Zmařený atentát na premiéra Černé Hory režírovala Moskva, píší Britové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Za chystaným atentátem na premiéra Černé Hory, který se podařilo překazit loni na podzim, stáli ruští agenti a patrně i Moskva. S odvoláním na černohorského ministra obrany a zdroje z prostředí tajných služeb to uvedl britský deník The Telegraph na titulní straně. Důvodem k odstranění premiéra měly být obavy Kremlu z prozápadního směřování země. Ruská vláda jakékoli zapojení do věci odmítá.
Atentát na černohorského premiéra měl proběhnout loni na podzim v době, kdy se v balkánském státě konaly volby. Atentátníci převlečení za policisty měli začít střílet do davu lidí před budovou parlamentu a následně zabít předsedu vlády. Jejich útok se tehdy podařilo na poslední chvíli překazit díky jednomu insiderovi, který upozornil černohorskou policii.
Překažený atentát od začátku provází spekulace o případné roli Moskvy. Černohorské úřady už dříve uvedly, že za chystaným činem stáli ruští občané. Jejich napojení na ruskou vládu se však nedařilo prokázat.
Až nyní černohorský ministr obrany britskému The Telegraph řekl, že „není žádná pochybnost“ o tom, že operace byla financována a organizována příslušníky ruských tajných služeb. To samé britskému deníku řekly i nejmenované zdroje z prostředí tajných služeb. Podle nich chystaná operace musela probíhat přinejmenším s vědomím ruské vlády.
Akce byla podle zdrojů Telegraphu naplánovaná tak, aby ruská vláda mohla jakékoli napojení popřít a vinu případně svalit na selhání jednotlivců. Kreml nicméně jakékoli napojení jasně odmítá.
Podle představitelů proruské opozice v Černé Hoře byl celý případ s překažením chystaného puče jen Djukanovičovým komplotem s cílem zajistit výrazné vítězství vládnoucí prozápadní Demokratické strany socialistů (DPS).
Důvodem k provedení převratu v Černé Hoře měl být podle britského deníku strach z Moskvy právě z prozápadního směřování země. Rusové podle deníku mají strategický zájem o černohorské přístavy na břehu Jaderského moře.