Francouzská levice vybírá svého kandidáta na prezidenta

Francouzská levice vybírá svého kandidáta na prezidenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Francouzská levice v nedělním druhém kole rozhodne o svém kandidátovi pro prezidentské volby, které se budou konat na jaře. O kandidaturu bojují dva nejúspěšnější adepti prvního kola – bývalý ministr školství Benoit Hamon a expremiér Manuel Valls.

Překvapivým vítězem prvního kola se 22. ledna stal Hamon, když porazil předpokládaného favorita Vallse. Šance bývalého ministra na zopakování úspěchu i v nedělním klání zvýšila podpora, kterou mu vyslovil Arnaud Montebourg, jenž v prvním kole skončil třetí.

Valls však hned dal najevo, že se nemíní jen tak vzdát. Prohlásil, že ve druhém kole ještě není nic jisté, a varoval, že Hamonovo celkové vítězství by v celostátních prezidentských volbách vyústilo ve zdrcující porážku pro levici. Hlasování skončí v 19:00. Již záhy po uzavření hlasovacích středisek se očekávají první předběžné výsledky.

O kandidaturu bojují dva nejúspěšnější adepti prvního kola – bývalý ministr školství Benoit Hamon a expremiér Manuel Valls (na fotografii) - FOTO: Flickr.com

O svém kandidátovi rozhodla francouzská tradiční pravice už v listopadu ve druhém kole svých primárek. Zvítězil v něm bývalý předseda vlády François Fillon. Dosavadní průzkumy naznačují, že by se měl dostat i do druhého, závěrečného kola volby hlavy státu 7. května. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

Otázkou je, nakolik Fillona poškodí nynější skandál kolem zaměstnávání manželky jako asistentky. Podle sondáže, jejíž výsledek v pátek sdělila agentura Odoxa, má po proválení aféry 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu mu jich vyjádřilo 38 procent, o 16 procentních bodů méně proti listopadu, kdy vyhrál pravicové primárky.

,

29. ledna 2017