VYDÁNÍ SAVOVA BYLO V POŘÁDKU

Ústavní soud odmítl stížnost stíhaného Savova kvůli vydání do Česka

VYDÁNÍ SAVOVA BYLO V POŘÁDKU
Ústavní soud odmítl stížnost stíhaného Savova kvůli vydání do Česka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Františka Savova na postup pražských státních zastupitelství. Podle podnikatele, jenž byl v červenci vydán z Velké Británie do Česka, zastupitelství poskytovala nad rámec svých pravomocí informace justičním orgánům v Británii. Stížnost byla zjevně neopodstatněná, řekla mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Savov je stíhaný pro krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Na odmítnutí stížnosti upozornila Česká televize. Podnikatel ve stížnosti tvrdil, že pražské městské státní zastupitelství za hranicí svých pravomocí poskytovalo informace justičním orgánům ve Velké Británii. U Vrchního státního zastupitelství v Praze zase Savov spatřoval porušení zákona v tom, že jakožto dohledový orgán nad městským zastupitelstvím nesjednalo nápravu. Ústavní soud to ale odmítl a v odůvodnění uvedl, že nezjistil zásah do práv stěžovatele. Postupy byly podle soudu ve shodě se zákonem a vyrozumění bylo logicky a dostatečně odůvodněné.

Savov není s rozhodnutím spokojen. „Nález Ústavního soudu pro nás není překvapením. Vzhledem k tomu, že je česká justice paralyzována politickými a mediálními tlaky, tak v České republice opravdu neočekáváme nějaké zákonné rozhodnutí. Jak už jsme uvedli několikrát v minulosti, zásadní pro nás jsou řízení vedená v zahraničí, kam nakonec směřujeme i toto rozhodnutí Ústavního soudu,“ sdělil mediální zástupce Savova Jan Hrubeš.

Savov spadá do případu Octavian, v němž je obviněno 11 lidí z krácení daně

O tom, že má být Savov vydán do Česka, nepravomocně rozhodl loni v červenci soud ve Westminsteru. Podnikatel, který obvinění odmítá, se odvolal, ale letos v červenci jeho odvolání zamítl londýnský soud.

Savov spadá do případu Octavian, v němž je obviněno 11 lidí z krácení daně a praní špinavých peněz. Podle kriminalistů se tito lidé podíleli na neoprávněném vylákání nadměrných odpočtů DPH ve výši zhruba 770 milionů korun. Některé úkony trestního řízení prováděli policisté v roce 2013 v objektu, kde sídlila i část Savovova vydavatelství Mladá fronta.

František Savov - ZDROJ: mediální zástupce Františka Savova Jan Hrubeš

Čtyřiačtyřicetiletý Savov tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem, zmařit jeho obchodní aktivity. Do první poloviny loňského roku byl stíhán jako uprchlý. Dříve prohlásil, že se před českou justicí neskrývá. Je prý ale přesvědčen o tom, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces. V Británii podniká od roku 2008, mimo jiné v realitách a letecké dopravě.

Do portfolia Savovovy Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Část titulů včetně deníku E15 nedávno od Savova koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.

,

30. září 2016