Televizní a rádiová revoluce

Vedle televizí hrozí i výměna rádií. Jsou ale drahá a je jich málo

Televizní a rádiová revoluce
Vedle televizí hrozí i výměna rádií. Jsou ale drahá a je jich málo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci rozhodli, že si Češi budou muset pořídit nové televize, nebo alespoň set-top boxy. Málo už se ale mluví o tom, že podobná výměna zřejmě potká i rádia. Zatímco televize schopné přijímat nový vysílací standard DVB-T2 se už lidé naučili kupovat, s rádii je situace horší. Je to dáno i tím, že v nabídce obchodů je 85 % rozhlasových přijímačů nevybavených DAB tunerem, proto se z nich úderem roku 2025 stanou pouhá těžítka a lapače prachu.

Poslanci schválili vládní novelu zákona, na jejímž základě Česko v roce 2021 přejde na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Podle odhadů vlády kvůli tomu diváci za nákup nových televizních přijímačů, případně set-top boxů utratí asi pět miliard korun. Lidé jsou naštěstí informovaní a už dnes se při nákupu nové televize zajímají, jestli má certifikaci na příjem vysílání v DVB-T2. „Přibližně osm z deseti našich zákazníků se při nákupu nové televize dotazuje, zda bude moci přijímat nový standard vysílání,“ uvedl pro Echo24 Jan Jukl, produktový manažer z řetězce s elektronikou Expert Elektro.

„Většina zákazníků, kteří si jdou pro novou televizi, začíná rozhovor s prodejcem slovy: Slyšel jsem, že bude nový standart digitálního vysílání,“ potvrdil zájem lidí i Tomáš Krátký z Euronics a dodal, že podle něj jsou o chystané změně informováni z médií, popřípadě jsou na to upozorněni přímo prodejcem. Podle Patricie Šedivé ze společnosti Alza.cz se za letošní leden až duben zásadně proměnil podíl prodaných modelů televizí. „S DVB -T2 to bylo 80 %, bez DVB-T2 zbylých 20 %,“ uvedla pro Echo24.

Kritérium certifikace DVB-T2 se tedy pro Čechy rychle stalo standardem, schodují se elektro prodejci. „Už zhruba třetina televizorů je s tunerem DVB-T2 – přitom ještě přes půlrokem to byla pětina. Počet televizí s tímto tunerem neustále vzrůstá, a tento tuner už bývá součástí většiny nových televizorů, které přichází na trh,“ uvedla pro Echo24 Alexandra Čermáková, obsahová manažerka nákupního portálu Heureka.cz. „Takže při výběru televize hraje roli spíše cena, úhlopříčka, rozlišení, design a stále více i to, jestli je televize SMART,“ dodal Krátký.

Poslanci rozhodli, že si Češi budou muset pořídit nové televize, nebo alespoň set-top boxy. Málo už se ale mluví o tom, že podobná výměna zřejmě potká i rádia - Shutterstock

Budeme kromě televizí měnit také rádia?

V souvislosti s možným přechodem na digitální rozhlasový vysílací standard by ale Češi měli začít šetřit také na nové rozhlasové přijímače. O přechod usiluje zejména veřejnoprávní Český rozhlas, který už díky nařízení vlády spustil experimentální digitální vysílání. Radiopřijímače pro digitální vysílání jsou však drahé a u analogových rádií navíc nelze jen, na rozdíl od televizí, připojit adaptér.

Co to tedy znamená pro ty, kteří si nyní chtějí koupit nové rádio? Musí zvažovat, jestli si pořídí levnější kus za několik set korun, nebo se odhodlají do investice, která se jim vyplatí výhledově, zřejmě až od roku 2025. „Aktuálně máme v nabídce 15 % rozhlasových přijímačů vybavených DAB tunerem. Za posledních šest měsíců bylo DAB přijímačem vybaveno 6 % prodaných rozhlasových přijímačů,“ uvedla Šedivá z Alza.cz.

Podle Krátkého z Euronics je však nabídka rádií vybavených DAB/DAB+ tunerem poměrně široká, ale ze strany zákazníků je o ně zájem minimální. „Zákazníky, kteří si takové přístroje koupí, je možné rozdělit do svou skupin – menšina těch, kteří jsou informovaní a o tuto problematiku se zajímají a ty, které „přemluví“ prodejce s tím, že jim vychválí výhody DAB/DAB+ vysílání,“ dodává Krátký s tím, že výhody rádií s DAB/DAB+ tunerem jsou přitom více než sporné.

Tomáš Krátký navíc podotýká, že cena přenosných radiopřijímačů s DAB/DAB+ tunerem je vyšší řádově o 500 až 800 korun proti obdobnému přístroji s klasickým tunerem. „U autorádií je to potom cca 1000 korun, ale o ty je zatím zájem v podstatě nulový – vzhledem k nedostatečnému pokrytí a umístnění v automobilu, který se obvykle pohybuje na větším území České republiky,“ dodal.

Pásmo pro rychlé mobilní sítě

Stát připravuje přechod na DVB-T2 kvůli potřebě uvolnit pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě, na čemž se dohodly členské státy Evropské unie i Mezinárodní telekomunikační unie. Vysílání v DVB-T2 klade menší nároky na kmitočty proti nynější technologii DVB-T. Poslanci přijali návrh hospodářského výboru, který stanoví, že ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021.

ČRo spustil experimentální digitální vysílání, jehož druhá fáze skončí 31. 5. 2017. Veřejnoprávní rozhlas je nicméně nespokojený s tím, že se digitálním standardem nezabývá žádná legislativa, že neexistuje ani předběžný termín, kdy by mohlo dojít k vypnutí analogu. Strategické politické rozhodnutí o obecném zavedení digitálního rozhlasového vysílání by totiž mohlo být přijaté nejdříve v roce 2021. Zdůvodňuje se to tím, aby byl dostatečný čas pro realizaci opatření souvisejícími s ukončením platnosti licencí v pásmu FM v roce 2025.

28. května 2017