-19 nepociťuje a je v domácí karanténě, do které muselo i několik zdravotníků, se kterými přišel do styku. Bém, který působí na Klinice adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, to potvrdil dnešním Hospodářským novinám.

Od revoluce se čeká na městský okruh. Od roku 2015 s ním Praha nepohnula

Přibližně před 30 lety došlo k zásadní změně koncepce pražské dopravy. Městští architekti počítali se zrušením roštového systému magistrál a naopak se chtěli plně koncentrovat na vytvoření vnitřního a vnějšího městského okruhu, které po svém dokončení měly naopak omezit severojižní magistrálu. Od otevření Blanky v roce 2015 se však okruh nikam nepohnul. Jistou naději dává geologický průzkum na dostavbu poslední části okruhu, není však zatím jasné, kdy bude postaven a kolik bude Prahu stát.

Praha nepodá žalobu na Béma kvůli opencard

Praha nepodá žalobu na bývalého primátora Pavla Béma (ODS) kvůli kartě opencard. Žaloba by podle právních analýz neměla šanci uspět. O možnosti podat žalobu na Béma či bývalé radní jednalo vedení města loni v listopadu. Karta stála zhruba 1,7 miliardy korun a od loňského března ji Praha nahrazuje novou kartou lítačka. Bém už dříve žalobu označil za projev ztráty soudnosti.

Praha bude vymáhat škodu kvůli opencard. I po Bémovi

Pražští radní dnes schválili podání žaloby na vymáhání škody v kauze opencard po někdejších radních hlavního města včetně bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Žaloba má vést ke stíhání politiků zodpovědných za kauzu červené karty na MHD. ČTK to potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Karta opencard stála Prahu zhruba 1,7 miliardy korun. Od letošního března ji začalo město nahrazovat novou kartou lítačka. Vyjádření Béma ČTK shání.