REFERENDUM V REPUBLICE SRBSKÉ

Srbové v Bosně mají nový svátek. Další krok k rozpadu?

REFERENDUM V REPUBLICE SRBSKÉ
Srbové v Bosně mají nový svátek. Další krok k rozpadu?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nelegální referendum o svátku, který oslavuje samostatnou bosenskou Republiku srbskou, rozčílilo úřady Bosny a Hercegoviny. Bosenskosrbský prezident podle nich chce rozbít společnou konfederaci, jejíž vznik ukončil krvavou válku v první polovině 90. let. Prezident Milorad Dodik to odmítá a zastání chce hledat u ruského prezidenta Vladimira Putina. Informoval o tom server rozhlasové stanice Svobodná Evropa.

Nedělního referenda se zúčastnilo mezi 56 až 60 % voličů. Po sečtení více než 70 % hlasů se pro svátek vyslovilo údajně 99,8 voličů.

„Není to hlasování o odtržení, není proti něčemu namířeno. Je to druh průzkumu, abychom zjistili, co si lidé myslí o svátku 9. ledna, aby politici mohli změnit zákony,“ řekl prezident Republiky srbské Dodik. Jeho slova citovala Svobodná Evropa s odvoláním na místní média.​​​​​​

Postavil se tak proti rozhodnutí federálního soudu, který referendum chystané na 25. září zakázal. Kromě toho, že za ním vidí budoucí snahy o oddělení, nazval hlasování „diskriminačním“ vůči obyvatelům, kteří nejsou Srbové. Těch je v Republice srbské necelých osm procent, jedná se o Bosňáky a Chorvaty.

Republika srbská, která je součástí Bosny a Hercegoviny, si 9. ledna připomíná Den státnosti Republiky srbské. V roce 1992 vyhlásila v tento den samostatnost. Daytonská mírová dohoda, která v roce 1995 ukončila krvavý konflikt s desítkami tisíc obětí obětí, k ní připojila Federaci Bosny a Hercegoviny.

USA: porušujete Dayton. Poradím se s Putinem, chce Dodik

Proti hlasování zaujaly kritický postoj také Spojené státy americké. Přes americkou ambasádu v Sarajevu vzkázaly, že hlasování nejen „přímo porušuje soudní verdikt“, ale ještě k tomu podkopává autoritu federálních úřadů a také daytonský mír, který stojí v základech ústavního systému země.

Prezident Milorad Dodik to ale odmítá. Hlasování, na kterém trval i přes zákaz, není podle něj namířeno proti Daytonské dohodě, ani proti evropské integraci. Začátkem letošního roku podala Bosna a Hercegovina o žádost o přijetí do Evropské unie. Zároveň chce hledat zastání pro lidové hlasování u ruského prezidenta Vladimira Putina, se kterým se sejde v Moskvě tento týden.

Že by hlasování směřovalo k rozpadu Bosny a Hercegoviny sice srbský prezident Dodik odmítá, ale jako budoucí vývoj mu odtržení Republiky srbské není proti mysli. „Jestli k tomu přistoupí už moje generace, to nevím,“ dodal Dodik.

, bp