Ustavující schůze sněmovny

Radek Vondráček se stal předsedou Poslanecké sněmovny

Ustavující schůze sněmovny
Radek Vondráček se stal předsedou Poslanecké sněmovny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci po dvouhodinové rozpravě zvolili do čela sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Třiačtyřicetiletý kandidát vítězného hnutí ANO byl jediným navrženým kandidátem. Zvolilo ho 135 poslanců. Zákonodárci Demokratického bloku své lístky neodevzdali.

Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců z Demokratického bloku svůj hlas neodevzdalo.

Po oznámení výsledků hlasování předstoupil Vondráček před poslance a poděkoval. ,,Moc a upřímně bych chtěl poděkovat Janu Hamáčkovi na křesle předsedy sněmovny za veškerou práci, kterou vykonal. Myslím, že to zaslouží potlesk,“ řekl nový předseda sněmovny a přítomní poslanci jeho výzvu vyslyšeli.

Vondráček na závěr své řeči s odkazem na policejní žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka prohlásil, že si jde vyzvednout poštu. Pak mu Hamáček uvolnil židli předsedy a Vondráček se ujal řízení schůze.

S přednostním právem záhy vystoupil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Kalousek Vondráčkovi poblahopřál k vítězství a řekl, že jeho volbou byl otevřen průchod vlády bez důvěry.

Sněmovna rozhodla, že bude mít pět místopředsedů

Sněmovna poté na návrh nového předsedy rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. ODS neuspěla s požadavkem, aby místopředsedové byli čtyři jako v minulém volebním období. Druhý jednací den ustavující schůze tím skončil. Volba místopředsedů se uskuteční v pátek.

Vondráček návrh podal ze své pravomoci, zdůvodnil jej chybějící dohodou poslaneckých klubů. V debatě návrh kritizoval předseda SPD Tomio Okamura. „Jsme proti navyšování placených funkcí,“ řekl. Ačkoli se vyslovil pro čtyři místopředsedy, což byl podle něho dostatečný počet pro řízení dolní komory, protinávrh nepodal.

Učinil tak předseda poslanců ODS Zbyněk Stanujura, aby poslanci měli možnost o tom hlasovat. Podpořil ho také předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. „Jsme přesvědčeni, že ve čtyřech místopředsedech se dá kvalitně řídit Poslanecká sněmovna,“ uvedl.

Pro návrh na čtyři místopředsedy hlasovalo 91 ze 189 přítomných poslanců, nebyl schválen o čtyři hlasy. Pět místopředsedů podpořilo 146 ze 189 hlasujících poslanců.

Kluby nyní budou předkládat volební komisi nominace. Předpokládá se, že by mohly navrhnout Petra Fialu (ODS), Vojtěcha Pikala (Piráti), Tomia Okamuru (SPD), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Jana Hamáčka (ČSSD).

22. listopadu 2017